کد خبر:277183
پ
وجیه+الله+جعفری
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

بومی‌سازی تجهیزات معدنی از رویکردهای ایمیدرو در سال ۱۴۰۰

رئیس هیئت عامل ایمیدرو، یکی از رویکردهای این سازمان در سال ۱۴۰۰ را بومی‌سازی تجهیزات معدنی عنوان کرد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو، یکی از رویکردهای این سازمان در سال ۱۴۰۰ را بومی‌سازی تجهیزات معدنی عنوان کرد.

 

*** برنامه‌های ایمیدرو در سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وجیه الله جعفری با بیان اینکه رشد متوازن ظرفیت‌های تولید در زنجیره معدن و صنایع معدنی، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی‌سازی از رویکردهای اصلی ایمیدرو است، اظهار داشت:

این سازمان، در سال ۱۴۰۰ راهبری و نظارت خود را در فعالیت‌هایی همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد م‍عدنی ، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات در قالب فرایندهای ارزش افزا اجرایی خواهد کرد.

علاوه بر این، مدیریت سرمایه‌های انسانی و اطلاعاتی را با هدف توانمندسازی انجام خواهد داد به طوری که بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.

 

وی در ادامه، بیان کرد:

یکی دیگر از برنامه‌هایی که در سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها” به ثمر می‌نشیند تفاهمنامه‌ای است که بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت به امضا رسیده و بر اساس آن قرار است تا سقف ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت‌های م‍عدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت. این امر در واقع به عنوان موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.

 

*** افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی

 

جعفری درخصوص تنوع‌بخشی در تامین مالی، تصریح کرد:

از سوی دیگر تنوع‌بخشی در تامین مالی یکی از محور‌های اقداماتی ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد.

استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه، از دیگر برنامه‌هایی است که در سال پیش رو “تولید و توسعه” را حمایت می‌کند.

در سال ۹۹ شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع م‍عدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت‌های بزرگ بودیم به طوری که این محصولات بین ۵ تا ۶۰ درصد رشد را به ثبت رساندند.

در هفت سال منتهی به پایان ۹۸ برای بیش از ۱۵ هزار نفر، اشتغال مستقیم و برای ۵۸ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و در سال ۹۹ نیز برای بیش از ۱۲۸۰ نفر به طور مستقیم و ۶۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو طرح فعال‌سازی و احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی و مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع م‍عدنی را از مواردی برشمرد و عنوان کرد:

تا پایان پاییز ۹۹، هدف کل سال قبل محقق شد و در ماه‌های پس از آن، از هدف فعال‌سازی ۲۰۰ معدن برای سال ۹۹، پیشی گرفت که این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت‌های بزرگ شده است.

همکاری همه جانبه با تشکل‌ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ‌ها (سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی) که مورد توجه مقامات ارشد نظام قرار دارد یکی از دیگر راهبری‌هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید ضمن اینکه این بخش با سرمایه‌های اندک، قابلیت به سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن

 

وی با بیان اینکه توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع م‍عدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می‌سازد، گفت:

تامین آب از خلیج فارس، در نیمه دوم سال ۹۹ به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد تحت راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند.

به تازگی هم مراحل دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریا‌های جنوبی به استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها” حرکت خواهد کرد.

توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع م‍عدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع م‍عدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح ریزی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ اجرایی شده است.

این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است.

منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح‌های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد.

از سوی دیگر به زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع م‍عدنی و تولیدات این بخش می‌شوند.

 

*** برنامه ایمیدرو برای تحقق شعار سال

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پایان درخصوص برنامه این سازمان برای تحقق شعار سال، اظهار کرد:

به موازات این امر، ایمیدرو در سال ۹۹ نیز با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید ضمن اینکه این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه نامه در سال گذشته که از ۱۱۰۰ میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه‌ای به طرح‌های دانش بنیان و حمایت از خرید ماشین آلات م‍عدنی را نیز عهده دار است.

همچنین این سازمان در سال جاری برنامه افزایش سرمایه به هزار میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها پیش رو دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول