کد خبر:277051
پ
مجید موافق قدیری
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان:

سالیانه ۱.۵ میلیون تن گندم وارد چرخه خوراک دام می‌شوند

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان از ورود سالیانه ۱.۵ میلیون تن گندم به چرخه خوراک دام خبر داد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان از ورود سالیانه ۱.۵ میلیون تن گندم به چرخه خوراک دام خبر داد.

 

*** توقف تخصیص ارز به نهاده‌های دامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید موافق قدیری درباره توقف تخصیص ارز به نهاده‌های دامی از اواخر اسفندماه سال ۹۹ و تأثیر آن بر تأمین نهاده‌ها و تولیدات محصولات پروتئینی در ماه‌های آینده، اظهار کرد:

متأسفانه عدم تأمین ارز در یک ماه گذشته اتفاق افتاده و مهمترین علت این امر نیز می‌تواند سوءاستفاده بانک مرکزی از انتقال وظایف تجارت نهاده‌های دامی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی باشد.

 

وی با بیان این که سیاست گذاران اقتصادی کشور در عرصه نهاده‌های دامی همان راهی را می‌روند که سال قبل هم پیمودند و این بسیار خطرناک است، تصریح کرد:

امروز اگر از نظر نیاز کشور و کمبود کالا بخواهیم نهاده‌های دامی را رتبه بندی کنیم، کنجاله سویا، جو و ذرت در رتبه‌های اول کمبود قراردارند.

 

قدیری در ادامه افزود:

با این حال امروز بیش از ۳ میلیون تن انواع نهاده‌های دامی در بنادر ایران موجود است که ارز آن تأمین نشده و عدم عرضه به موقع نهاده‌های دامی به بازار، راه را برای سوءاستفاده گران و رانت خواران و دلالان در عرصه محصولات پروتئینی باز خواهد کرد و دوباره مانند سال ۹۹ باسکولچی کشتارگاه بهمن بیشترین سود را می‌برد و تولیدکنندگان و مردم بیشترین ضربه را می‌خورند.

 

وی درباره این که آیا ذخایر کشور به اندازه‌ای هست که این چند ماه توقف را جبران کند یا بزودی اثرات این خلأ را در بازار مشاهده خواهیم کرد؟، تصریح کرد:

صلاحیت اظهار نظر در خصوص میزان ذخایر راهبردی کشور را ندارم اما اگر فرض کنیم که انبارهای کشور مالامال از نهاده‌های دامی باشد نباید موضوع خام فروشی نهاده‌های دامی و فقدان شبکه توزیع مناسب در عرصه نهاده‌های دامی را نادیده گرفت.

 

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در ادامه افزود:

هر چند تولید محصولات پروتئینی ارتباط مستقیم با تأمین به موقع نهاده‌های دامی دارد، اما معتقدم (مدیریت توزیع) اهمیت ویژه‌ای دارد چنانچه در نیمه دوم سال ۹۹ نیز شاهد بودیم که کمبود مواد اولیه در کشور وجود نداشت ولی در تأمین مواد پروتئینی از قبیل گوشت مرغ و گوشت قرمز دچار مشکلات بزرگی شدیم.

پیشنهاد همیشگی ما استفاده از ظرفیت کارخانجات خوراک دام است چرا که هم رصد و پایش نهاده‌های دامی به خوبی قابل کنترل است و هم توسعه عمودی در صنعت دامپروری به خوبی صرف می‌شود.

 

قدیری درباره اینکه آیا این تأخیر می‌تواند منجر به افزایش مجدد قیمت محصولات پروتئینی از جمله مرغ در ماه‌های آینده شود؟، گفت:

در حال حاضر مهمترین مشکل در زنجیره تأمین گوشت مرغ افزایش قیمت جوجه یک روزه است و بعد از آن بحث نیاز به نهاده‌های دامی و خوراک طیور مطرح است.

 

*** فعلاً مشکل تولید مرغ، جوجه است

 

وی با بیان این که به گفته مرغداران، عرضه جوجه با قیمت مصوب بسیار کم است، تصریح کرد:

با قیمت‌های فعلی پرورش مرغ و فروش به قیمت مصوب، توجیه اقتصادی ندارد و به همین منظور تولیدکنندگان رغبتی به جوجه‌ریزی ندارند.

 

قدیری با بیان این که احتمال می‌دهیم از اواخر خردادماه وضعیت جوجه یک روزه کمی بهتر شود، گفت:

در این صورت فشار بر روی نهاده‌های دامی افزایش می‌یابد و مجدداً نگرانی‌ها در این حوزه زیاد می‌شود.

 

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در ادامه افزود:

سیاست دولت در ارتباط با واردات مرغ شفاف نیست و فعال اقتصادی نمی‌داند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد اما به هر حال با شرایط موجود قیمت تمام شده تولید مرغ افزایش می‌یابد که اگر دولت بخواهد این مساله را با واردات گوشت مرغ مدیریت کند، صنعت طیور حتی از وضعیت کنونی نیز ضربه بیشتری می‌خورد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف واسطه‌ها و دلالان با عرضه مواد اولیه صنایع فولادی در بورس

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

اشتباهات دولت در بازار س‍رمایه مشهود است

 

 

*** دولت منابع ارزی خود را یا باید صرف واردات گندم کند یا ذرت

 

قدیری درباره این که دولت اخیراً قیمت گندم را ۵ هزار تومان تعیین کرده که در مقایسه با قیمت جو حدود ٢ هزار تومان ارزان‌تر است و گفته می‌شود این مسأله سبب خواهد شد گندم به عنوان خوراک دام مصرف شود، به نظر شما چقدر این موضوع امکان پذیر است؟ گفت:

زمانی که عرضه نهاده‌های دامی به بازار به موقع انجام شود قیمت گندم و دیگر کالاهای جایگزین خود به خود تعادل پیدا می‌کند.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به اینکه دولت یا باید منابع ارزی را صرف واردات گندم کند و یا ذرت وارد کند؛ بنابراین برای دولت به صرفه تر است که گندم داخلی را با قیمت بالاتر از نرخ تضمینی، خریداری و بخشی از ذخایر گندم را به این نحو تأمین کند، چرا که این به نفع دولت است.

علاوه بر این ما چه بخواهیم و چه نخواهیم سالیانه حدود ۱.۵ میلیون تن گندم به اشکال مختلف وارد چرخه خوراک دام می‌شود.

 

*** نتایج اقتصاد دستوری، کوتاه مدت و بی ارزش است

 

قدیری درباره این که به عنوان یک کارشناس قدیمی صنعت خوراک چه پیشنهادی برای دولت دارید تا سال‌جاری را با آرامش بیشتری نسبت به سال قبل، در حوزه بازار نهاده‌ها مدیریت کند؟، تاکید کرد:

توصیه به دولت نباید فقط در راستای مدیریت یک بازار خاص مثل نهاده‌های دامی باشد، چون با واردات مرغ عملاً می‌توان به صورت کامل التهاب بازار نهاده‌های دامی را از بین برد و تقاضا را به صفر رساند.

 

وی در ادامه افزود:

ما به شدت احتیاج به ثبات سیاستی و ثبات سیاسی داریم به همین منظور راهکار باید راهکاری جامع باشد که هم صنعتگر و هم مصرف کننده را در بر بگیرد و نباید فقط متمرکز بر مدیریت التهاب باشد چون نتیجه آن رویکردهای اقتصاد دستوری می‌شود که کوتاه مدت است و ارزش اقتصادی ندارد.

متأسفانه در تمام این سال‌ها ریشه اصلی گرفتاری ما این بوده که مسئولان به دنبال راه حل های بی دردسر، کوتاه مدت و سریع بودند.

 

*** رهایی اقتصاد دامپروری از سیاست زدگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در پایان بر رهایی اقتصاد دامپروری از سیاست زدگی تاکید و اظهار کرد:

در این حوزه باید عناصر بهره‌وری و توسعه عمودی پیگیری شود که حتماً در شرایط فعلی سخت و التهاب آفرین است ضمن این که برای انجام این مهم بایست اقشار آسیب پذیر شناسایی و برنامه‌های حمایتی از آن‌ها شکل بگیرد.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول