کد خبر:279282
پ
غریب پور
یادداشت:

طرح‌های حمایتی بازار سرمایه را به کدام سو خواهد کشاند؟

این روزها بحث حمایت از بورس به طور جدی‌تری مطرح شده و تصمیمات مهمی نهایی و یا پیشنهاد شده است که از این تصمیمات ۳ مورد نهایی و هفت مورد نیز نیاز به تصویب سران محترم سه قوه می‌باشد.

این روزها بحث حمایت از بورس به طور جدی‌تری مطرح شده و تصمیمات مهمی نهایی و یا پیشنهاد شده است که از این تصمیمات ۳ مورد نهایی و هفت مورد نیز نیاز به تصویب سران محترم سه قوه می‌باشد.

 

*** جذب منابع مالی خارج از بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد غریب پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سپهر در یادداشتی درباره تصمیمات مهم که به تصویب سران سه قوه برای حمایت از بازار سرمایه رسید، نوشت:

تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی در کنار صدور مجوز به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها جهت تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی و صکوک به منظور خرید سهام در بازار (که خارج از این بسته حمایتی در هفته‌های گذشته اجرایی شده است) می‌توانند در قسمت تقاضا تحرکاتی را شکل دهند، اما نکته اصلی در خصوص انتشار اوراق بدهی و صکوک این است که منابع اصلی جهت خرید این اوراق از خارج بازار سرمایه تامین گردد.

بدیهی است چنانچه این شرکت‌ها اوراق خود را به شرکت‌های زیرمجموعه خود بفروشند و یا به عبارتی این نهادهای مالی اوراق بهادار منتشر کنند و به منظور نمایش موفق‌آمیز پذیره‌نویسی شرکت‌های زیر مجموعه خود را مجبور به خرید اوراق منتشره خود نمایند اتفاقی نخواهد افتاد.

لذا رمز موفقیت این امر، جذب منابع مالی خارج از بازار سرمایه و یا حداقل جذب منابع از بانک‌ها است که به نوعی همان استفاده از تسهیلات بانکی به منظور خرید سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

به نظر می‌رسد هسته اصلی این بسته حمایتی بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و مالیات باشد.

استفاده بهینه، صحیح و عالمانه از این سه منبع با نگاه به آینده و افق زمانی بلندمدت قطعاً می‌تواند موفقیت آمیز باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

در شرایط فعلی افزایش قیمت خودرو منطقی نیست

تدوین سند سیاستی برای صنعت ماشین‌سازی و تجهیزات صنعتی

 

 

*** رونق وضعیت فعالان بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان و جمع‌بندی یادداشت خود، نوشته است: 

امید است این بسته حمایتی ۷+۳ (۳مصوبه و ۷ پیشنهاد) بتواند با مدیریت صحیح منابع یاد شده مرهمی بر وضعیت فعالان بازار سرمایه بوده و بازار ما را نقد شونده و پر گردش نماید.

بدیهی است هر اندازه نقدشوندگی و سرعت معاملات افزایش یابد یک گام به کارآیی بازار نزدیک خواهیم شد و اثرات مثبت آتی آن در هر سه منبع مالی یاد شده به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

 

 

نویسنده: خداداد غریب‌پور- مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سپهر

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول