کد خبر:277114
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک ایران:

جزئیات پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص کالاهای اساسی

معاون فنی گمرک ایران، جزئیات پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص کالاهای اساسی را تشریح کرد.

معاون فنی گمرک ایران، جزئیات پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص کالاهای اساسی را تشریح کرد.

 

*** مشکلات و موانع ترخیص کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در خصوص پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور با اشاره به برخی مشکلات اصلی اعلام شده در رابطه با اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار، اظهار کرد:

حداقل شش مانع در کندی ترخیص کالاهای اساسی سهم داشته و برای تعدیل آنها هشت پیشنهاد مطرح شده است‌.

مشکلات تأمین و انتقال ارز ترجیحی از عمده این مسایل است که در کنار آن عدم صدور اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری برای کلیه صاحبان کالا که با رویه اعتباری کالاهای اساسی را وارد بنادر و گمرک کرده‌اند نیز مورد توجه خواهد بود.

 

وی در ادامه افزود:

طولانی شدن زمان صدور مجوزهای قانونی، تطویل در صدور مجوز بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی، عدم وجود ناوگان حمل و نقل متناسب با موجودی کالاهای ترخیص قطعی شده و همچنین عدم تمکن مالی برخی صاحبان کالا جهت پرداخت حقوق ورودی از جمله مسائلی است که پیش روی ترخیص کالاها قرار دارد. 

 

*** تخصیص ‌تامین ارز روان شود

 

معاون فنی گمرک ایران در مورد این که چه پیشنهاداتی در رابطه با تسهیل شرایط موجود ارائه شده است، بیان کرد:

هر یک از دستگاه‌های مربوطه به ویژه بانک مرکزی، گمرک ایران و وزارت صنعت باید اقداماتی را جهت تسریع ترخیص کالا در دستور کار قرار دهند، این در حالی است که در این جلسه پیشنهاد شد بانک مرکزی در رویه ارائه تخصیص و تامین ارز تا حد امکان تعدیلات لازم را به عمل آورده تا واردات کالاهای اساسی روان تر صورت بگیرد. 

 

وی در ادامه افزود:

گمرک ایران نیز باید به تمامی اشخاصی که واردات به صورت اعتباری انجام داده اند اعلام کند که درخواست خود را به بانک مرکزی اعلام و این بانک نیز در اسرع وقت نسبت به موافقت با درخواست آنها اقدام کند. 

 

*** لزوم تمدید ترخیص ۹۰ درصدی

 

معاون فنی گمرک ایران از دیگر پیشنهادات ارائه شده در این رابطه را موضوع ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی اعلام کرد و گفت:

براساس مصوبه آبان ماه سال گذشته ستاد تنظیم بازار، مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی صادر شده بود که تا اسفندماه در جریان قرار داشت، اما لازم است که این مجوز تمدید شده و تمامی دستگاه‌های اجرایی در مورد آن هماهنگ باشد. 

 

وی در ادامه افزود:

در این رابطه پیشنهاد شد تا گمرک ایران باید از متروکه کردن کالاهای اساسی ترخیص درصدی تا تعیین تکلیف نهایی کالا جلوگیری کرده و این امکان را داشته باشد تا نسبت به جایگزینی درصدی از کالاهای اساسی جدیدالورود به جای اقلام قبلی جهت جلوگیری از فساد آن اقدام کند. 

 

*** تسهیل صدور مجوز بازارگاه در تشریفات ترخیص کالا

 

معاون فنی گمرک ایران در پایان پیرامون سامانه بازارگاه، اظهار داشت:

پیشنهاد شده وزارت جهاد کشاورزی در مهلت زمانی تعیین شده تخلیه کالاهای اساسی نسبت به تادیه مجوز سامانه بازارگاه اقدام کرده و هیچ گونه ایستایی از جهت صدور مجوز بازارگاه در تشریفات ترخیص کالا ایجاد نشود.

ضمن این که صدور مجوز سیستمی قرنطینه نباتی به عنوان یکی از مجوزهای قانونی مربوط به کالاهای اساسی به منزله صدور مجوز بازارگاه تلقی شود.

امیدواریم که در صورت موافقت رئیس جمهور با پیشنهادات مطرح شده و هماهنگی دستگاه‌های مربوطه، زمینه تسهیل و ترخیص کالاهای اساسی بیش از گذشته فراهم شود.

 

*** اعلام موانع ترخیص کالاهای اساسی به رئیس جمهور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با وجود اقداماتی که در سال ۹۹ و به ویژه در آبان ماه و طی مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای تسهیل ترخیص کالا از گمرک و بنادر در دستور کار قرار گرفت ،همچنان برخی مسائل موجب مشکلاتی در این جریان شده است.

این در حالی است که طبق آخرین گزارش گمرک، تا پایان فروردین ماه سال جاری در مجموع ۴.۲ میلیون تن کالای اساسی در بنادر دپو شده است که از این میزان حدود ۳.۱ میلیون تن در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است و در مجموع با احتساب کالاهایی که در شناورهای کنار اسکله و یا منتظر در لنگرگاه برای تخلیه هستند بیش از ۵.۲ میلیون تن کالای اساسی در گمرک و بنادر وجود دارد.

اما اخیرا طی جلسه معاونت اقتصادی دولت و دستگاه‌های مربوطه در حوزه تجارت بررسی‌هایی در رابطه با مشکلات اصلی در اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار صورت گرفته و پیشنهاداتی در این رابطه مطرح شد که در نهایت در قالب گزارشی به رئیس جمهور اعلام شده است.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول