کد خبر:282280
پ
مجلس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

نمایندگان مجلس با اصلاح قانون بانک مرکزی موافقت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ۲۶ اردیبهشت‌‍ماه با اصلاح قانون بانک مرکزی موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ۲۶ اردیبهشت‌‍ماه با اصلاح قانون بانک مرکزی موافقت کردند.

 

*** بررسی طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت‌‍ماه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به درخواست اولویت بررسی طرح قانون بانک مر‌کزی جمهوری اسلامی، با ۱۹۱ رأی موافق، ۲۹ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

*** سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس/ تصویب طرح اصلاح قانون بان‍ک مرکزی

 

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تصویب فوریت و کلیات طرح اصلاح قانون بان‍ک مرکزی، نوشت:

امروز مجلس یازدهم گام مهمی برای عمل به یکی از مهمترین قول‌هایش در اصلاح ساختار اقتصاد کشور برداشت: تصویب فوریت و کلیات طرح اصلاح قانون بانک مرکزی با رای قاطع ۸۰ درصدی!

 

مهدی طغیانی تأکید دارد که از مهمترین نتایج اصلاح قانون بانک م‍رکزی، تقویت نظارت و قدرت برخورد با بانک های متخلف موتور رشد نقدینگی و افزایش تورم، پاسخگویی، تخصص و شفافیت در سیاستگذاری و اجرای سیاست‌های پولی و ارزی، نقش افرینی در حوزه رشد و اشتغال و … خواهد بود.

 

*** نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ سه دولت اخیر از دادن لایحه سرباز زده‌اند

 

احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در همین ارتباط با تأکید براینکه سه دولت اخیر از دادن لایحه سرباز زده‌اند، نوشت:

از رئیس محترم مجلس خواستیم برای ملاحظه بیشتر نظر منقدان، جزئیات این طرح در ماه‌های بعد به صحن بیاید (۲ شوری شود) و ایشان پذیرفت.

 

*** رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس/ تورم خانمان سوز کشور با ایجاد بانک خصوصی به وجود آمد

 

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به عنوان نماینده درخواست کننده اولویت بررسی طرح مذکور در زمان بررسی این طرح در صحن علنی مجلس، اظهار داشت:

در ۲۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۹ تولید کشور ۳۶ درصد افزایش یافت و در همین مدت نقدینگی کشور ۱۰ هزار و ۲۵۰ درصد زیاد شده است که اگر این اعداد را به اقتصاددانان نشان دهیم تعجب می کنند تا امروز سرپا بوده‌ایم.

 

محمدحسین حسین زاده بحرینی در ادامه افزود:

محصول این آمار، تورم خانمان سوز است که ریشه این وضعیت در سال ۱۳۸۰ با ایجاد بانک خصوصی به وجود آمد، چرا که بانک خصوصی موتور تولید نقدینگی است و هرجا که خواسته‌اند نقدینگی را بردند.

برای تغییر این وضعیت نیاز به بانک مرکزی قوی داریم تا بتواند بانک های خصوصی را مدیریت کند چرا که هر یک ساعت صدمیلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود اما تولید خوابیده است.

 

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در پایان با بیان اینکه باید بانک مرک‍زی و نظام بانکی کشور اصلاح شود، تصریح کرد:

دولت ها حاضر به ارائه لایحه ای در این زمینه نبودند و می خواهند بانک مرکزی در سلطه آن ها باشد.

روز گذشته به مقام معظم رهبری نامه‌ای ارسال کردیم که رونوشت آن را به شما نمایندگان نیز داده‌ام و در آن توضیح دادم چرا باید این کار شود و نقدها را یک به یک پاسخ دادم.

حتی حاج آقا تقوی نیز گفتند از قول ایشان بگویم این کار خیلی مهم است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزارت صنعت می‌خواهد قیمت پایه خودرو در بورس کالا توسط خودروسازان تعیین شود

مالیات خودروهای لوکس تعیین شد

دست‌های پشت پرده مانع کاهش نرخ ارز می‌شوند

 

 

*** عضو هیئت رئیسه مجلس/ بهتر است طرح به صورت عادی مطرح شود

 

عضو هیئت رئیسه مجلس در مخالفت با اولویت طرح قانون بانک مر‌کزی جمهوری اسلامی، اظهار کرد:

این که بخواهند ۶ نفر از بخش خصوصی را به بانک مرکزی ببرند باعث می شود که وزیر دیگر پاسخگوی مجلس نباشد و البته اکنون بحث اولویت است و باید گفت ۵۴ طرح دوفوریتی و ۳۲ طرح یک فوریتی در نوبت دستور است و اگر بخواهیم به اولویت ها رأی مثبت دهیم، بررسی طرح‌های فوریت دار به تاخیر می‌افتد.

 

احمد امیرآبادی فراهانی در پایان با بیان این که به زودی دولت جدیدی روی کار می آید و باید نظر او را در مورد بانک م‍رکزی بدانیم، تاکید داشت:

اصلاح بانک مرکزی برشی از طرح بانکداری اسلامی است که کار بزرگی محسوب می شود.

البته بماند که پشت پرده این طرح چه افرادی حضور دارند و در آینده آن را مطرح می‌کنند بنابراین به نظر بنده بهتر است طرح به صورت عادی مطرح شود تا بتوانیم روی جزئیات آن کار کنیم.

 

*** رئیس مجلس/ حضور ۶ نفر از بخش خصوصی در بانک مر‌کزی خلاف واقع است

 

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احمد امیرآبادی، اظهار کرد:

آنچه آقای امیرآبادی در خصوص حضور ۶ نفر از بخش خصوصی در بانک مرکزی گفتند خلاف واقع است امروز باید صرفا بحث اولویت مطرح شود و اگر تصویب شد دوشوری خواهد شد و در کمیسیون می‌توان نقطه نظر تمام نمایندگان را مورد بررسی قرار داد.

 

*** رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس/ بانک مرکزی در سیطره دولت قرار دارد

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در موافقت با درخواست اولویت، بیان کرد:

امروز آنچه به عنوان شرایط اقتصادی کشور شاهد هستیم از عملکرد نامناسب بانک مرک‍زی است چرا که این بانک در سیطره دولت قرار دارد و نمی‌توان عملکرد مناسبی از آن انتظار داشت.

 

محمدرضا پور ابراهیمی در ادامه افزود:

اگر جایگاه بانک مرکزی را در اولویت قرار ندهیم ناترازی مالی و حجم نقدینگی افزایش چشمگیری خواهد داشت چنانچه از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم شاهد ۷ برابر شدن رشد نقدینگی هستیم.

وضعیت نرخ تورم به دلیل استمرار شرایط پولی در کشور که ریشه در ناکارآمدی بان‍ک مرکزی دارد اتفاق افتاده است در حالی که باید بانک مرکزی از سیاست‌های ارزی حمایت کند تصمیم گیران به نحوی عمل کرده‌اند تا با کاهش ارزش پول ملی درآمد دولت افزایش یابد.

 

*** ۳ اولویت اصلی و مهم اقتصادی در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با بیان اینکه ۳ اولویت اقتصادی در کشور وجود دارد، اظهار کرد:

اولویت اول اصلاح نظام بانکی و بانک مرکزی است که متاسفانه با وجود پیگیری های ما دولت حاضر به ارائه لایحه نشد از این رو در مجلس جلسات مستمری برگزار شد که جمع بندی جلسات کارشناسی در چارچوب آئین نامه داخلی مورد حمایت اعضای کمیسیون است.

استمرار وضعیت بان‍ک مرکزی نتیجه مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت بنابراین باید این جایگاه اصلاح شود تا ترکیب شورای پول و اعتبار تخصصی و نگاه حرفه ای به امور اقتصادی کشور شکل بگیرد.

اولویت دیگر تقویت شفافیت در نظام اقتصادی است این در حالی است که بسیاری از نمایندگان از تصمیمات بانک مرک‍زی و نتایج بغرنج آن بی اطلاع هستند.

سوال اینجا است که چرا اصلاح قانون بانک م‍رکزی صدای بانک‌های خصوصی را درآورده است، در این اصلاح اساسی به حوزه نظام بانک مرکزی نگاه ویژه ای شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول