کد خبر:282320
پ
مهدی زمانی سبزی
رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس:

پیگیری سازمان بورس برای خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری

رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس از پیگیری این سازمان برای خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری و رفع سهمیه‌بندی آن خبر داد.

رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس از پیگیری این سازمان برای خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری و رفع سهمیه‌بندی آن خبر داد.

 

*** شرکت‌های سیمانی ملزم به پذیرش و عرضه کالا در بورس هستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی زمانی سبزی با اشاره به الزام شرکت‌های س‍یمانی به پذیرش و عرضه در بورس کالا، اظهار کرد:

سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حافظ حقوق سهامداران و در جهت ارتقای شفافیت، تمام تلاش خود را دارد تا از طرفی موضوع خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری را پیگیری کرده و از طرفی شرکت‌های س‍یمانی را ملزم به پذیرش و عرضه در بورس کالا کند.

وی با بیان این‌که طبق مکاتبات انجام شده با وزارت صنعت، مقام عالی وزارت نسبت به خروج س‍یمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری و رفع سهمیه‌بندی نظر مساعد دارد، گفت:

از این رو با پذیرش مجدد شرکت‌های س‍یمانی در بورس کالا شاهد تقویت بازار، انجام رقابت، کشف صحیح قیمت س‍یمان جهت شفافیت هرچه بیشتر، حفظ حقوق سهامداران و همچنین حذف رانت خواهیم بود.

 

*** سال ۹۰ به میزان ۱.۰۸۴.۲۲۰ تن سیمان توسط ۲۳ عرضه‌کننده انجام شد

 

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی در مورد میزان عرضه شرکت‌های سیمانی در سال‌های اخیر، بیان کرد:

پیش از این شرکت‌های س‍یمانی در بورس کالا حضور فعال داشتند، به طوری که بررسی آمار معاملات نشان می‌دهد در سال ۹۰ به میزان ۱.۰۸۴.۲۲۰ تن س‍یمان توسط ۲۳ عرضه‌کننده انجام شد.

پس از آن عرضه س‍یمان توسط شرکت‌های س‍یمانی (به‌دلیل اینکه از طرف سازمان حمایت قیمت‌گذاری می‌شود) پیگیری نشد، به طوری که به مرور حجم عرضه و معاملات در بورس کاهش یافت و عملا در دو سال گذشته عرضه و معامله‌ای انجام نشد.

 

وی در ادامه افزود:

در پی آن شرکت‌های س‍یمانی به‌دلیل عدم ایفای تعهدات عرضه در بورس لغو پذیرش شدند و هم اکنون با مرقومه وزیر صنعت درخصوص خروج س‍یمان از نظام قیمت‌گذاری امید تقویت بازار سیمان در بورس کالا بیشتر شده است

عرضه س‍یمان در بورس کالا می‌تواند از دو طریق (عرضه در بازار فیزیکی) و (عرضه در بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا) که بصورت گواهی سپرده کالایی است، محقق شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

قرارداد ۱.۸ میلیارد دلاری توسعه میدان مشترک فرزاد B امضا می‌شود

قیمت شکر ۷۲ درصد گران شد

بندر چابهار به معافیت مالیاتی نیاز دارد

 

 

*** پذیرش کالای شرکت‌های سیمانی در بورس از سال ۹۹

 

زمانی سبزی در مورد شرایط پذیرش کالاهای شرکت‌های س‍یمانی در بورس، گفت:

جهت تقویت عرضه در بازار فیزیکی بورس کالا، فرایند پذیرش کالای شرکت‌های س‍یمانی از اواخر سال گذشته شروع شده و در سال جاری قوت گرفته است، به طوری که با پذیرش کالای شرکت‌های س‍یمانی زیر مجموعه هلدینگ شستا، مجموعه امید و بانک ملی که جمعا سهم بالایی از بازار سیمان را به خود اختصاص داده‌اند، سایر شرکت‌ها هم برای پذیرش و عرضه ترغیب خواهند شد.

در همین راستا ، علاوه بر مکاتبات با نهادهای بالادستی از جمله وزارت صنعت، مکاتباتی با ۳۳ شرکت سیمانی پذیرفته شده در بورس و فرابورس انجام شده که پیگیری بعدی هم ادامه دارد.

 

*** عرضه سیمان به صورت خرد در بازار بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس در پایان با تاکید بر عرضه س‍یمان به صورت خرد، اظهار کرد:

بورس کالا در برنامه خود دارد که با راه اندازی گواهی سپرده کالایی س‍یمان در ماه های آتی در جهت تقویت خرده فروشی س‍یمان برآید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول