کد خبر:281631
پ
نفت جهانی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

⁠پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از رشد تقاضای نفت جهانی

آژانس بین‌المللی انرژی IEA پیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت جهانی در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز پائین آورد و حدود ۵٫۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرد .

آژانس بین‌المللی انرژی IEA پیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت جهانی در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز پائین آورد و حدود ۵٫۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرد.

 

*** سطح ذخایر نفت کشورهای توسعه یافته به سطح عادی تری برمی‌گردد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود بر اساس آمار مارس که نشان می‌دهد سطح ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تنها ۱.۷ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله است، اعلام کرد سطح ذخایر نفت کشورهای توسعه یافته به سطح عادی تری برمی‌گردد.

 

*** اشباع جهانی نفت از میان رفت

 

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده: پس از گذشت حدود یک سال از محدودیت عرضه قابل توجه اوپک پلاس، مازاد ذخایر جهانی نفت که در بحبوحه شوک پاندمی کووید ۱۹ بر تقاضا به وجود آمده بود، تقریبا برطرف شده و به میانگین معمول برگشته است.

این آژانس ارزیابی خوش بینانه مذکور را در حالی مطرح کرد که پیش‌بینی خود از میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز پایین آورد و ۵.۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرد.

همچنین با توجه به افت تقاضای اروپا و آمریکای شمالی در سه ماهه اول و کاهش چشمگیر تقاضای هند به دلیل موج دوم شیوع پاندمی در سه ماهه دوم، برآورد خود از تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم سال را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.

بنا بر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، حتی اگر تحریم‌ها علیه ایران رفع شود، اوپک پلاس همچنان لازم است محدودیت عرضه خود را تسهیل کند.

برآورد تولید نفت آمریکا در سال میلادی جاری در مقایسه با گزارش ماه پیش پایینتر بود و آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تولید نفت آمریکا سال ۱۴۰۰ به دلیل کاهش فعالیت شیل و انتظارات پایینتر از میادین خلیج مکزیکو، ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

 

*** میزان عرضه به حد کافی سریع افزایش پیدا نمی‌کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارش پلاتس، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تحت سناریوی فعلی تولید اوپک پلاس، میزان عرضه به حد کافی سریع افزایش پیدا نمی‌کند تا با احیای پیش‌بینی شده تقاضا برابری کند.

شکاف رو به افزایش میان عرضه و تقاضا راه را برای تسهیل بیشتر عرضه اوپک پلاس و حتی کاهش بیشتر سطح ذخایر هموار خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول