کد خبر:281658
پ
بازار سرمایه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

دو تغییر جدید برای بورس تهران/ روز مهم برای سهامداران بازار سرمایه

بازار سرمایه هفته پیش رو را با دو تغییر جدید در دامنه نوسان و حجم مبنا آغاز می‌کند، تغییراتی که هرچند ممکن است برای کوتاه مدت مسکن بورس شوند، اما تزریق منابع جدید همچنان راه حل قطعی بازار است.

بازار سرمایه هفته پیش رو را با دو تغییر جدید در دامنه نوسان و حجم مبنا آغاز می‌کند، تغییراتی که هرچند ممکن است برای کوتاه مدت مسکن بورس شوند، اما تزریق منابع جدید همچنان راه حل قطعی بازار است.

 

*** روز مهم برای سهامداران بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شورای عالی بورس سرانجام بعد از فراز و نشیب‌های بسیار دوباره تصمیم گرفت دامنه نوسان را متقارن و مثبت و منفی پنج کند.

این درحالی است که دامنه نوسان در زمستان سال ۹۹ به مثبت ۶ و منفی دو و از ابتدای اردیبهشت به منفی سه افزایش یافته بود و انتقادات زیادی را در پی داشت، زیرا هرچند محدود کردن دامنه منفی در روزهایی که بازار سرمایه چراغ قرمز جلو می‌رود، از کاهش ارزش سهم‌های بنیادی جلوگیری می‌کرد، اما باعث شده بود نقدشوندگی بازار زیر سوال برود.

زیرا برای مثال، سهمی ۱۵۰۰ تومان قیمت دارد اما عده ای اعتقاد دارند که این سهم ۱۳۰۰ تومان می‌ارزد؛ بنابراین باید قیمت سهم کاهش یابد تا خریدار پیدا کند، اما محدود کردن دامنه منفی باعث می‌شد سهم روی قیمت ۱۴۰۰ تومان ثابت بماند.

در این شرایط نه فروشنده می‌تواند سهم را با قیمت پایین‌تر بفروشد (حتی اگر اعتقاد داشته باشد سهم با قیمت پایین‌تر می‌ارزد) و نه خریدار با قیمت ۱۴۰۰ سهم را می‌خرد، این فرایند باعث کاهش نقدشوندگی بازار می‌شود.

 

*** تغییر دامنه نوسان از مثبت به منفی ۵

 

این درحالی بود که بسیاری از صاحب نظران بر این باور بودند که بازار سرمایه تحت تاثیر ابهامات موجود در شرایط اقتصادی و سیاسی کشور از جمله قیمت دلار، وضعیت مذاکره با آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری و… است و به همین دلیل نمی‌توان گفت دامنه نوسان نامتقارن تصمیم ۱۰۰ درصد نادرستی به شمار می‌آید.

در هر صورت قرار است دامنه نوسان از ۲۵ اردیبهشت ماه به مثبت و منفی ۵ تغییر یابد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رشد ۲ برابری ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری

دارایی‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد

 

 

*** دو تغییر جدید برای بورس تهران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همچنین حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا در تمامی نمادهای معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران به ۱۵ میلیارد ریال تغییر خواهد یافت.

این دو تصمیم باعث می‌شود اصلاح قیمتی سهم‌ها سریع‌تر صورت بگیرد و چنانچه سهم‌ها بخواهند در آینده رشد کنند، با مبالغ کمتری از معامله رشد کنند و قیمت پایانی بخورند و این موضوع به افزایش نقدشوندگی بازار کمک می‌کند.

البته توجه به این نکته ضروری است که این تصمیم هم مانند سایر تصمیم‌ها مسکن بازار بوده و همچنان راه حل به تعادل رسیدن بورس، تزریق منابع جدید است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول