کد خبر:282890
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی:

رونمایی از سامانه سمات با هدف رسیدگی به مشکلات اصلی شبکه بانکی

رئیس کل بانک مرکزی در آئین رونمایی از سامانه سمات، هدف این سامانه را رسیدگی به مشکلات اصلی شبکه بانکی عنوان کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در آئین رونمایی از سامانه سمات، هدف این سامانه را رسیدگی به مشکلات اصلی شبکه بانکی عنوان کرد.

 

*** منشأ مشکلات اصلی شبکه بانکی کجاست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی روز سه‌شنبه در آیین رونمایی از سامانه سمات با بیان اینکه این سامانه حصل سال‌ها تلاش همکاران بخش‌های فناوری‌های نوین، اعتبارات و اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی است، اظهار داشت:

این سامانه نقش حیاتی در فعالیت‌های اصلی نظام بانکی و به صورت ویژه اعطای تسهیلات، دارد.

یکی از مشکلات اصلی شبکه بانکی که منشأ بسیاری از فسادها و تخطی‌‎ها در گذشته نیز بوده است، نحوه تسهیلات‌دهی بانک‌ها است، اما خوشبختانه با پیاده‌سازی این سامانه می‌توان به افزایش نظارت بر تسهیلات‌دهی بانک‌ها امید داشت.

 

*** سامانه سمات قدرت سیاست گذاری بانک مرکزی افزایش می‌دهد

 

همتی با بیان اینکه شبکه بانکی بنا به مسئولیت خود تسهیلات بسیاری را روزانه به بخش‌های مختلف اقتصاد اعطا می‌کند، گفت:

در این زمینه ضرورت داشت کنترل، نظارت و اعتبارسنجی لازم نیز بر نحوه تسهیلات دهی بانک‌ها مدنظر قرار گیرد که سامانه سمات این امر را محقق می‌کند و به همین دلیل اهمیت بسزایی دارد، چراکه اطلاعات موثری را درخصوص نحوه تسهیلات‌ دهی بانک‌ها فراهم می‌کند و در همان حال قدرت سیاست گذاری بانک مرکزی را افزایش می دهد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر امکان اعطای تسهیلات بدون صدور کد رهگیری در سامانه سمات وجود ندارد، بیان کرد:

بنابراین این سامانه به افزایش قدرت نظارتی بانک مرکزی نیز کمک می‌کند و بانک‌ها می‌توانند بر تضامین، وثایق، ضمانت کنندگان نظارت لازم را به عمل آورند و سابقه مشتریان را نیز کنترل کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

جامعه هدف کنفرانس بین‌الملی مدیریت بازاریابی صنعتی چه کسانی هستند؟

ضرورت و اهداف برگزاری کنفرانس بین‌المللی مدیریت بازاریابی صنعتی چیست؟

رشد بیش از ۲ برابری سرمایه‌گذاری صنعتی در سال ۹۹

 

 

*** مزایای سامانه سمات

 

همتی یکی دیگر از مزایای سامانه سمات را جلوگیری از انباشت معوقات بانکی خواند و افزود:

طی چند سال اخیر تسهیلات زیان‌باری که موجب انباشت معوقات شود، وجود نداشته است و آنچه به عنوان معوقات کلان مطرح می‌شود مربوط به سالیان گذشته است، اما اکنون و با وجود سامانه سمات با ضریب اطمینان بالایی، شاهد کنترل‌ و نظارت بر تسهیلات‌دهی بانک‌ها و نیز افزایش قدرت سیاست گذاری بانک مرکزی خواهیم بود.

 

وی خواستار بهره‌گیری هرچه بیشتر و دقیق بانک مرکزی و شبکه بانکی از سامانه سمات شد و گفت:

ضروری است حوزه نظارت بانک مرکزی و همکاران شبکه بانکی با بهره‌گیری از این سامانه، به برقراری نظام تسهیلات‌دهی شفاف و براساس اعتبارسنجی صحیح کمک کنند و در این مسیر تلاش شود تسهیلات به طور دقیق به بخش‌های مختلف اقتصادی مانند تولید، خدمات و غیره اعطا شود.

 

*** نظارت بر نحوه تسهیلات‌‌دهی شبکه بانکی

 

وی با تاکید بر ضرورت نظارت بر تسهیلات‌دهی شبکه بانکی، بیان کرد:

ضروی است به طور منظم، نظارت لازم به واسطه سامانه سمات بر نحوه تسهیلات‌دهی شبکه بانکی به عمل آید تا از انحراف‌های احتمالی در تسهیلات نظام بانکی جلوگیری شود و در صورت وقوع انحراف در تسهیلات می توان این نکات را به شبکه بانکی متذکر شد.

سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی در سراسر کشور، مرجع اصلی اطلاعات تسهیلات و همچنین تعهدات بانکی شامل ضمانت‌نامه‌ها و اعتبارات اسنادی تلقی می‌شود.

 

*** مزیت سامانه جدید سمات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون مزیت‌های سامانه جدید سمات، اظهار داشت:

مزیت سامانه جدید سمات پردازش سریع و تکمیل نواقص سامانه قبلی، ارسال و بروزرسانی برخط اطلاعات مشتریان در راستای تجمیع و یکپارچگی اطلاعات تسهیلات گیرندگان شبکه بانکی و همچنین بهبود روش تسهیلات دهی، اعتبارسنجی صحیح مشتریان بانک‌ها و بهبود و پیشگیری از مطالبات غیرجاری بانکی است.

سامانه سمات به عنوان بانک اطلاعات جامع تسهیلات و تعهدات، اطلاعات مربوطه را جمع آوری و بین شبکه بانکی به اشتراک می‌گذارد، بر این اساس استعلام از سامانه مذکور برای تمامی شعب سراسر کشور برقرار شده است.

از این رو بانک‌ها موظفند قبل از ارائه تسهیلات و تعهدات، وضعیت اعتباری مشتریان را در سامانه سمات استعلام کنند و در صورتی که مشتری بر اساس مقررات مربوطه بدحساب شناخته شود، مجاز به ارائه تسهیلات و تعهدات به وی نیستند.

بررسی اعطای تسهیلات و دسته چک در شعب بانک‌ها، اعتبار سنجی، بررسی اقتصادی و اعتباری و نظارتی از جمله کارکردهای این سامانه است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول