اخبار برگزیده

کد خبر:277133
پ
شاهپور علایی مقدم
رئیس سازمان امور عشایری:

ضرورت تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر

رئیس سازمان امور عشایری بر ضرورت تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر تاکید کرد.

رئیس سازمان امور عشایری بر ضرورت تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر تاکید کرد.

 

*** تامین ۱۰۰ هزارتن علوفه دستی برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاهپور علایی مقدم با بیان این که برای جلوگیری از کوچ زودهنگام به مناطق ییلاقی نیاز به تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر وجود دارد، اظهار داشت:

وزیر جهاد کشاورزی در این راستا، دستور تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر را صادر کرده که در حال تامین است.

خشکسالی سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، کاهش بارندگی و افزایش گرما موجب شده پوشش گیاهی در مراتع کشور بسیار ضعیف باشد و از این رو تاکید بر این است که کوچ زود هنگام و چرای زودرس دام عشایر در مناطق ییلاقی انجام نشود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف واسطه‌ها و دلالان با عرضه مواد اولیه صنایع فولادی در بورس

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

اشتباهات دولت در بازار س‍رمایه مشهود است

 

 

*** کاهش بارندگی و افزایش قیمت علوفه‌های دستی

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که میزان بارندگی در کشور در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۵۲.۶ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد:

به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، افزایش گرما و آزار حشرات، دام عشایر تحمل ماندن در مناطق قشلاقی را ندارند و وزن خود را از دست می دهند.

 

وی در ادامه افزود:

از سوی دیگر سال ۱۴۰۰ عشایر با توجه به افزایش قیمت علوفه‌های دستی مانند جو، ذرت و کنجاله سویا اقدام به کوچ زودهنگام کرده‌اند، از این رو حمایت دولت و مدیریت بحران کشور و تخصیص اعتبار در راستای تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر ضروری است تا آن‌ها بتوانند بر اساس تقویم کوچ، وارد مناطق ییلاقی شوند.

در شرایط فعلی آب و هوایی، به منظور عدم ورود و چرای زودهنگام دام در مناطق ییلاقی، سازمان امور عشایر با همکاری و هماهنگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و کمیته هایی که در راستای تعیین تقویم کوچ هر سال تشکیل می شود، تلاش می‌کند در مسیر کوچ و در میان‌بندها که مکان اطراق دام عشایر است، علوفه دستی برای تغذیه دام‌ها تهیه و سایر خدمات آبرسانی، بهداشتی، ترویجی، آموزشی و همچنین تسهیلات ارزان از طریق تشکل‌ها به عشایر ارائه شود.

 

وی با اشاره به این که سالانه از محل ماده (۱۰) و (۱۲) مدیریت بحران کشور ۵۰ میلیارد تومان برای تامین و تدارک نهاده‌ها از جمله علوفه دامی به عشایر اختصاص می‌یابد، اذعان داشت:

این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد بانکی، بازپرداخت ۵ ساله و ضمانت زنجیره های عشایر در اختیار آن‌ها قرار می گیرد.

 

علایی مقدم در ادامه افزود:

سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نگران کوچ و چرای زود هنگام دام عشایر و فشار بر مراتع و تخریب پوشش گیاهی مناطق ییلاقی است و جلوگیری از این امر مستلزم حمایت دولت از عشایر می‌باشد.

 

*** حرکت زودهنگام عشایر به سمت مناطق ییلاقی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان امور عشایری در پایان با بیان این که نمی‌توان از عشایر انتظار داشت که در شرایط افزایش گرما، افزایش قیمت علوفه‌های دستی و نبود تسهیلات کافی در مناطق قشلاقی بمانند و بر اساس تقویم کوچ حرکت کنند، اظهار داشت:

در چنین شرایطی، عشایر برای استفاده از علوفه های مرتعی و کاهش هزینه‌های تولید، حرکت به سمت مناطق ییلاقی را زودتر آغاز می‌کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول