کد خبر:277330
پ
رییس سازمان شیلات ایران
رییس سازمان شیلات ایران:

رتبه نخست ایران در تولید ماهیان سردآبی/ افزایش چند برابری تولید آبزیان و کاهش قیمت‌ در اولویت کاری شیلات است

رییس سازمان شیلات ایران از قرارگیری ایران در رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی خبر داد.

رییس سازمان شیلات ایران از قرارگیری ایران در رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی خبر داد.

 

*** ظرفیت چند برابری تولید آبزیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نبی‌الله خون‌میرزایی با بیان اینکه ایران ظرفیت چند برابری تولید آبزیان و عرضه آنها با قیمت مناسب به بازار را داراست، اظهار کرد:

اکنون ظرفیت تولید وسیع و نیروی انسانی کارآزموده و ورزیده‌ای در بخش‌های تحقیقاتی، اجرایی و بهره‌برداری وجود دارد که نشان‌ دهنده ظرفیت بالای کشور برای افزایش تولید است.

در صورتی که موضوع تولید در اولویت کار همه دستگاه‌ها قرار بگیرد، می‌تواند رشد جهشی را تجربه کند و دیگر با مساله گرانی مواجه نخواهیم شد.

در حالی که تولید میگوی کشور در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تن بوده، در سال ۹۹ به ۴۹ هزار تن رسیده و افزایش چهار برابری را نشان می‌دهد.

در سال ۱۴۰۰ زیرساخت‌های پرورش میگو به ۲۳ هزار هکتار خواهد رسید که این میزان با میانگین تولید ۴.۲ تا ۴.۳ تن در هکتار در سه سال ۹۹، می‌تواند به ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن برسد.

این درحالی است که مطابق برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۰ باید ۶۰ هزار تن تولید میگو داشته باشیم، اما زیرساخت‌های کشور برای دست‌کم ۱۰۰ هزار تن تولید آماده است.

 

*** رفع موانع تولید، صادرات با ورود به اف. ای. تی. اف

 

رییس سازمان شیلات ایران درباره رفع موانع تولید، صادرات با ورود به اف. ای. تی. اف، تصریح کرد:

رفع موانع تولید، پشتیبانی تسهیلات بانکی و رفع موانع صادراتی، نیازمند تصویب اف. ای. تی. اف است، در حالی که با پیوستن به این کنوانسیون یکی از نیازهای ضروری ما برای جهش تولید با کمک مراودات جهانی عملیاتی می‌شود.

 

*** ایران، دارنده رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی

 

خون‌میرزایی با اشاره به رتبه نخست ایران در حوزه تولید ماهیان سردآبی، افزود:

در این حوزه زیرساخت‌ها به شکلی است که اگر بتوانیم تسهیلات ارزان‌قیمت حمایتی را برای توسعه مکانیزاسیون و افزایش تولید در واحد سطح اختصاص دهیم، تولید به راحتی افزایش می‌یابد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ضرورت حمایت ویژه از تولید صادرات محور

رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰

بازگشت ۷۲ درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصادی در سال ۹۹

 

 

*** جهش تولید ماهیان گرمابی نیازمند توسعه مکانیزاسیون

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره ماهیان گرمابی نیز، اظهار داشت:

ظرفیت کشور برای تولید ماهیان گرمابی بالاست، بنابراین با توسعه مکانیزاسیون و پرورش نیمه متراکم و متراکم می‌توان با افزایش بهره‌وری شاهد جهش تولید بود.

اکنون زیرساخت‌های لازم در این زمینه فراهم است و با اجرای روش‌های پرورشی موجودمی توان تولید را افزایش داد.

 

*** رشد ۱۲ برابری تولید خاویار در ۸ سال اخیر

 

خون‌میرزایی از رشد ۱۲ برابری تولید خاویار در ۸ سال اخیر خبر داد و گفت:

در زمینه ماهیان خاویاری، در حدود هشت سال اخیر تولید خاویار کشور بیش از ۱۲ برابر شده است.

دولت در این سال‌ها در این زمینه سرمایه‌گذاری و پشتیبانی خوبی کرده است و اکنون ما در بیش از ۲۱ استان کشور مزارع پرورش ماهیان خاویاری داریم که قابل توسعه است و فقط نیازمند پشتیبانی تسهیلاتی و رفع موانع دست‌وپاگیر صادراتی است تا تولید و صادرات افزایش یابد.

 

*** حذف دلالی و توسعه حمل و نقل در کاهش قیمت آبزیان موثر است

 

رییس سازمان شیلات ایران درباره قیمت آبزیان، گفت:

اکنون انواع محصولات آبزیان از جمله ماهیان گرمابی و تیلاپیای ارزان قیمت تا خاویار گران قیمت در سبد شیلاتی کشور موجود است و برای همه اقشار جامعه تولید وجود دارد، البته ما متناسب با نیاز کشور باید تولید داشته باشیم و روی آن تمرکز کنیم تا تولیدمان تقویت شود، البته ماهیان دریایی در برخی نمونه‌ها بسیار گران هستند، اما ماهیان پرورشی با قیمت‌های مناسب در دسترس مردم است.

 

خون‌میرزایی در ادامه، افزود:

اگر به دنبال ماهی ارزان‌ قیمت هستیم باید شبکه‌های توزیع به عنوان حد واسط مزارع پرورشی تا غرفه‌های بازارها را برای دسترسی مردم توسعه داده و کارشان را تسهیل کنیم تا با یک شرایط مستقیم بدون واسطه یا با واسطه کمتر و حذف دلال بازی در حمل و نقل محصول، بتوانیم آبزیان را با قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسانیم.

به ‌طور طبیعی اگر ناوگان حمل و نقل ما مورد حمایت و تسهیلات مناسب قرار بگیرد، می‌توانیم با همکاری اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدی پرورش آبزیان در مراکز عرضه همچون شهرداری‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ همانند نیروهای مسلح، رفاه و غیره، با کاهش نقش واسطه‌ها و دلالان تولیدات را با قیمت مناسب عرضه کنیم.

 

*** حمایت رییس جمهوری، حمایت از شیلات و خانواده شیلاتی است

 

معان وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مجموع ظرفیت کشور برای تولید آبزیان قابل توجه است، گفت:

توجه رییس جمهوری دراین زمینه فرصت خوبی برای شیلات و خانواده شیلاتی است که می‌توانند با پشت گرمی به حمایت دولت، گام بلندتری را در زمینه تولید و عرضه بردارند.

در سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن تولید صید و پرورشی آبزیان داشتیم، اما برای سال ۱۴۰۰ در ابتدای سال نمی‌توانیم پیش‌بینی تولید داشته باشیم، با این حال برای اجرای تکلیف برنامه متعهد هستیم.

سال پیش ۶۹۳ هزارتن آبزیان از محل صید و ۵۲۹ هزار تن از محل آبزی پروری تولید شد که بیش از برنامه پیش‌بینی شده بود.

 

*** جبران عقب‌ماندگی پرورش ماهی در دریا

 

وی در عین حال در خصوص جبران عقب‌ماندگی پرورش ماهی در دریا، اظهار کرد:

در زمینه پرورش ماهی در قفس عقب ماندگی داریم که باید با بومی سازی، صنعت پرورش آبزیان در قفس در دریا جبران شود.

از آنجایی که در حوزه صید از منابع و ذخایر محدود برداشت می کنیم باید متناسب با ظرفیت ذخایر برداشت داشته باشیم، افزایش صید یا صید بی رویه برای ما هدف نیست بلکه هدف ما صید مسوولانه و پایدار است که اشتغال و معیشت جامعه صیادی را در بلندمدت با مخاطره روبه‌رو نکند.

تکلیف برنامه ۶۶۱ هزار تن صید بود ما بیش از برنامه صید کردیم، در حالی که باید برداشت ما باید متناسب با ذخایر باشد و از صید بی رویه بکاهیم.

در تولید آبزی پروری ظرفیت زیادی داریم که باید اقدام‌های حمایتی را به منظور پشتیبانی از آبزی پروری تقویت کنیم تا پرورش را افزایش دهیم.

در یک تا ۲ سال اخیر علاوه بر نقش واسطه‌‍‌ها، شاهد افزایش هزینه‌های تولید، هزینه‌های مصرفی و نهاده‌ها بودیم که مشکلاتی در این زمینه ایجاد کرده است.

آبزی پروری یک فعالیت سودآور است که سرمایه‌گذاری در این زمینه آینده‌دار است و اگر پروتئین و چربی‌های غیراشباع امگا ۳ و ۶ موجود در گوشت ماهی و آبزیان را در نظر بگیریم، اهمیت و ارزش گوشت آبزیان را بالا می‌برد و مقایسه آن با گوشت قرمز و مرغ از این منظر درست نیست.

 

*** صادرات ۱۷ هزار تنی تا پایان بهمن‌ماه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان شیلات ایران در پایان در درباره صادرات ۱۷ هزار تنی تا پایان بهمن‌ماه، اظهار کرد:

طبق آمار ۱۱ ماهه گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۹، به دلیل شیوع بیماری کووید – ۱۹، تحریم ها و نپیوستن به اف. ای. تی. اف حدود ۱۷ هزار تن صادرات داشته‌ایم، این درحالی است که در سال‌های گذشته سالیانه به ‌طور میانگین ۲۹ هزار تن صادرات داشته‌ایم، البته به دلیل شیوع بیماری کووید – ۱۹ صادرات در همه جهان با وقفه روبه‌رو شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول