کد خبر:282098
پ
بهرامن
رئیس خانه معدن ایران:

احیا و فعالسازی ۲۵۰ معدن راکد در کشور

رئیس خانه معدن ایران از احیا و فعالسازی ۲۵۰ معدن راکد در کشور خبر داد.

رئیس خانه معدن ایران از احیا و فعالسازی ۲۵۰ معدن راکد در کشور خبر داد.

 

*** آمادگی خانه معدن ایران برای آزادسازی ۵۰۰ معدن در سراسر کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا بهرامن در خصوص برنامه دولت برای آزادسازی معادن حبس شده، اظهار کرد:

نخستین بار خانه معدن ایران اوایل سال ۹۷ پیشنهاد کاملی را به معاونت وقت معدنی وزارت صنعت مبنی بر آمادگی کامل این نهاد، برای آزادسازی ۵۰۰ معدن در سراسر کشور با انجام مطالعات در این زمینه و با هزینه‌های خود ارائه داد.

هدف ما این بود که معادنی که به هر دلیل تعطیل شده و بهره‌برداری از آنها انجام نمی‌شود و در اختیار سازمان‌های صنعت استان‌ها بود را فعالسازی کنیم تا ضمن جذب سرمایه برای آنها، به اشتغال‌زایی بپردازیم که به طور عمده در مناطق بسیار محروم کشور واقع شده‌اند.

 

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه تفاهمنامه‌ای بین ایمیدرو، خانه معدن ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به امضا رسید، گفت:

در حالی که زنجیره تولید این معادن از زمان اکتشاف تا بعد از استخراج و فرآوری در پیشنهاد خانه معدن به‌ طور کامل دیده شده بود، اما با وجود انجام مذاکره‌های متعدد با تصمیم‌سازان معدنی کشور کار به صورت جدی پیش نرفت تا اینکه پس از هشت ماه ایمیدرو برای سازماندهی معادن راکد کشور اعلام آمادگی کرد.

پس از آن بود که خانه معدن نیز از این مطلب استقبال و آمادگی کامل خود را به ایمیدرو اعلام کرد، بر این اساس تفاهمنامه‌ای بین ایمیدرو، خانه معدن ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به امضا رسید و شرکت میدکو که در زمینه سنگ‌آهن فعالیت داشت نیز از آن استقبال کرد و شورای سیاستگذاری برای این مهم تشکیل شد.

در ادامه، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مطالعات زیرساختی مناسبی را در این راستا به انجام رسانید و کارهای مهندسی خوبی اتفاق افتاد.

 

*** شناسایی ۲ هزار و ۶۰۰ معدن راکد و غیرفعال کشور

 

وی از شناسایی ۲ هزار و ۶۰۰ معدن راکد و غیرفعال کشور خبر داد و گفت:

در این راستا نزدیک به ۲ هزار و ۶۰۰ معدن راکد شناسایی شد و پرسشنامه‌هایی در راستای احصاء مسائل و مشکلات آنها توزیع شد که با همکاری نمایندگی‌های خانه معدن در استان‌ها و همچنین سازمان‌های صنعت سراسر کشور استخراج مشکلات در دستور کار قرار گرفت.

 

*** راهکارهای خانه معدن ایران برای حل مشکلات موجود

 

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه ۲۵۰ معدن احیا و فعال‌سازی و مقرر شد راهکارهای اساسی در این زمینه از سوی خانه معدن ایران ارائه شود، عنوان کرد:

پس از احصای مسائل و مشکلات، موارد به شورای مرکزی احیای معادن در ایمپاسکو (شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران) ارسال و هم‌زمان راهکارهای عملیاتی در این زمینه آغاز شد.

در حالی که مطالعات زیرساختی برای ۲ هزار و ۶۰۰ معدن راکد انجام شد، اما در نهایت فقط ۲۵۰ معدن احیا و فعال‌سازی و مقرر شد راهکارهای اساسی در این زمینه از سوی خانه معدن ایران ارائه شود.

حتی پیشنهاد کردیم که می‌توان جلساتی را به صورت فنی و مهندسی همراه با معاونت معدنی وزارتخانه برای انجام اقدام‌های اساسی داشته باشیم و آخرین پیشنهاد ما این بود که این کار باید به‌ طور حتم در حضور دستگاه‌های نظارتی دنبال شود تا یک تصمیم شفاف برای احیای معادن راکد گرفته شود.

 

***  نگرش جدید مبتنی بر مسائل منطقه‌ای، علمی و حتی جامعه شناسی

 

رئیس خانه معدن ایران بر ضرورت نگرش جدید مبتنی بر مسائل منطقه‌ای، علمی و حتی جامعه شناسی تاکید کرد و گفت:

با توجه به وجود حدود چهار هزار و ۵۰۰ معدن تعطیل در کشور که در گذشته فعال بودند، اما به هر دلیل امروز توقف در کارشان ایجاد شده، نیاز به یک نگرش جدید مبتنی بر مسائل منطقه‌ای، علمی و حتی جامعه شناسی است.

امروز با توجه به شعار مانع‌زدایی رهبر معظم انقلاب، رفع موانع موجود از سوی قوای سه گانه همچنین دستگاه‌های نظارتی همچون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در این عرصه پیگیری می‌شود.

 

*** اشتغال ۲۱۰ هزار نفری با احیای معادن راکد

 

بهرامن از اشتغال ۲۱۰ هزار نفری با احیای معادن راکد خبر داد و افزود:

از بین معادن یاد شده اگر حتی یک‌ هزار معدن را بتوانیم فعال کنیم و هر معدن در زنجیره نخست خود دست‌کم به طور مستقیم ۳۰ نفر را مشغول به کار کند، اشتغال ۳۰ هزار نفری را به دنبال خواهد داشت و در کنار هر شغل مستقیم حداقل هفت شغل غیرمستقیم دیگر نیز قابل تعریف است.

موضوع احیای معادن راکد می‌تواند به جذب سرمایه‌های سرگردان کشور نیز کمک کند، اما واقعیت آن است که طی چهار تا پنج ساله گذشته نتوانستیم از طریق مزایده و دیگر شیوه‌ها سرمایه‌گذاری جدید در این بخش جذب کنیم.

 

*** فرصت‌های سرمایه‌گذاری

 

وی بر ضرورت فعالسازی معادن راکد تاکید کرد و گفت:

بسیاری از معادن به دلیل سرمایه‌گذاری ناکافی و نگاه خاص بهره‌برداران قدیمی که نبود اکتشاف کافی را دلیل عدم سرمایه‌گذاری عنوان می‌کردند، امروز به حالت تعطیل در آمده‌اند، این در حالی است که بسیاری از معادن در کویر مرکزی ایران واقع شده‌اند و پتانسیل ذخایر پلی‌متال را دارند، اما بلوکه شده‌اند.

اگر بتوانیم سرمایه‌گذاران را در زمینه اکتشافات این معادن فعال کنیم، به‌ طور قطع به ثروت ملی کشور اضافه خواهد شد و بر این اساس باید به هر طریق ممکن در راستای فعالسازی آنها حرکت کنیم.

 

*** مشکلات مالی؛ مهمترین مشکل معادن راکد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران در پایان با توجه به مطرح کردن مشکلات مالی به عنوان مهمترین مشکل این معادن، صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی کشور قادر به تامین مالی آنها خواهد بود، اظهار کرد:

اگر مجموعه سرمایه این صندوق به حدود ۲۰۰ میلیون دلار برسد، بخش بزرگی از نیازهای بخش معدن به ویژه در بخش‌های فراوری، اکتشاف و استخراج را پاسخ‌گو خواهد بود، اما در این راستا نقش معاونت معدنی وزارتخانه در حمایت از این طرح می‌تواند به جهشی در معادن کشور منجر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول