کد خبر:280102
پ
جدی-۱
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

واسطه‌گران فولادی از بازار حذف می‌شوند/ اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تلاش این کمیسیون برای حذف واسطه‌ها از بازار با عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تلاش این کمیسیون برای حذف واسطه‌ها از بازار با عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا خبر داد.

 

*** راه رونق تولید در زنجیره فولاد، چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی جدی براساس جلسات برگزار شده با مدیران بخش فولاد کشور و مسئولان این حوزه، اظهار داشت:

برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا اجماع وجود دارد تا با کشف واقعی قیمت‌ها، واسطه‌گری حذف شده و فولاد از کالایی سرمایه‌ای به محصولی برای بخش تولید تبدیل شود.

در واقع تولید در زنجیره فولاد با ارتباط مستقیم میان تولیدکننده و عرضه‌کننده رونق می‌گیرد و تنها سازوکار قابل اتکا برای برقراری این ارتباط، بورس کالا است.

 

اخبار مهم صنایع:

واردات ۱۲۸ هزار تن شکر در فروردین ۱۴۰۰

 

 

*** ضرورت بازارگردانی بازار فولاد توسط صنایع فولادی

 

وی با اشاره به نقش بورس کالا در حذف واسطه‌گری، بیان کرد:

بورس کالا تنها مکانیزمی است که کوچکترین معامله در آن با شفافیت کامل انجام می‌شود که همین شفافیت نیاز امروز بازارهای کالایی برای سنجش دقیق شرایط و اتخاذ تصمیم‌گیری‌های درست است.

مسئولان ماه‌ها است که از تولیدکنندگان بالادست می‌خواهند که قطره چکانی عرضه نکنند، از صنایع پایین دست نیز می‌خواهند که مواد اولیه خریداری شده را در تولید بکار گیرند و واسطه گری نکنند اما این تلاش‌ها به دلیل عرضه بخش بزرگی از تولیدات در خارج از بورس جواب نمی‌دهد چراکه آمار این بخش شفاف نیست.

اما وقتی قرار باشد همه فعالان زنجیره در بورس کالا دور هم جمع شوند و عرضه خارج از بورسی نباشد، آن زمان شفافیت بر کل تولید حاکم می‌شود و هیچ شرکتی نمی‌تواند براساس منافع شخصی خود عرضه کم و یا واسطه گری انجام دهد.

در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به دنبال آن هستیم که بازار فولاد را شفاف و دلالان و واسطه‌ها را از این بازار حذف کنیم.

 

*** حذف منافع برخی افراد پرنفوذ در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با توجه به استراتژیک بودن صنعت فولاد، اظهار داشت:

اگر با مخالفت برخی افراد با عرضه محصولات در بورس مواجه می‌شویم دلیل آن حذف منافع برخی افراد پرنفوذ در بازار است چراکه شفافیت بورس زنگ خطری برای ادامه فعالیت این افراد در امر واسطه‌گری فولاد است.

با توجه به استراتژیک بودن صنعت فولاد، باید میزان دقیق تولید، مصرف داخلی و صادرات شفاف شود که این شفافیت با تمرکز عرضه در بورس کالا و البته کشف قیمت منطقی و به دور از نرخ‌گذاری دستوری به دست می آید، با تحقق این رویه هر شرکتی که خارج از این چرخه عمل کند، مشخص می‌شود که بجای تولید به امر واسطه‌گری مشغول بوده و طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول