کد خبر:277043
پ
بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه پاسخ داد

چرا معاملات بورس، وارد دوران رکود شد؟

کارشناس حوزه بازار سرمایه، دلیل ورود بازار به دوران رکودی سنگین را وجود یک سری ابهام‌های پیش روی بازار مانند نرخ ارز و انتخابات ریاست جمهوری دانست.

کارشناس حوزه بازار سرمایه، دلیل ورود بازار به دوران رکودی سنگین را وجود یک سری ابهام‌های پیش روی بازار مانند نرخ ارز و انتخابات ریاست جمهوری دانست.

 

*** معاملات این روزهای بازار سهام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی امیدقائمی به جو حاکم در معاملات این روزهای بازار سهام اشاره کرد و اظهار داشت:

معاملات بورس همیشه توام با دوران رکود و رونق بوده است و نمی‌توان وجود رکود در بازار را موضوعی عجیب دانست، اما رکودی که از چند وقت گذشته در بازار حاکم شده، عمیق و کم‌سابقه است که تاکنون هیچ واکنش مثبتی نسبت به تصمیمات اتخاذ شده از سوی مسئولان برای بهبود وضعیت بازار نشان نداده است.

چیزی که باید اکنون مدنظر باشد و مورد مدیریت قرار گیرد، طولانی شدن دوران رونق بازار نسبت به زمان وجود رکود است و بهتر است مردم در دوران رونق اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی سهامی کنند که از بنیاد و تحلیل مناسبی برخوردار است.

 

*** بازارهای سرمایه‌گذاری همیشه با دوران رکود و رونق همراه بوده است

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازارهای سرمایه‌گذاری همیشه با دوران رکود و رونق همراه بوده است، افزود:

در صورتی که سهامداران سرمایه‌گذاری در چنین سهامی را مدنظر خود قرار دهند، زمانی که بازار به دوران رونق باز می‌گردد سهام مدنظر در آن زمان از ارزندگی کافی برخوردار است و هم‌سو با رونق بازار به بازدهی معقولی دست پیدا می‌کنند.

بازارهای سرمایه‌گذاری همیشه با دوران رکود و رونق همراه بوده است و همه سرمایه گذاران از تجربه چنین وضعیتی در بازار برخوردارند.

درست است که بازار اکنون وارد رکودی سنگین و عجیب شده، اما سهامداران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که به‌طور حتم مسیر بازار تغییر می‌کند و روند فعلی بازار به دوران رونق منتهی می شود، اما نمی‌توان هیچ زمان دقیقی را برای خروج بازار از رکود و ورود دوباره آن به رونق اعلام کرد.

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** نیازمند زمان بیشتری برای بهبود وضع

 

وی با اشاره به اینکه ممکن است بازار خیلی زود دوباره به دوران رونق بازگردد یا همچنان نیازمند زمان بیشتری برای بهبود وضعیت باشد، گفت: افرادی که در شرایط فعلی معاملات بورس اقدام به خرید سهام مناسب در بازار می کنند، در آینده از این وضعیت بازار منتفع می‌شوند.

تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است که بازاری وارد دوران رکود شود و دیگر به دوران رونق بازنگردد، چنین مساله ای غیرممکن است اما باز هم باید تاکید کرد که نمی‌توان زمان دقیقی را برای ورود بازار به دوران رونق اعلام کرد.

بازار همیشه با نوسان همراه بوده است و به هیچ عنوان نباید زمانی که بازار وارد دوران رکود می شود، همه سهامداران در صف فروش قرار بگیرند و اقدام به عرضه‌های هیجانی کنند و برعکس، سهامداران نباید در زمان رونق صف‌های خرید طولانی را ایجاد کنند.

 

*** استفاده از شرایط رکود و رونق بازار

 

امیدقائمی با اشاره به اینکه چنین روندی در بازار غیرطبیعی است و باعث ایجاد چنین روزهایی در بازار می‌شود، افزود:

سهامداران باید بتوانند از شرایط رکود و رونق بازار نهایت استفاده را ببرند و از تصمیمات هیجانی که منجر به ضرر و زیان سنگین می‌شود خودداری کنند.

معاملات بورس در چند وقت گذشته با ابهام تاثیرگذارتری مانند تحریم و شیوع ویروس کرونا مواجه شده بود، اما بازار واکنش چندانی به آن نشان نداد و در آن شرایط هم رونق پیدا کرده بود.

 

*** اقدام‌های تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بازار

 

وی با اشاره به اینکه زمانی که بازار وارد دوران رونق می‌شود، معاملات آن بیش از پیش بینی‌ها صعود می‌کند و سودده خواهد شد و در مقابل در دوران رکود هم چنین روندی در معاملات بازار حاکم می‌شود، بیان کرد:

این موضوع ناشی از روند بازار است و هیچگاه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی را از صعود و ریزش بازار ارائه داد، در این صورت افرادی که قادر به ارائه چنین پیش بینی دقیقی بودند جزو ثروتمندترین افراد محسوب می شدند که در زمان اوج و ریزش اقدام به خرید و فروش می‌کردند.

 

امیدقائمی، به اقدام‌های تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بازار اشاره کرد و بیان‌داشت:

بهتر است اقدامی انجام شود تا هر چه زودتر سهام حاضر در بازار دارای بازارگردان باشد و در کنار آن اطلاعات بازار به صورت شفاف در اختیار سهامداران قرار گیرد.

 

*** ضریب نفوذ خوب در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با اشاره به اینکه بازار سرمایه به ضریب نفوذ خوبی در کشور دست پیدا کرده است، تاکید کرد:

نتیجه حمایت‌هایی که از سوی سازمان بورس و دیگر ارکان از بازار انجام می‌شود در ذهن تاریخی سهامداران باقی می‌ماند و در زمان رکود و رونق با تفکر بیشتری اقدام به معامله در بازار می‌کنند که به دنبال آن دیگر شاهد تاثیر منفی تصمیم‌های هیجانی آنان در معاملات بازار سهام نخواهیم بود.

ایرنا

 

 

انتهای پیام/// 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول