کد خبر:281720
پ
۲۲۲۲۲
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری/ روز پنجم

آخرین روز از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران انجام شد.

آخرین روز از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران انجام شد.

 

***ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از خبرگزاری سروش، ثبت‌نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (شنبه) در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که هنوز چهره‌های اصلی و سرشناس انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند.

به گفته سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در ۴ روز گذشته ۳۰۴ نفر در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کردند.

در چهارمین روز ثبت‌نام‌، «سید مصطفی تاجزاده، علیرضا افشار، فریدون عباسی و شاهین محمدصادقی» سرشناس‌ترین چهره‌های سیاسی بودند که به ستاد انتخابات کشور رفتند و در انتخابات نام نویسی کردند.

قرار است امروز (شنبه) تکلیف اصلی‌ترین چهره‌های انتخابات و آرایش جریانات سیاسی کشور برای رقابت در ۲۸ خرداد ماه، مشخص شود.

 

*** ثبت نام  رئوفیان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۷:۳۰

 

سید ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

*** ثبت نام محمد جواد حق شناس در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۷:۲۶

 

محمد جواد حق شناس با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام سعید جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۶:۴۳

 

سعید جلیلی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

*** ثبت نام منتخب نیا در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۶:۲۲

 

منتخب نیا با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

*** ثبت نام زهرا شجاعی  در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۶:۱۹

 

زهرا شجاعی دبیر کل مجمع زنان اصلاح طلب با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام رضایی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۶:۱۴

 

محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

رضایی پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران علت اصلی مشکلات کشور را افتادن کشور در دست نااهلان و نامحرمان عنوان کرد و گفت:
اگر امروز معیشت مردم، اقتصاد کشور و فرهنگ ما دچار آسیب‌هایی شده است به تغییر ریل مربوط است که به دست نامحرمان و نا اهلان در ارکان کشور به وجود آمده است.
اگر امروز در کشور آلودگی امنیتی، تاخت و تاز دلالان و واسطه‌گران و اگر امروز بازیگران سیاسی را می‌بینیم که ثمره انقلاب را به انحراف بکشانند چیزی جز این نیست که نااهلان و نامحرمان وارد اداره کشور شده‌اند باید فکری کرد و درباره آن چاره اندیشی کرد.
 
داوطلب ریاست جمهوری با اشاره افزایش قیمت‌های هر روزه، درباره مشکلات کشاورزان گفت:
کشاورزان مشکل زیادی دارند. محصولشان را ارزان می‌خرند و به مشتریان و مصرف کنندگان گران می فروشند. باید شرمنده ملت ایران باشیم. در هیچ دولتی و هیچ قوه‌قضاییه و هیچ مجلسی نبودم، ولی شرمنده ملت ایران هستم.
آیا این میراث ملت امام و مقاومت ۴۰ ساله ملت ایران بود و چرا فرهنگ و اقتصاد باید مثل دفاع ملی و اقتدار ایران اداره نشود و چه اتفاقی افتاده است در بخشی از اداره کشور نامحرمان و نااهلان وارد شده اند.
 

 

*** ثبت نام همتی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۵:۲۴

 

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام محسن رهامی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۴:۵۶ 

 

محسن رهامی عضو شورای مرکزی انجمن مدرسین دانشگاه با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام شریعتمداری در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۴:۳۳

 

محمد شریعتمداری وزیر کار با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

شریعتمداری پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص پرداخت یارانه به مردم گفت:

برنامه مدونی در عرصه های گوناگون به ویژه در عرصه های رفاهی آماده کردیم که تقدیم همه صاحبنظران کشور و به ویژه اصحاب رسانه خواهد شد اما درباره این سوال با اتکا به اطلاعات ثبتی مطمئن با کمال تاسف شرایط اقتصادی مردم شرایط خوبی نیست.

طبیعی است وقتی از حذف یارانه‌ها می گوییم باید بگوییم با شرایط نامطلوبی در زندگی مردم مواجهیم که جز دهک دهم با جمعیت ۸ میلیون نفری بقیه مردم نیازمند یارانه‌های مستقیم و غیرمستقیم هستند که این حمایت در انواع اشکال آن انجام خواهد شد.

 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:

مردم نه تنها باید مالک ثروت باشند بلکه به عنوان ولی نعمتان در جایگاه واقعی خود بنشینند.

 

وی در پایان، درباره صلاحیت یا رد صلاحیت خود گفت: دلیلی برای رد صلاحیت خود نمی‌بینم و با شوخی ادامه داد: اگر رد صلاحیت شوم بیمه آنها را قطع می‌کنم.

 

*** ثبت نام مسعود زریبافان و محمد خوش چهره در انتخابات ریاست جمهوری/ ۱۳:۱۵

 

مسعود زریبافان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید در دولت دهم و محمد خوش چهره نماینده مجلس هفتم و اقتصاددان هم به صف داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اضافه شدند.

 

*** ثبت نام جهانگیری در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۳:۳۳

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۱:۴۱

 

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

*** ثبت نام عباس نبوی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۱:۱۸

 

عباس نبوی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام عزت الله ضرغامی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۰:۵۷

 

عزت الله ضرغامی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

سید عزت الله ضرغامی پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با طرح پرسش که چرا می‌آیم، اظهار داشت:

اشراف و مستکبران با تمام قوه و هیمنه، رخ در رخ محرومان و مستضعفان، به تاراج و چپاول بیت‌المال مشغولند و نمرودوار، ستم‌دیدگان ایران زمین را به بند اسارت و محرومیت می‌کشند.

تبارگرایان و اصحاب نکبتِ قدرت و ثروت، مکیدن خون فرودستان را پیشه‌ بت‌پرستانه‌ی خود ساخته و بر اسب راهوار آن و هزارتوی سیاست، مستانه و فرعون‌وار می‌تازند.

این داوطلب ریاست جمهوری با بیان اینکه هنوز خون شهیدان وارسته و پاکباز انقلاب و دفاع‌مقدس می‌جوشد، افزود:

یاران و هم‌نفسان آن‌ها و نیز مردم مظلوم و بی‌پناه در باتلاق و مرداب تدارک شده‌ مرفهین بی‌درد برآمده از مناسبات رانتی و الیگارشی خودکامان و سلطان‌های نوظهور، مردم ایران زمین را گرفتار و زمین‌گیر کرده است.

 

ضرغامی با بیان اینکه تردیدی در بی تدبیری روحانی ندارم، گفت:

آنهایی که باید پاسخگوی رفتار ۸ ساله باشند، در پشت دو قطبی مذاکره و ضد مذاکره و دیگری فضای مجازی و فیلترینگ سنگر می‌گیرند.

ملت ایران بدانند فرصت تاریخی مذاکره را دولت آقای روحانی گرفت.

 

او نشان داد نه توان صحبت با داخلی‌ها و نه توان صحبت با دنیا را دارد و در هر دو مورد شکست خورد.

اگر روحانی توان مذاکره از موضع قدرت در طول این مدت به کار می گرفت وضعیت مردم بسیار بهتر بود. ناتوانی دولت در مذاکره با دنیا در کنار کلکسیون دیگر ناتوانی‌های دولت می‌گذاریم.

 

وی راه حل اساسی تحریم را خنثی‌سازی عنوان و تصریح کرد:

دور زدن یا برداشتن تحریم اگر چه مهم است اما راه اصلی خنثی‌سازی است و سفرای ما باید مبلغ و مروج و کنشگر این سیاست باشند.

از این نظر سفیران را تحت نظارت قوی انتخاب خواهم کرد.

برخی آقایان از الان برای سفیرشدن در کشورهای مختلف انتخاب شدند.

دست نگهدارند، چون اکثر آنان هماهنگی ندارند و من آنها را برمی‌گردانم و هشدار می‌دهم دولت این کار را نکند.

 

 

*** ثبت نام زاکانی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۰:۵۵

 

زاکانی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام کواکبیان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۱۰:۱۷

 

کواکبیان نماینده سابق مجلس با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

کواکبیان پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاارن با بیان اینکه خدا را شاکرم که یکبار دیگر توفیق شد تا در عرصه خدمت رسانی به مردم وارد عمل شوم، اظهار کرد:

وظیفه شرعی خود دانستم در این عرصه حضور پیدا کنم و وظیفه ملی خود دانستم تا باری از دوش این ملت بردارم و حتما در صحنه حضور داشته باشم.

تکلیف حزبی که حزب مردم سالاری بر دوش من گذاشت از دیگر دلایل حضور بنده برای حضور درانتخابات ریاست جمهوری بود.

خدا را شاهد می گیریم که برای حضور در مسند ریاست جمهوری به فکر قدرت و منافع شخصی نیستم.

 

وی با بیان اینکه سه مشکل اساسی در کشور وجود دارد گفت:

در خودم توانمندی اجرایی برای حل این مشکلات را می بینم از این رو مشکل اساسی که بنده احساس می کنم وجود دارد بحث های اقتصادی و معیشتی و کاهش ارزش پول ملی است از این رو براین باورم که ماباید به فکر استقلال بانک مرکزی باشیم تا این مشکل حل شود.

دولت شرکت سهامی نیست. هیچکدام از روسای دولت های قبلی حزبی نبودند و بیاید برای یک بار هم شده دولت حزبی روی کار بیاوریم و این امر را تجربه کنیم.

رشد نقدینگی به یارانه ۶۰ هزار میلیارد تومانی برمی گردد از این رو بنده طرحی را در این راستا در نظر گرفتم تا کارتی در قالب کارت رفاه ملی به مردم اختصاص دهیم.

ما هنوز بعد از چندد سال درباره تعریف رجل سیاسی و مذهبی به یک تعریف درست نرسیدیم و با وجود اینکه زنان در انتخابات ثبت نام می کنند اما فقهای شورای نگهبان آنها را تایید نمی کنند.

علیرغم اینکه امام (ره) گفتند نظامیان حق دخالت در انتخابات ندارند اما متاسفانه این روند در شرایط امروز کشور ما رعایت نمی شود و ما می بینیم این مشکل هنوز وجود دارد.

 

 

نماینده مردم تهران در مجلس دهم در پایان درباره مشکلات موجود در صدا و سیما گفت:

متاسفانه امکان ورود بخش خصوصی یه صدا و سیما وجود ندارد و این نقص بزرگی است.کواکبیان خاطرنشان کرد: ما باید از ظرفیت های زنان استفاده کنیم. .

باید تکلیف نهادهایی چون شواری عالی فضای مجازی؛ نهادهای زیرمربوطه مقام معظم رهبری مثل بیناد مستضعفان مشخص شود. کواکبیان گفت: همانطور که ما برای چین و روسیه اصالت قائل هستیم باید برای اتحادیه اروپا و آمریکا نیز اصالت قائل شویم.

 

 

*** ثبت نام فیروز آبادی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۰۹:۳۳

 

فیروز آبادی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

فیروزآبادی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد:

شعار من «تحول و عدالت» است. ما در سالهای اخیر تلاشهایی که در عرصه‌های مختلف صورت گرفته نیاز به تحول دارد و باید در حوزه ساختار، برآیند و افراد انجام شود و در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و تا حدودی سیاسی صورت گیرد.

 

وی با اشاره به افزایش شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر، افزود:

ما شاهد یک ساختار دولتی عمودی هستیم و امیدوارم بتوانم با استفاده از دو محور اقتصاد دیجیتالی که تکیه بر خدمات دارد، پیشران تولید و افزایش اشتغال باشیم و در حوزه صنعت هم نوسازی صنعتی را اجرا کنیم.

باید به فکر توسعه دولت دیجیتال هم باشیم و در حوزه عدالت هم در بخش مجازات و پیگیری متخلفان قوای دیگر کار می‌کنند اما در زمینه عدالت ساختاری عدم توجه به شایسته‌سالاری مهمترین مشکل ماست و تلاش می‌کنم کسانی که شایسته‌ترین افراد و معتقد عمیق به جمهوری اسلامی هستند را سر کار بیاوریم.

 

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در پایان با تاکید بر اینکه امیدوارم دولت به مثابه پلت‌فرم را اجرا کنم، اظهار کرد:

شفافیت لازم را از این طریق در کشور ایجاد می‌کنم. همچنین امیدوارم نوسازی در تأمین اجتماعی و بیمه آن را عملی کنم.

در کشور نباید کوله‌بری وجود داشته باشد و این به دلیل ناکارآمدی‌ها در حوزه اقتصادی بوده است که باید با همکاری و همراهی همه ملت و بسیج کردن آنان این مشکلات را رفع کنیم.

 

 

*** ثبت نام عباس آخوندی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۰۹:۲۲

 

عباس آخوندی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۹:۰۴

 

مسعود پزشکیان با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

پزشکیان پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری حضور یافت و اظهار داشت:

آنچه بنده را مصمم به حضور در انتخابات کرد این بود که معتقدم تنها راه برون رفت از این مشکلات، اتکا به علم و دانش و نیروهایی است که با این باور بتوانند وارد صحنه شوند و مشارکتی حداکثری را رقم بزنند.

بدون دانش، علم و آگاهی هر تصمیمی در این کشور گرفته شود منجر به مشکلاتی می‌شود که تا امروز دیده‌اید.

با اتکا به یک گروه، جناح و دسته امکان اینکه از وضعیت موجود خارج شویم وجود ندارد.

با اتکاء به مردم و درد آنها را شنیدن می توان از این وضعیت خارج شد.

باید روند تفرقه، اختلاف و تنش داخلی را از بین ببریم و تنش با همسایگان را حذف کنیم. هیچ کشوری با تنش نتوانسته است به جایی برسد. لاجرم باید تنش ها را از بین ببریم و تنش زدایی کنیم.

 

وی در ادامه افزود:

در هیچ جامعه ای گروهی با اجبار نتوانسته اند مملکت را اداره کنند. باید درد مردم را بفهمیم.

نیازهای آنها را درک کنیم و خود را خدمتگزار آنها بدانیم.

باید با تمام وجود خود را خدمتگزار مردم بدانیم. باید به جای زندانی کردن مردم، درد آنها را درک کرد.

در زمان نایب رئیسی بنده در مجلس، بانک‌ها پول مردم را گرفته بودند و خورده بودند، به جای اینکه مشکل آنها را حل کنند، مردم را می گرفتند و زندانی می کردند.

با این ادعا که مردم امنیت را بر هم زده‌اند.

 

وی با بیان اینکه با قلع و قمع امکان حذف فساد و رانت نیست، گفت:

باید سیستم ها اصلاح شود.

در عرض شش ماه و یک سال می توان سیستم ها را اصلاح کرد در این صورت امکان ندارد که فردی بتواند زمین خواری یا کوه خواری کرده و پول مردم را بخورد.

 

وی با تاکید بر لزوم اجرای اف ای تی اف داخلی، بیان کرد:

در صورت اجرای اف ای تی اف داخلی، رانت خواران نمی توانند در عرصه اقتصاد حضور یابند. پول ها گم نمی شود.

۲ میلیون میلیارد تومان یارانه می‌پردازیم.

متاسفانه افرادی که ماشین‌های میلیاردی دارند یارانه دریافت می‌کنند.

در حالی که باید یارانه به افراد ضعیف و مستعضف پرداخت شود.

نمی توان با اعتماد مجدد به افرادی که یک عمر در این مملکت مدیریت کرده اند و مقصر وضعیت موجود هستند، مشکلات را حل کرد.

باید به جوانان اعتماد کرد. باید باور کنیم که غیر از ما و کسانی که تا امروز در قدرت بوده اند و موجب چنین وضعیتی شده اند، افرادی هستند که می توانند وارد صحنه شوند و مشکلات را حل کنند.

آزموده را آزمودن خطاست.

اینکه بنده کاندیدای پوششی آقای جهانگیری باشم تصور نادرستی است.

 

پزشکیان در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه به نفع کاندیدای خاصی کناره گیری خواهید کرد، اظهار داشت:

با قدرت در صحنه خواهم ماند. اگر از جبهه اصلاحات فردی وجود داشته باشد که در نظرسنجی ملی رأیش بالاتر از من باشد کمک می کنم که آن فرد بالا بیاید اما تصور نمی کنم چنین چیزی اتفاق بیافتد.

 

فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص برنامه اش در زمینه حل مشکلات کشور، گفت:

۲ میلیون میلیارد یارانه پرداخت می کنیم و در مقابل، افراد زیادی هستند که برای تامین مسکن و حتی هزینه تحصیل فرزندانشان دچار مشکل هستند. اگر این پول ها آزاد شود می توان مشکلات مسکن و معیشت مردم را حل کرد.

 

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه برای حل مشکلات زنان چه برنامه هایی دارید؟ گفت:

بنده و همسرم در دوران دانشجویی ازدواج کردیم.

علیرغم اینکه ۴ بچه داشتیم بنده و ایشان در بعد کشوری جزو نفرات برتر بودیم.

باید بسترها برای رشد و شکوفایی توانمندی‌های زنان فراهم شود.

 

*** ثبت نام شمس الدین حسینی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۹:۰۰

 

شمس الدین حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

*** ثبت نام شمس الدین حسینی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۹:۰۰

 

شمس الدین حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق اقتصاد و امور دارایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

 

*** ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ ۸:۰۸

 

علی لاریجانی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

علی لاریجانی در پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰ بعد از ثبت نام جمع خبرنگاران افزود:
سوال مهم در کشور این است که مساله امروز ایران چیست؟ قبل از این که پاسخ این سوال را بدهم باید بگویم بدلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن ان ساده لوحی است که فکر شود با چند اقدام نمایشی پوپولیستی مساله قابل حل است و یا کلید جادویی وجود دارد و یا با سوپر من بازی می توان به راه حل رسید. سعدی شیرازی می گوید سه چیز پایدار نماند مال بی تجارت، علم بی بحث و ملک بی سیاست.
 
امام خمینی (ره) یک حکیم بود و رهبران صدر انقلاب اسلامی با عقلانیت پایه های انقلاب اسلامی را سامان دادند. پس چرا امروز وضع چنین است چون عده ای اداره کشور از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند و با سوار شدن بر موج احساسات و با پناه بردن به مسیر های انحرافی و یا فراموشی از ارمان های امام هزینه های گزافی را برای زندگی مردم ایجاد کرده اند  و با صدای بلند همبستگی ملت را مخدوش کردند و به تعبیر شهید مطهری فرصت طلبان انقدر تند و افراطی شعار می دهند تا انقلابیون را کنار بزنند.
 
وی د ادامه اضافه کرد:
به نظر من تعبیر علم بی بحث که سعدی گفت در عدم گفت و گوی داخلی و تبدیل شدن اختلاف ها به دشمنی ها ظهور پیدا کرد.عده ای فقط به دنبال تجزیه مردم هستند این نهایت بی هنری است. هنر آن است که گامها در طریق وحدت بیشتر و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر در بعد ملی برای طرح مسایل کشور باشد بنابراین یک مساله مهم ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن توسعه فراهم نمی شود. ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی گردد.
موضوع دیگر حل مسال پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی آن به زندگی مردم لطمه می زند. سیاست خارجی کشور هدف اصلی آن باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد.
 
لاریجانی در ادامه بیان داشت:
تجربه کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر جهش اقتصادی داشتند نشان می دهد که سیاست خارجی و اقتصاد آنها یک هدف را دنبال کردند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است لذا خیلی روشن است که جهش تولید و پرش اقتصادی داخلی نیازمند باثبات سازی و تعادل در صحنه بین المللی است. نه هرروز با اقدامی مساله جدید ایجاد کنیم که هزینه آن را مردم در زندگی خود بدهند.
برای گذر از صفت ملک بی سیاست اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار بگیرد. ملت و افراد رای می دهند که هر نوع مشکلات نظیر مسایل پیچیده بین المللی را حل کند.
نه آن که درباره آن روضه خوانی سیاسی کنند و نه این که با طرح مسایل فرعی افزایش مشکلات ملت نردبانی برای هوسهای سیاسی پوپولیستی خود کنند. ضمن آن که صحنه بین المللی با شعارهای تند غریزی آرام نمی گیرد.
رونق مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آن است که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم و نه این که در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم ولی پول آن در حساب های خارجی بلوکه شود.
 
رییس سابق مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:
این چه نفعی برای ملت ایران دارد و چه تاثیری در زندگی آنها می گذارد. حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی حل کرد.
این چه نفعی برای ملت ایران دارد و چه تاثیری در زندگی آنها می گذارد. حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک کرد.
حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.
مساله سوم، توسعه اقتصادی کشور است. عدالت در توسعه اقتصادی، رکن است اما نه شعار عدالت بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن. عدالت در زبان صاحب نظران اسلامی، ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر، جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد.
همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر نامگذاری فرمودند، به نظر من کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه، اولویت اصلی خود را پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرند. نه اینکه ده هدف موازی تعریف کنیم که هر کدام کشور را به سمتی بکشانند.
 
لاریجانی در ادامه اضافه کرد:
من سخنی از شهید مطهری برایتان نقل کنم. وی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایدئولوگ نظام محسوب می شوند می گویند: ممکن است حکومتی، اهداف بسیار عالی را در نظر بگیرد اما اگر از اقتصادی سالم – یعنی اقتصاد ثروت زا – برخودار نباشد به هیچیک از آن اهداف متعالی نمی‌رسد.
استقلال اقتصادی کشور، یکی از اهداف قانون اساسی است که با تکیه بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات، محقق می گردد. در این راه باید روحیه سیاست زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم.
 
رییس سابق مجلس در ادامه بیان داشت:
توسعه اقتصادی با محوریت عدالت، هم تئوری خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروهاست. امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آنرا بر تن دارند تا چه رسد به بنگاه داری هایی که مانع رقابت مردم در اقتصاد می شود.
این دخالتهای بنگاه های حکومتی، همان شرایطی را بوجود می آورد که سعدی شیرازی آنرا “مال بی تجارت” نامیده است. اگر پیشرفت اقتصاد، محور است یعنی تحقیقات دانشگاهی، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و همه و همه باید در جهت تحقق آن باشند.
تجارت، نظامات پایدار می خواهد. حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن و ثبات در قواعد می خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می طلبد و با اقدامات نمایشی، مسایل پیچیده کشاورزان، بازنشستگان، کارگران، بیکاران و … حل نمی شود.
هر کسی وعده بهشت در این شرایط پیچیده کشور می دهد خلاف می گوید. باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با هوسهای پوپولیستی و نردبان سازی از محرومیت ملت حل نمی شود، بلکه کشور برای تحققِ پیشرفتِ اقتصادیِ شتابان و مردمی، به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب، همکاری سازنده و پویا با شرق، و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیاز دارد. و این امر احتیاج به علم و دانش و تجربه دارد.
باید سرنوشت ملت و آرامش زندگی مردم را به افراد کاربلد و جوانان با انگیزه سپرد. اینان، همت بلند و انگیزه های قوی دارند. امام علی (ع) فرمودند “تدبیرِ نیکو، سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست، سرمایه هنگفت را بر باد می دهد”. وقتی جهان زیر آهنگ و فرهنگ ما قرار می گیرد که اقتصادی پویا و زندگی ای قابل پیش بینی برای مردم فراهم شود.
 
رییس سابق مجلس در ادامه یاداور شد:
من به کسانی که فکر می کنند با شعار، مسایل اقتصادی مردم حل می شود عرض می کنم بجای متخصص بازی در دور زدن تحریمها، قدری از وقت خود را صرف فراهم کردن شرایط آرام برای زندگی مردم کنند که بتوانند برای زندگی خود و فرزندانشان برنامه ریزی کنند.
باید برای حل مسایل سخت کشور، با شجاعت و از خود گذشتگی و ریسک در آبرو، به میدان گام نهاد.
صهیونیست ها و تروریست ها، بد اندیشان امروز هستند. به روح شهدای فلسطین و افغان درود می‌فرستیم و یاد دوست مجاهد، سیّدِ شهدای مدافع حرم، حاج قاسم عزیز را گرامی می‌داریم.
 
 

 

*** ثبت نام محسن هاشمی در انتخابات ریاست‌جمهوری

 

محسن هاشمی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

هاشمی رفسنجانی پس از ثبت نام با حضوردر جمع خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی، نیروی انسانی بسیار قوی دارد و از موقعیت‌های جغرافیایی شایانی در جهان برخوردار است، گفت:

موقعیت کم نظیر استراتژیک ایران و حتی در جهان بسیار مهم تلقی می‌شود و لذا باید پیشرفت و توسعه و رفاه بهتری را برای مردم ایجاد کنیم.

مردم ایران در سه سال اخیر جنگ اقتصادی سختی را تجربه کرده‌اند و با تحمل این رنج خوشبختانه با تمام فشارها و به آنها وارد شده است امیدهایی برای پایان این تحریم‌ها ظلم ها ایجاد شده است، زیرا که تحریم کنندگان شکست فشار حداکثری را از آن خود کردند.

 

این داوطلب ریاست جمهوری با مقایسه امروز ایران با دوران جنگ گفت:

اگر بخواهیم شرایط امروز ایران را با مقطع خاص انقلاب اسلامی مقایسه کنیم، شبیه به پایان جنگ تحمیلی هستیم البته از نظر زیرساخت‌ها و وضعیت تولید در کشور و نیروی انسانی به مراتب وضع بهتری نسبت به تاریخ گذشته داریم اما متاسفانه به لحاظ سرمایه‌های اجتماعی، امیدهای اجتماعی و حتی آسیب‌های اجتماعی با وضع بدتری مواجه هستیم.

 

رییس شورای شهر تهران ادامه داد:

آیت الله هاشمی رفسنجانی با دولت کار و سازندگی خرابی‌های جنگ و عقب ماندگی ها و محرومیت‌ها را تا حد زیادی توانستند برطرف کنند در این مقطع نیز می توانیم با اراده ملی آسیب‌های وارده را به رفاه و توسعه و معیشت مردم و اعتماد عمومی جبران کنیم.

 

هاشمی رفسنجانی با اشاره به برنامه‌هایش گفت:

این برنامه‌ها در نظر در محضر داوری و کارشناسان و نخبگان قرار خواهیم داد این برنامه با عنوان دولت رفاه و دولت عدالت عرضه شده و هدف آن رفتن به سمت رفاه و توسعه و معیشت مناسب و البته عدالت به معنای مبارزه با تبعیض و فساد است.

در کوتاه مدت باید به فکر حل مشکلات معیشتی مردم باشیم و در میان مدت بتوانیم رشد اقتصادی که در کشور دچار رکود و حتی منفی شده را جبران کنیم و به رشد مناسب در شان مردم ایران برسیم البته.

 

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:

باید از درایت مناسب، شفافیت مناسب رانت زدایی و مبارزه با تبعیض را در روش‌های مدیریتی خود استفاده جدی بکنیم.

برنامه دولت رفاه و عدالت با رویکرد مسئله محوری پیش خواهیم رفت و البته توسعه متعادل و متوازن جامعه محور و پایدار را دنبال می‌کنیم.

انشاءالله بتوانیم برای این موضوع جایگاه درونی و بین المللی ایران را ارتقاء چشمگیری بدهیم.

اعتقاد دارم در نهایت با توجه به شرایط موجود ایران و شرایط سختی که مردم در زندگی شان تحمل می‌کند رویکرد سیاسی نامزدهای محترم باید پرهیز از تخریب و ایجاد فضایی توأم با احترام به یکدیگر باشد و به هم افزایی بپردازیم و در نهایت در برابر مردم و اراده عمومی در صندوق‌های رای احترام بگذاریم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام گفت:

برجام توانست در حدود ۵ سال از ابتدای دولت روحانی برخی مشکلات داخلی و خارجی حل کند و این ترامپ بود که مشکلاتی ایجاد کرد.

 

وی با اشاره به تجربیاتش در شورای شهر ادامه داد:

۷۵درصد مردم ایران در شهرها زندگی می کنند و تجربه من در شورای شهر و شهرداری می تواند مثبت باشد. توصیه من این است از کارهایی که گذشتگان را تکرار نکنیم.

 

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره ائتلاف اصلاح طلبان و ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات گفت:

ما نسبت به انتخاب گزینه اصلح بعد از تایید صلاحیت ها اقدام می کنیم.

 

وی درباره کناره گیری به نفع جهانگیری اظهارکرد:

من با وی رایزنی داشتم و به من گفتند ثبت نام کنید.

 

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه از نظر شورای نگهبان در مورد تایید صلاحیت ها تبعیت خواهیم کرد، تصریح کرد:

بنده به عنوان یک اصلاح طلب میانه رو فعالیت سیاسی خود را انجام می دهم.

 

وی با بیان اینکه درباره نامزدهای دیگر اظهار نظر نمی کنم، گفت:

بعد از اعلام اسامی نامزدهای نهایی درباره گزینه ها صحیت خواهیم کرد.

 

داوطللب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد:

برای رشد کشور طبق برنامه ششم حرکت می کنیم. ما برای تحقق این وضعیت نیازمند ارتباط با همسایگان هستیم از این رو منش آیت الله هاشمی یعنی تنش زدایی را در دستور کار خود قرار خواهم داد.

 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول