کد خبر:282253
پ
فولاد مبارکه
رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه:

شرکت فولاد مبارکه پیشگام بومی‌سازی در صنعت کشور

رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه، این شرکت را پیشگام بومی‌سازی در صنعت کشور عنوان کرد.

رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه، این شرکت را پیشگام بومی‌سازی در صنعت کشور عنوان کرد.

 

*** سابقه بومی‌سازی در فولاد مبارکه منحصر به دوران تحریم نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی شهیدی در خصوص سابقه بومی‌سازی در فولاد مبارکه منحصر به دوران تحریم نیست، اظهار کرد:

بلکه با راه‌اندازی نواحی مختلف تولیدی، تدبیر مجموعه مدیریت فولاد مبارکه بر این امر قرار گرفت که ساخت قطعات موردنیاز شرکت، به‌منظور برآورده کردن نیازهای خطوط، انتقال تکنولوژی و پرورش سازندگان توانمند بومی‌سازی شود.

در این راستا قطعات با نقشه‌های موجود به شرکت‌های سازنده ارجاع شد و پس از ساخت در خطوط تولیدی مورد استفاده قرار گرفت.

با نتایج مطلوب و صرفه‌جویی اقتصادی حاصل از فرایند ساخت داخل، در سال ۱۳۸۰ شرکت فولاد مبارکه اقدام به ایجاد ساختار ساخت داخل قطعات و تجهیزات موردنیاز در مجموعه مدیریت دفتر فنی تعمیرات کرد.

 

*** تقویت دو بازوی تجربه و دانش با ساخت داخلی قطعات و تجهیزات در شرکت فولاد مبارکه

 

وی در خصوص تقویت دو بازوی تجربه و دانش با ساخت داخلی قطعات و تجهیزات در شرکت فولاد مبارکه، اظهار کرد:

هدف از ایجاد این ساختار تهیه مدارک فنی ساخت و اطلاعات موردنیاز جهت ساخت داخل قطعات و تجهیزات بوده که این حرکت باعث تسریع روند ساخت داخل قطعات شد.

با توجه به رویکرد مثبت سازندگان و تأمین‌کنندگان به استفاده از این مدارک، شرکت‌های سازنده به ایجاد و یا تقویت ساختار دفتر فنی در داخل مجموعه خود احساس نیاز کردند و در نتیجه دو بازوی تجربه و دانش، در داخل مجموعه‌های سازنده تقویت شد.

 

شهیدی در ادامه، تصریح کرد:

ساخت داخل قطعات با فرایند جدید باعث ارتقای فنی و تکنولوژیک سازندگان مرتبط با شرکت فولاد مبارکه شده و بسیاری از سازندگان در مهندسی معکوس، بهینه‌سازی و طراحی قطعات و تجهیزات به بلوغ کافی رسیدند و حتی در موارد بسیاری این قطعات در سبد محصولات سازندگان قرار گرفته و سایر مراکز صنعتی نیز از این محصولات منتفع شدند.

حدود ۷۰ درصد خرید شرکت فولاد مبارکه با استفاده از مدارک فنی تهیه‌شده توسط واحد مهندسی قطعه و تجهیز این شرکت انجام می‌گیرد.

 

*** تأسیس واحد بومی‌سازی شرکت فولاد مبارکه

 

رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه بهبود مستمر فرایندها از دیرباز یکی از مهم‌ترین اهداف فولاد مبارکه بوده است، گفت: 

بومی‌سازی و ساخت داخل نیز از این قاعده مستثنا نیست.

تجربیات سه دهه شرکت فولاد مبارکه در ساخت داخل قطعات و تجهیزات و میل به بهبود مستمر در فرایند بومی‌سازی باعث شد به‌ منظور بهره‌گیری از دانش و تجربیات شرکت‌های دانش‌بنیان و سازنده در کل کشور، در سال ۹۰ فولاد مبارکه اقدام به تشکیل واحد بومی‌سازی کند.

 

 

تشکیل این واحد باعث هم‌افزایی تجربیات و دانش فنی مجموعه شرکت‌های سازنده و نواحی تولیدی و تعمیراتی فولاد مبارکه شد.

با توجه به تسهیل فرایند بومی‌سازی بعد از تشکیل این واحد و حمایت‌های بی‌دریغ مجموعه مدیریت فولاد مبارکه از این حرکت، خرید قطعات و تجهیزات موردنیاز فولاد مبارکه، با سرعتی بیش از پیش به سمت داخل کشور سوق داده شد و نتیجه آن تأمین اقتصادی و با کیفیت قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی مایحتاج فولاد از داخل کشور شد.

 

*** الگوبرداری سایر شرکت‌های فولادسازی از سیاست بومی‌سازی در شرکت فولاد مبارکه

 

شهیدی عملکرد موفق فرایند بومی‌سازی در شرکت فولاد مبارکه را سرآغاز الگوبرداری سایر شرکت‌های فولادسازی از این مهم دانست و افزود:

شرکت فولاد مبارکه به‌ عنوان پیشرو در این عرصه اقدام به انتقال تجربیات به‌ دست‌ آمده به‌ منظور نشر دانش بومی‌سازی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه  در پایان به آثار بومی‌سازی شرکت فولاد مبارکه پرداخت و گفت:

آثار مثبت بومی‌سازی در شرکت فولاد مبارکه علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها و جلوگیری از خروج ارز موجب رشد ۹۱ درصدی تعداد قطعات و تجهیزات تهیه شده در داخل به کل قطعات خریداری شده است.

در سال ۹۹ تعداد ۱۵۸۹ قطعه و تجهیز برای نخستین بار در شرکت فولاد مبارکه بومی‌سازی شد و صرفه‌جویی ۲ هزار و ۶۱۶ میلیارد تومانی را در برداشت.

مجموعه فولاد مبارکه در تلاش برای بهبود مستمر و توسعه کمی و کیفی فرایند بومی‌سازی در مجموعه خود است

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول