اخبار برگزیده

کد خبر:277176
پ
میراشرفی
رئیس کل گمرک:

رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰

رئیس کل گمرک ایران از رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰ خبر داد.

رئیس کل گمرک ایران از رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰ خبر داد.

 

***ارزش صادرات در نخستین ماه سال‌ ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی میراشرفی درباره ارزش صادرات در نخستین ماه سال‌ جاری، اظهار کرد:

در فروردین ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۳۴۳ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار بین ایران و شرکای تجاری آن مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۳۲ درصد و از حیث ارزش ۶۲.۵ افزایش داشت.

مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین ماه سال جاری حاکی از تراز مثبت ۱۷۴ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

 

رئیس کل گمرک ایران در خصوص جزئیات صادرات کالا در مدت یاد شده، افزود:

در فروردین ماه سال جاری ۸ میلیون و ۳۰۲ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار از طریق گمرکات کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۶ درصد و از لحاظ ارزش ۸۰ درصد رشد داشته است.

 

*** مهمترین مقاصد صادراتی کشور

 

میراشرفی در مورد مهمترین مقاصد صادراتی کشور، گفت:

چین با واردات ۲ میلیون و ۲۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۹۷۴ میلیون دلار (رشد ۳۷ درصدی وزن و ۸۶ درصدی ارزش) اولین مقصد صادرات کالا‌های ایرانی، عراق با یک میلیون و ۵۳۷ هزار تن به ارزش ۴۲۸ میلیون دلار (رشد ۷۷ درصدی وزن و ۶۶ درصدی ارزش)، امارات با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار (رشد وزنی و ارزش ۱۷ درصدی)، ترکیه با ۱۹۱ هزار تن به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار (رشد ۷.۵ درصدی وزن و ۱۴۹ درصدی ارزش) و افغانستان با ۴۵۲ هزار تن به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۷ درصدی وزن و ۴۲ درصدی ارزش) نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج کشوری بودند که در مجموع ۵ میلیون و ۶۳۹ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار از ایران وارد کردند.

صادرات به کشور‌های فوق ۶۸ درصد وزن و ۷۳ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ بنزین نخستین کالا در سبد اقلام صادراتی ایران به خارج از کشور بوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** مهمترین اقلام وارداتی کشور 

 

وی همچنین در خصوص واردات کالا در فروردین ماه سال جاری، عنوان کرد:

در این مدت ۲ میلیون و ۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار از طریق گمرکات کشور وارد شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش ۱۸ درصدی در وزن و افزایش ۴۷ درصدی در ارزش کالا‌های وارداتی است.

گوشی تلفن همراه با ارزش ۱۹۸ میلیون دلار، روغن آفتابگردان با ۱۵۰ میلیون دلار، گندم با ۱۰۳ میلیون دلار، برنج با ۸۹ میلیون دلار و کنجاله با ۷۶ میلیون دلار مهمترین اقلام وارداتی کشور در مدت یادشده بوده است.

 

*** پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران در پایان، پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران را برشمرد و اظهار داشت:

امارات با ۴۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۷۸۸ میلیون دلار (رشد ۱۱۰ درصدی وزن و ۱۱۳ درصدی ارزش)، چین با ۲۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار (رشد ۵۰ درصدی وزن و ۶۴ درصدی ارزش)، ترکیه با ۱۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۴۷ میلیون دلار (کاهش ۶۷ درصدی در وزن و رشد یک درصدی در ارزش)، هند با ۱۳۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار (کاهش ۳۵ درصدی وزن و ۱۹ درصدی ارزش) و روسیه با ۱۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار (کاهش ۴۸ درصدی وزن و رشد ۳۰ درصدی ارزش) پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران بودند که در مجموع یک میلیون و ۱۵۹ هزار تن از وزن و یک میلیارد و ۹۵۶ میلیون دلار از ارزش کالا‌های وارداتی ایران در فروردین ماه سال جاری مربوط به این کشور‌ها است.

واردات کالا از این پنج کشور ۶۵ درصد از کل وزن و ۷۰ درصد از کل ارزش واردات کشور را دربر می‌گیرد.

در نخستین ماه سال جاری ۹۳۳ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۱۹۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

صدا و سیما

 

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول