کد خبر:282128
پ
تراشه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ضرر ۱۱۰ میلیارد دلاری خودروسازان از کمبود تراشه‌های کامپیوتری

با کمبود تراشه کامپیوتری در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای خودروسازان کاسته و تولید خودروی جهان ۳.۹ میلیون دستگاه افت خواهد کرد.

با کمبود تراشه کامپیوتری در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای خودروسازان کاسته و تولید خودرو در جهان، ۳.۹ میلیون دستگاه افت خواهد کرد.

 

*** ۲.۲ میلیون دستگاه از تولید جهانی کاسته خواهد شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شرکت مشاور الیکس پارتنرز هشدار داد کمبود تراشه کامپیوتری در جهان در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای خودروسازان خواهد کاست.

این شرکت مشاور نیویورکی پیش از این در ماه ژانویه تخمین زده بود به این علت از درآمد خودروسازان ۶۰.۶ میلیارد دلار کاسته خواهد شد و حالا در چشم‌انداز جدید این رقم به شدت افزایش یافته است.

الیکس پارتنرز که قبلاً پیش‌بینی کرده بود ۲.۲ میلیون دستگاه از تولید جهانی کاسته خواهد شد، حالا در گزارش جدید تخمین می‌زند تولید خودروی جهان ۳.۹ میلیون دستگاه افت کند.

 

*** زیان میلیارد دلاری خودروسازان از کمبود تراشه کامپیوتری 

 

در هفته گذشته خودروسازان مهم جهان هشدارهای متعددی در این مورد صادر کردند.

فورد و جنرال‌موتورز اعلام کردند کمبود تراشه کامپیوتری امسال میلیاردها دلار از درآمد آنها را از بین خواهد برد.

به ترتیب ۲.۵ میلیارد دلار و ۱.۵ میلیارد دلار از چشم‌انداز درآمد خود در سال ۲۰۲۱ کاستند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

روغن مایع ۳۵ درصد گران شد

۹۰ میلیارد دلار، درآمد نفتی بلوکه شده ایران

گرانی خودسرانه و پنهانی قیمت نان

 

 

*** دلایل افزایش تقاضا و کمبود تراشه کامپیوتری در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است علیرغم افزایش نسبی تولید تراشه دلایل متعددی منجر به افزایش تقاضا و ایجاد کمبود در این بازار شده است.

یکی از علل افزایش تقاضا، روی آوردن بسیاری از خودروسازان به استفاده از تراشه در خودروهای هوشمند و الکتریکی است، علاوه بر این پاندمی کرونا و در خانه ماندن افراد باعث شده تقاضا برای خرید لپ تاپ و رایانه به شدت افزایش یابد، ضمن اینکه استفاده از رایانه برای گیمینگ و ارزهای دیجیتال نیز رو به گسترش است.

علاوه بر اینها، تحریم‌های آمریکا بر ضد چین برخی شرکت‌های چینی را ناچار کرده به خرید و ذخیره‌سازی گسترده تراشه کامپیوتری روی آورند.

این کمبود نه فقط خودروسازان بلکه حتی تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی را هم دچار مشکل جدی کرده است؛ به طوری که تولیدکننده‌های بزرگی مثل اپل، سامسونگ و شیائومی برای تولید انبوه محصولات جدیدشان چند ماهی است در انتظار تامین تراشه معطل مانده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول