کد خبر:277352
پ
بورس
رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه:

واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا رسید؟

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه تاکید کرد، صندوق توسعه ملی قصد داشت ۲ هزار میلیارد تومان دیگر را در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری کند اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه تاکید کرد، صندوق توسعه ملی قصد داشت ۲ هزار میلیارد تومان دیگر را در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری کند اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.

 

*** منابع مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه صرف چه چیزی شد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد ابراهیم آقابابایی درخصوص تداوم روند نزولی بازار، اظهار داشت:

تداوم روند نزولی بازار باعث شده است که برخی به دنبال ورود منابع مالی از سوی صندوق تثبیت بازار سرمایه به سمت بازار سرمایه و حمایت از این باشند.

کل منابع یک هزار میلیارد تومانی که از سوی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده بود و نیز یک هزار و پانصد میلیارد تومان که بعد از مصوبه شورای عالی بورس از سوی سازمان بورس به این صندوق واریز شده بود به این بازار وارد و صرف خرید سهام شد.

 

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار س‍رمایه در ادامه، خاطرنشان کرد:

صندوق تثبیت بازار سرمایه از آبان‌ماه ٩٩ تا پایان سال که بازار در وضعیت حساسی قرار گرفته بود به منظور بهبود وضعیت بازار و کاهش نوسان‌های ایجاد شده تصمیم به خرید و فروش سهام گرفت که این اقدام در چندین نوبت انجام شد.

مجموع معاملات صندوق تثبیت بازار س‍رمایه در پنج ماه پایانی سال بیش از ۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

 

*** واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا رسید؟

 

وی در ادامه با بیان اینکه منابع در اختیار صندوق تثبیت بازار س‍رمایه صرف خرید معاملات بازار خرد سهام شد، تصریح کرد:

این صندوق سهام خود را به صورت بلوکی و بخشی نیز به صورت بسیار تدریجی در روزهای مثبت بازار به فروش رسانده و منابع حاصله را مجدد صرف خرید سهام نموده است.

نیاز بازار بیشتر از یک هزار میلیارد تومانی است که توسط صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری شده است و ضرورت دارد منابع این صندوق برای حمایت و امکان اثرگذاری در بازار تقویت شود.

 

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار س‍رمایه در پایان، اظهار کرد:

مطابق با مصاحبه و اعلام رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در رسانه‌ها، قرار بود آن صندوق دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر را در سال ۱۳۹۹ در صندوق تثبیت بازار سپرده‌گذاری کند اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

 

*** صندوق تثبیت بازار سرمایه چیست؟

 

سازمان بورس، صندوقی را تحت عنوان صندوق تثبیت بازار سرمایه در اختیار دارد که درصدی از کارمزد معاملات و درآمد سازمان به منظور حفظ نقدشوندگی وارد این صندوق می‌شود.

نکته قابل توجه برای استفاده از این صندوق‌ها این است که در شرایط عادی و طبیعی بازار نمی‌توان از منابع این صندوق استفاده کرد، بلکه استفاده از آن بیشتر برای روزهایی است که اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای رخ می‌دهد که به شدت بر روند کوتاه‌مدت بازار تاثیرگذار باشد و قیمت سهام با کاهش شدید مواجه ‌شود، با توجه به وضع پیش آمده منابع این صندوق در این موقعیت بنا بر صلاحیت مدیریت، وارد سمت تقاضا در بازار می‌شود و از طریق جمع‌آوری صف‌های فروش، قیمت‌ها را به ثبات می‌رسانند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت ۷۲ درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصادی در سال ۹۹

رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰

جزئیات پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص کالاهای اساسی

 

 

*** نقدینگی در صندوق تثبیت بازار سرمایه چگونه تامین می‌شود؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان بورس برای حمایت از بازار در برخی مواقع که اتفاق بحرانی در این بازار رخ می‌دهد و نیازمند نقدینگی می‌شود از منابع موجود در این صندوق استفاده می‌کند و از این طریق، معاملات بازار را به ثبات می‌رساند.

نقدینگی موجود در این صندوق ممکن است از طریق صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ارزی تامین شود و در آخر، سازمان بورس به واسطه این صندوق‌ها معاملات بازار را کنترل خواهد کرد، این اقدام و استفاده از منابع این صندوق نیازمند ارزنده بودن قیمت سهام و دور بودن آن سهم از قیمت حبابی است در غیر این صورت نمی‌توان از سهم مورد نظر حمایت کرد.

ایرنا

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول