اخبار برگزیده

کد خبر:276790
پ
خاندوزی
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور، داخلی است/ روحانی، پیام ضعف اقتصاد ایران را به خارج مخابره می‌کند

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، بسیاری از مشکلاتی که مردم از سال ‌۹۷ تا به امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کاملا داخلی است.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، بسیاری از مشکلاتی که مردم از سال ‌۹۷ تا به امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کاملا داخلی است.

 

*** ناتوانی مدیریت اقتصادی کشور و ساماندهی نیازهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید‌احسان خاندوزی ضمن ارجاع به کتاب هنر تحریم‌ها نوشته ریچارد نفیو که درباره تجربه تحریم‌های دوره اول ایالات متحده علیه ایران، اظهار کرد:

نفیو در آن کتاب تصریح می‌کند که در سال ‌۲۰۱۲ یک افزایش قیمت مرغ و کاهش عرضه در بازار مرغ ایران پیش آمد که اساسا جزو برنامه تحریم ایران نبود و به مسائل داخلی اقتصاد ایران باز می‌گشت، اما کمک کرد این ذهنیت که ما تا چه حد در منازل ایرانیان هم فشار ایجاد کرده‌ایم، شکل بگیرد.

بسیاری از مشکلاتی که مردم از سال ‌۹۷ تاکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنند از منظر تخصصی کاملا داخلی بوده و مشکل از سوء تدبیر بخش‌های مختلف اقتصادی است که یکی از مثال‌های آن چه در سال ‌۲۰۱۲  و چه در سال ‌۲۰۲۱ همین مسأله مرغ است که ناشی از ناتوانی مدیریت اقتصادی کشور و ساماندهی نیازهای اساسی است.

این موضوع چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی وجود داشته است و همانطور که طراح تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تاکید می‌کند اساسا ارتباطی به برنامه‌های تحریمی آمریکا علیه ایران ندارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف واسطه‌ها و دلالان با عرضه مواد اولیه صنایع فولادی در بورس

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

اشتباهات دولت در بازار سرمایه مشهود است

 

 

*** هشدار متخصصان حوزه صنعت طیور از اختلال فرایندهای ۹۰‌ روزه

 

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه شواهد متعددی در تأیید این نکته وجود دارد، عنوان کرد:

از جمله آن اینکه برخی از کارشناسان و متخصصان حوزه صنعت طیور از آبان‌ ماه و آذر‌ ماه در برخی از جلسات اظهار کردند که فرایندهای ۹۰‌ روزه صنعت مرغ دچار یک اختلال شده است و از آن زمان هشدار می‌دادند که در اواخر بهمن یا اوایل اسفند ضعف فرایندهای جوجه‌ریزی در بازار مرغ کشور نشان داده خواهد شد و این اتفاق در همان فاصله رخ داد.

 

وی با اشاره به اینکه عناصر متعددی در بروز این اختلال مؤثر بوده که باید به آن پرداخت، گفت:

سیاست‌های وزارت کشاورزی باعث شد که مسأله بحران مرغ در اسفند‌ماه خودنمایی کند و با سوءمدیریت در بازار توسط وزارت صنعت ترکیب شده و مدیریت شرم‌آور اسفندماه در حوزه اقتصادی را در پی داشت.

 

*** پیام ضعف اقتصاد ایران توسط رییس جمهوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه رییس جمهوری پیام ضعف اقتصاد ایران حتی در مایحتاج روزمره اقتصادی مردم را به خارج مخابره می‌کند، اظهار کرد:

اینکه بالاترین مقام قوه مجریه مکررا این دست سوء‌تدبیرهای وزارت خانه‌های تحت اختیار خود را به مسأله تحریم‌ها پیوند می‌زند آن هم همزمان با مذاکراتی که در جریان است، پیام ضعف اقتصاد ایران حتی در مایحتاج روزمره اقتصادی مردم را به خارج مخابره می‌کند.

امیدواریم که از روی تعمد و با قصد تضعیف جمهوری اسلامی ایران نباشد، اما حتی اگر به عمد هم این مواضع مطرح نشده باشد تکرار آن در سال‌های گذشته و مجدد در سال‌۱۴۰۰  از سوی رییس جمهوری به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

امیدوارم که برخورد مناسبی با این دست اظهارات کاملا غیر‌تخصصی و تضعیف‌کننده جمهوری اسلامی ایران از سوی روحانی صورت بگیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول