کد خبر:282212
پ
بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه:

بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران و بهبود بازار سهام با تزریق منابع صندوق توسعه به بورس

کارشناس حوزه بازار سرمایه، تزریق ٢٠٠ میلیون دلار منابع از صندوق توسعه ملی به بورس را موجب بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران و بهبود بازار سهام عنوان کرد.

کارشناس حوزه بازار سرمایه، تزریق ٢٠٠ میلیون دلار منابع از صندوق توسعه ملی به بورس را موجب بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران و بهبود بازار سهام عنوان کرد.

 

*** بازگشت رشد به معاملات بورس 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیمان حدادی با اشاره به بازگشت رشد به معاملات بورس در روزهای اخیر، اظهار کرد:

در چند روز گذشته شاهد چند نکته مثبت در بازار سهام و معاملات سهام بودیم که به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار دادند و با تغییر مسیر معاملات، زمینه ایجاد خوش‌بینی‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در این بازار ایجاد کردند.

 

وی در ادامه افزود:

در معاملات هفته گذشته بورس هر چه به پایان هفته نزدیک‌تر می‌شدیم شاهد افزایش حجم معاملات بودیم.

این موضوع با افزایش قیمت سهامی صورت گرفت که عمدتا جزو سهام بنیادین و شاخص ساز بازار بودند و بعد از مدت‌ها زمینه عقب‌نشینی این سهام از تداوم روند ریزشی و ایجاد رشد در سهام این شرکت‌ها فراهم شد.

افزایش حجم معاملات و رشد قیمت سهام دو نکته مثبتی بودند که در چند روز گذشته به بازار مخابره شد و توانستند بعد از مدت‌ها روند بازار را تغییر دهند و منجر به سبزپوشی شاخص بورس شوند.

 

*** دلایل مثبت شدن روند بازار بورس

 

کارشناس بازار سهام، در مورد دلایل مثبت شدن روند بازار بورس، گفت:

نخستین موضوعی که هفته گذشته با مطرح شدن آن شاهد واکنش مثبت در معاملات بازار بودیم، بحث تغییر دامنه نوسان از منفی سه و مثبت ۶ به مثبت و منفی پنج بود که براساس این تصمیم از روز گذشته دامنه نوسان نامتقارن به دامنه نوسان متقارن تغییر پیدا کرد.

متقارن کردن دامنه نوسان موضوعی مهم و اصلی در بازار تلقی می‌شود که اجرای آن از مدت‌ها قبل از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار مطالبه شد، اکنون با تصمیم گیری هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار می توان شاهد بهبود هر چه زودتر معاملات بازار و ایجاد تعادل در شاخص بورس باشیم.

 

وی در ادامه افزود:

موضوع دیگر مطرح شده در معاملات هفته گذشته بورس، بحث کاهش حجم دامنه مبنا به عدد ١.۵ میلیارد تومان بود که در این زمینه سیاست‌گذار به درستی به سمت کاهش حجم مبنا رفته است و این اقدام می‌تواند به عنوان نکته‌ای بسیار مثبت در بازار اجرایی شود.

 این دو اقدام باعث می‌شود تا نمادهایی که در دو ماه گذشته با فشار فروش مواجه شدند، زودتر به قیمت تعادلی برسند و در نتیجه نقدینگی در سهامی که با صف فروش همراه بودند و به صورت قفل شده هستند زودتر آزاد و به بازار تزریق شوند.

 

*** اختصاص ٢٠٠ میلیون دلار منابع از صندوق توسعه ملی برای تثبیت بازار سهام

 

حدادی با تاکید بر حفظ تعادل بازار سهام، تصریح کرد:

به تعادل رسیدن سهام باعث برداشته شدن فشار فروش از سهام بزرگ بازار می‌شود که این امر سبب شد تا سهام بزرگ بازار از چند روز گذشته عملکرد خوبی را از خود نشان دهند.

در این میان مصوبه جدید ستاد اقتصادی دولت در بازار منتشر شد که مهم‌ترین بند آن مربوط به اختصاص ٢٠٠ میلیون دلار منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است که قرار است تا در مدت سه هفته در بازار تزریق شود.

 

وی در ادامه افزود:

شاید رقم اعلام شده، عدد بالایی برای بازار سرمایه نباشد اما می‌تواند در بازگشت اعتماد به سمت بازار سرمایه، قدمی رو به جلو برای بهبود وضعیت بازار و کاهش هیجان ایجاد شده از سوی سهامداران در بازار باشد.

مصوبات سران قوا به طور حتم در میان مدت و بلندمدت تاثیر مثبتی را بر روند بازار خواهند گذاشت و سهام‌داران نباید در کوتاه مدت در انتظار تاثیر ١٠٠ درصدی این تصمیمات در معاملات بازار باشند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزارت صنعت می‌خواهد قیمت پایه خودرو در بورس کالا توسط خودروسازان تعیین شود

مالیات خودروهای لوکس تعیین شد

دست‌های پشت پرده مانع کاهش نرخ ارز می‌شوند

 

 

*** تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بر روند بازار سرمایه

 

کارشناس بازار سرمایه در پایان سخنان خود با اشاره به مسائل تهدید کننده معاملات بازار، اظهار کرد:

بازار سهام این روزها به شدت پیگیر اخبار ثبت‌نام نامزدهای رئیس‌جمهوری است که چه افراد با چه دیدگاه سیاسی و اقتصادی وارد بازار می‌شوند، چراکه سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی شخص رئیس‌جمهوری جدید می‌تواند بر تعیین مسیر بازار تاثیرگذار باشد و با توجه به اقدامات انجام شده روزهای بهتری را برای بازار رقم بزنند.

همیشه در این برهه از زمان تا حدودی میزان ریسک و احتیاط سرمایه‌گذاری در این بازار در بین سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد اما بعد از گذر از این زمان و مشخص شدن نتیجه انتخابات، معاملات بورس راه خود را پیدا خواهد کرد و نقدینگی بیشتری به این بازار ورود می‌کند.

 

*** ابلاغ تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است سه‌شنبه (٢١ اردیبهشت ماه) معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ کرد که براساس آن مصوبات مربوط به ۳ بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید.

بر اساس این ابلاغیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سهام واریز کند.

قرار شده است که به منظور حمایت از تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی از طریق بازار سهام، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه‌ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری، هلدینگ و کارگزاری‌ها اقدام کند.

بر این اساس، سرمایه‌گذاری در خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام جزو مصادیق سرمایه‌گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی است.

همچنین در کنار مصوبات سران دولت در جلسه (۱۹ اردیبهشت ماه) هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص متقارن‌سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن تصمیم گرفت و قرار بر این شد تا تغییر دوباره دامنه نوسان از ۲۵ اردیبهشت ماه به مرحله اجرا برسد.

از همین رو دامنه نوسان به جای مثبت ۶ و منفی سه به مثبت و منفی ۵ تغییر یافت و اعلام شد که در آینده با رصد شرایط بازار نسبت به افزایش دامنه اقدام خواهد شد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول