اخبار برگزیده

کد خبر:276926
پ
سامانه ملی املاک
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

چه تعداد مدیر دولتی، اطلاعات خود را در سامانه ملی املاک ثبت کردند؟

۱۶ روز از آغاز ثبت اطلاعات سرپرستان خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان می‌گذرد و مشخص نیست طی این مدت چه تعداد مدیر دولتی اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند.

۱۶ روز از آغاز ثبت اطلاعات سرپرستان خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان می‌گذرد و مشخص نیست طی این مدت چه تعداد مدیر دولتی اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند.

 

*** ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از ۱۹ فروردین ماه سال جاری ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس زمانبندی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی الزامی شد.

در مرحله اول که تا ۹ اردیبهشت ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار مطابق آخرین رقم کد ملی بایستی اطلاعات سکونتی خود را در سامانه مذکور ثبت کنند.

بر اساس اعلام وزارت راه در مرحله دوم سرپرستان خانواری که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلام نشوند باید از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند.

 

*** چه تعداد مدیر دولتی اطلاعات خود را ثبت کردند؟

 

۱۶ روز از شروع ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان با هدف شناسایی خانه‌های خالی و ورود این واحدهای مسکونی به بازار می‌گذرد.

طی این مدت گویا استقبال مردم چندان رضایت بخش نبوده است؛‌ چه آنکه در چندین مرحله وزیر راه و شهرسازی با اطمینان به مردم از آنها دعوت به همکاری در این زمینه کرد و گفت مردم نگران نباشند چون این کار به نفع آنهاست.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** وزیر راه/ جای نگرانی برای ثبت اطلاعات نیست

 

وزیر راه و شهرسازی در ۲۴ فروردین ماه با بیان اینکه مردم نگران نباشند و واحد‌های مسکونی خود را در این سامانه ثبت کنند، ، اظهار کرد:

اگر واحدی اضافه برای فرزندان خود یا در شهرستانی دارند، جای نگرانی از ثبت آن وجود ندارد.

سال پیش ۱٫۲ میلیون واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات معرفی شد.

اجرای این طرح با هدف جلوگیری از تلاطم قیمت مسکن و اجار بهاء انجام می‌شود، این طرح شامل کسب و‌ کار‌های انبوه‌سازان نمی‌شود.

 

اسلامی در ۲۵ فروردبن ماه نیز، گفته بود:‌

الزام سرپرستان خانوار به ثبت اطلاعات سکونتی و ملکی در سامانه ملی املاک و اسکان این شرایط را ایجاد می‌کند تا بتوانیم وضعیت سکونت سرپرستان خانوار را شناسایی کرده، مالک یا مستاجر بودن را به دست بیاوریم.

سپس بر اساس رشد جمعیت و ثبت ازدواج‌ها، بتوانیم تولید و عرضه مسکن را به جریان پایدار تبدیل کنیم.

 

وی با بیان این‌که طراحی و راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و الزام سرپرستان خانوار را برای ثبت اطلاعات سکونتی و ملکی در سامانه کار، بزرگ و ماندگاری برای کشور است، اظهار کرد:

رفع التهاب از بازار مسکن از طریق جلوگیری از احتکار مسکن با ابزار جرایم مالیاتی یکی دیگر از اهداف راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان است.

 

وزیر راه و شهرسازی در پایان ابراز امیدواری کرد مردم همکاری و مشارکت لازم را برای ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی در سامانه املاک و اسکان داشته باشند،گفت:

چون منافع عمومی در آن نهفته است، بر اساس قانون منابع حاصل از مالیات مسکن به صندوق مسکن واریز می‌شود.

با این‌ کار مالیات‌ها در خدمت مسکن و مردم قرار می‌گیرد. امیدواریم بتوانیم از این طریق، کاری کنیم که مسکن از کالای سرمایه‌ای خارج شود و به عنوان کالای مصرفی قلمداد شود.

 

*** ایرادات اساسی به طرح ثبت اطلاعات سکونتی چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یکی از ایرادات اساسی به طرح ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان اطلاع‌رسانی ضعیف مدیران ذی‌ربط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص این سامانه و پاسخ به پرسش‌ خانوارها بوده است.

مسئله‌ای که باعث شد روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی راسأ دست به کار شده و با ارسال مطالب و ویدئو‌های متعدد به رسانه‌ها تا حدودی کم‌کاری این معاونت و خلاء پیش آمده را جبران کند.

فارغ از این ماجرا، مشخص نیست طی ۱۶ روز سپری شده از ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان چه تعداد سرپرست خانوار این کار را انجام داده‌اند.

از همه مهم‌تر این‌که در بین این سرپرستان خانوار چه تعداد مدیر دولتی است که در همراهی با مردم اقدام به ثبت اطلاعات سکونتی خود (اجاره‌ای یا ملکی) کرده‌اند.

یکی از خواسته‌های عمومی اطلاع‌رسانی شفاف در این زمینه است و به نظر می‌رسد معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به‌‌ عنوان متولی بایستی هر چه سریع‌تر به این خواسته پاسخ دهد.

از سوی دیگر نیز قطعا اطلاع‌رسانی مدیران دولتی در این زمینه که در سامانه ملی املاک و اسکان اطلاعات سکونتی خود را ثبت کرده‌اند به روند مراجعه مردم به سامانه مذکور برای ثبت اطلاعات کمک فراوانی خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول