کد خبر:281441
پ
مومنی
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه خبر داد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه خبر داد.

 

*** سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا مومنی در شصت و هفتمین برنامه افتتاح تدبیر و امید برای جهش تولید از سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه خبر داد و اظهار داشت:

امروز ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای سه هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت که سهم بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری این رویداد ۹۹ درصد است.

طی چهار رویداد افتتاح در مجموع تعداد ۲۵۷ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۶ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه به بهره‌برداری رسیده است که ۹۱ درصد ارزش این طرح‌ها از سوی بخش خصوصی تامین شده است که سهم مناطق بر آماده‌سازی زیرساخت‌ها متمرکز بود.

 

مومنی با بیان اینکه اینکه مطابق قوانین بالادستی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تمرکز مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر تسهیل تولید و توسعه تجارت است، خاطرنشان کرد:

بر همین اساس طرح‌های قابل افتتاح شامل ۵۸ درصد این مناطق چندمنظوره، ۲۳ درصد قاب لجستیکی، ۱۸ درصد تخصصی و سه درصد نوآوری محور است.

 

*** آمادگی دو خط راه‌آهن در تامین کالاهای استراتژیک 

 

وی با بیان اشاره به تاکیدات رییس جمهوری در خصوص توسعه زیرساخت‌های لجستیکی و استفاده از ظرفیت‌های ژئو اکونومیک کشور، تصریح کرد:

در حال حاضر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو خط راه‌آهن، پنج فرودگاه، ۹۹ اسکله، ۵۰ بارانداز، سه پایانه صادرات، هزار انبار مسقف و ۱۳۷ سردخانه و مخزن و سیلوی غلات فعال هستند که آماده نقش‌آفرینی به عنوان پشتیبان کشور در تامین کالاهای استراتژیک و مبادلات تجاری است.

با تمرکز بر سیاست‌های توسعه صادرات و مدیریت واردات تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طی دو سال اخیر مثبت شد که یکی از دستاوردهای مهم و اساسی دولت دوازدهم محسوب می‌شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مسیر بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰، مثبت خواهد بود

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری/ روز دوم

واردات ۳۵ میلیارد دلار مواد اولیه از طریق منابع درآمدی بخش صادرات

 

 

*** برنامه‌های شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  در سال ۱۴۰۰

 

وی با بیان اینکه اصلاح ساختار سازمان‌های مناطق آزاد و دبیرخانه شورایعالی به منظور چابک‌سازی و بهبود فرآیندها از برنامه‌های سال ۱۴۰۰ است، خاطرنشان کرد:

بهره‌‍گیری از مدل نوین تامین مالی جهت پروژه های کلیدی مناطق و افزایش توان مالی بخش خصوصی و استفاده آنها به عنوان لنگرهای توسعه اقتصادی از اصلی‌ترین رویکردهای دبیرخانه و سازمان‌های مناطق است.

در همین راستا شورای تامین مالی و سرمایه‌گذاری در کنار پنج شورای تخصصی دیگر تشکیل شد و ایجاد بورس بین‌الملل، صندوق پژوهش و فناوری جامع، صندوق سرمایه‌گذاری، بانک‌های خصوصی و آبشور و اصلاح اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری مناطق جهت بهره‌مندی از بازارهای پولی و مالی و بازار سرمایه بر اساس قوانین موجود در دست اقدام است.

 

*** پشتیبانی مالی و فرآیندی و مانع‌زدایی تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان با بیان اینکه با تشکیل کارگروه تخصصی اقدامات لازم تطبیق اهداف و ماموریت‌ها از طریق برنامه هفتم و اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد صورت گرفته است، تاکید کرد:

یکی از اساسی‌ترین اقدامات سال جاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تحقق شعار سال با هدف پشتیبانی مالی و فرآیندی و مانع‌زدایی تولید خواهد بود به طوری که با حضور فعالان تمام مشکلات موجود توسعه اقتصادی مشخص شده است تا نهادهای مربوطه تا به فوریت در راستای رفع مشکلات گام برداریم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول