کد خبر:282380
پ
روح الله لطیفی
سخنگوی گمرک:

تجارت ۳۸.۶ میلیون تن کالا بین ایران و کشورهای عضو برجام و آمریکا در سال ۹۹

سخنگوی گمرک از تجارت ۳۸.۶ میلیون تن کالا بین ایران و کشورهای عضو برجام و آمریکا در سال ۹۹ خبر داد.

سخنگوی گمرک از تجارت ۳۸.۶ میلیون تن کالا بین ایران و کشورهای عضو برجام و آمریکا در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** افزایش ۵۰ میلیون دلاری ارزش تجارتی ایران و چین

 

تجارت بیش از ۳۸.۶میلیون تن کالا بین ایران و کشورهای عضو برجام و آمریکا در سال ۹۹

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح الله لطیفی درخصوص صادرات کالاهای ایرانی به ۱+۴ و آمریکا اظهار داشت:

در سال ماقبل خروج آمریکا از برجام نیز چین با خرید ۳۵میلیون و ۱۳۱هزار و ۳۴۰تن کالا از ایران به‌ارزش ۹میلیارد و ۱۲میلیون و ۳۶۴هزار و ۴۲۸ دلار اولین شریک کشورمان بوده است که بیش از ۹۸ درصد وزن و ۹۱ درصد ارزش صادرات کشورمان به ۱+۵ را به خود اختصاص داده بود و این تصور که خروج آمریکا از برجام موجب شده است سهم کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان از تجارت کشورمان به‌نفع چین و روسیه تغییر کند بر اساس آمارها چندان درست نیست بلکه صادرات کشورمان به چین در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ حدود هشت میلیون تن کاهش پیدا کرده ولی از لحاظ ارزش ۵۰میلیون دلار افزایش داشته است.

 

*** میزان تجارت ایران با کشورهای برجامی و آمریکا

 

لطیفی در خصوص صادرات و تجارت کشورمان به سایر کشورهای برجام، بیان کرد:

روسیه با یک‌میلیون و ۵۱هزار و ۷۱ تن به‌ارزش ۵۰۴میلیون و ۵۷۵هزار و ۶۲۴ دلار مقصد بعدی کالاهای ایرانی با سهم ۳٫۷درصدی وزن و ۵٫۱درصدی ارزش صادرات کالاهای ایرانی به ۱+۴ و آمریکا بوده است که نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۰۰درصدی در وزن و ۷۲٫۵درصدی در ارزش را تجربه کرده است.

 

وی در ادامه افزود:

تجارت و صادرات به فرانسه در سال ۹۹ نیز ۲ هزار و ۹۱۱ تن به‌ارزش هشت‌میلیون و ۷۶۱هزار و ۴۰۸ دلار، به انگلیس هفت‌هزار و ۲۹۳ تن به‌ارزش ۱۳میلیون و ۲۸هزار و ۲۷۷ دلار، به آلمان ۳۹هزار و ۱۹۷ تن به‌ارزش ۲۳۳میلیون و ۶۳هزار و ۴۰۴ دلار بوده است که صادراتمان به این کشورها نسبت به سال ۹۶ به‌ترتیب با کاهش ۳۰میلیون دلاری به فرانسه، ۳۶میلیون دلاری به انگلیس، ۱۲۷میلیون دلاری به آلمان همراه بوده است.

آمریکا در سال ۹۶ و در سال پیش از خروج از برجام سه‌هزار و ۵۵۴ تن کالا به‌ارزش ۱۳۲میلیون و ۳۱۸هزار و ۴۱۵ دلار از ایران خریداری کرده بود که در سال ۹۹ این میزان به ۶۶ تن به‌ارزش ۱۳۶هزار و ۵۳۹ دلار رسید.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سهم ۳۸ درصدی وزارت صنعت از GDP کشور

نامزدهای انتخابات، اطلاع کافی از چالش‌های اقتصادی ندارند

ضرورت برخورد قانونی با گران‌فروشی جوجه یک روزه

 

 

*** کاهش ۲۹درصدی ارزش واردات از کشورهای عضو برجام 

 

در سال ۹۹ بیش از ۱۰میلیون و ۵۴۵هزار تن کالا به‌ارزش ۱۴میلیارد و ۱۶۱میلیون و ۷۵۴هزار و ۸۶۱ دلار از این ۶ کشور واردات داشتیم که به‌دلیل هدفمند شدن واردات و سوق آن به کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید و ممنوعیت واردات کالاهای لوکس با وجود افزایش ۱٫۱میلیون تنی (رشد ۱۲درصدی) واردات از کشورهای ۱+۵ نسبت به سال ۹۶، شاهد کاهش ۲۹درصدی ارزش واردات از این کشورها هستیم.

چین با سه‌میلیون و ۵۶۱هزار تن به‌ارزش ۹میلیارد و ۸۴۳میلیون دلار با سهم ۳۳٫۷ درصد، آلمان با یک‌میلیون و ۲۵۷ هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۸۵۱میلیون دلار و سهم ۱۳ درصد، روسیه با دومیلیون و ۹۳۳هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۷۰میلیون دلار و سهم ۷٫۵ درصد و انگلیس با دومیلیون و ۷۶۴هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۳۳میلیون دلار و سهم ۷٫۳ درصد و فرانسه با ۱۲هزار و ۳۹۰ تن به‌ارزش ۲۸۴میلیون و ۲۸۲هزار دلار و سهم دو درصد، به‌ترتیب شرکای طرف معامله کشورمان برای واردات از ۱+۴ بودند و نهایتاً آمریکا با ۱۵هزار و ۹۴۵ تن به‌ارزش ۷۹میلیون و ۹۱۸هزار دلار و سهم نیم‌درصدی کمترین میزان صادرات به ای‍ران را داشته است.

 

*** تغییرات واردات ایران از کشورهای ۱+۵ در سال ۹۶ و ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به تغییرات واردات ای‍ران از کشورهای ۱+۵ در سال ۹۶ و ۹۹، اظهار کرد:

در سال ۹۹ نسبت به ۹۶ یک‌ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۴۱ تن به‌ارزش سه‌میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلار کالای کمتر از چین خریداری شده است و کاهشی ۲۶درصدی در وزن و ارزش واردات داشته است.

روسیه با فروش یک‌میلیون و ۵۶۹ هزار و ۲۵۴ تن کالای بیشتر نسبت به سال ۹۶، ۳۴۲ میلیون و ۴۲۷ هزار دلار رشد در معامله داشته است که جمعاً رشد ۱۱۵ درصدی در وزن و ۴۷درصدی در ارزش صادرات به ایران داشته است.

فرانسه کاهش ۹۱ درصدی در وزن و ۸۴ درصدی در ارزش فروش کالای خود به ای‍ران در سال ۹۹ نسبت به ۹۶ داشته است و انگلیس نیز کاهش ۱۰درصدی در وزن و کاهش هفت‌درصدی در ارزش فروش کالاهای خود به ایران داشته است.

آلمان با وجود افزایش وزنی ۱۹درصدی صادرات به ای‍ران، کاهش ۴۰درصدی در ارزش فروش کالاهایش به ایران را نسبت به سال ۹۶ داشته است (عدم فروش کالاهای لوکس، لوازم خانگی و خودرو به‌دلیل ممنوعیت در ای‍ران) و نهایتاً آمریکا که از برجام خارج شده است، ۲۱٫۵هزار تن کالا و ۹۰میلیون دلار کمتر به ایران کالا فروخته است که ۵۷ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش کاهش معامله با ای‍ران در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ داشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول