اخبار برگزیده

کد خبر:276770
پ
عمان  و ایران
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان:

افزایش حجم مبادلات تجاری میان ایران و عمان تا پنج میلیارد دلار

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان معتقد است، ظرفیت افزایش حجم مبادلات تجاری میان ایران و عمان تا پنج میلیارد دلار وجود دارد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان معتقد است، ظرفیت افزایش حجم مبادلات تجاری میان ایران و عمان تا پنج میلیارد دلار وجود دارد.

 

*** حجم مبادلات ایران و عمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن ضرابی با اشاره مناسب بودن روابط سیاسی و اقتصادی ایران و عم‍ان، اظهار داشت:

در سال ۹۲ همزمان با تشکیل اتاق مشترک ایران و ع‍مان به دلیل وجود نداشتن زیرساخت‌های لازم، حجم مبادلات دو کشور بالغ بر ۲۲۱ میلیون دلار بود.

در سال ۹۷ با بهبود زیرساخت‌ها از جمله خطوط دریایی، تسهیل ثبت شرکت و حذف ویزا، تجارت ایران به عم‍ان به حدود یک میلیارد و ۱۶۱ میلیارد دلار رسیده بود اما در سال ۹۸ به دلیل مشکلات داخلی از جمله پیمان سپاری ارزی و بخشنامه‌های روزانه ممنوعیت صادرات کالا و یا وضع عوارض صادراتی، با افت ۴۰ درصدی روبه رو شد.

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عم‍ان با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ و بسته شدن برخی مرزها، تصریح کرد:

با وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم و شیوع کرونا در ۱۱ ماهه سال گذشته، تجارت ایران و عم‍ان به ۷۹۷ میلیون دلار رسید که نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۸ رشد ۱۰۳ میلیون دلاری را تجربه کرد و انتظار می‌رود این رقم در ۱۲ ماهه ۹۹ به حدود ۸۵۰ میلیون دلار افزایش یابد.

 

*** نقش بنادر عمان در واردات کالا به ایران

 

وی با بیان اینکه نقش بنادر عمان در واردات کالا به ایران در زمان بحران کرونا افزایش یافت، افزود:

با وجود بسته شدن بنادر و مرزها بر روی کالاهای ایرانی از سوی بسیاری کشورها، عم‍ان خطوط کشتیرانی تجاری بین دو کشور را افزایش داد.

 

ضرابی در خصوص کالاهای صادراتی از ایران به عم‍ان، گفت:

کالاهای متنوعی از جمله مواد معدنی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی، تجهیزات ماشین‌آلات صنعتی و مصالح ساختمانی به عم‍ان صادر می‌کنیم و به دلیل نگاه این کشور و همراهی در شرایط تحریم، فعالان اقتصادی علاقه بیشتری به تجارت پیدا کرده‌اند.

 

*** درخواست شرکت‌های عمانی برای تامین انواع کالاهای مصرفی

 

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با اشاره به اعتماد سازنده‌ای که در بین فعالان اقتصادی، تجار و اتاق بازرگانی عمان نسبت به اتاق مشترک ایران و عمان ایجاد شده، اظهار داشت:

اخیرا اتاق مشترک با افزایش قابل توجه درخواست‌ها از سوی شرکت‌های عم‍ان برای تامین انواع کالاهای مصرفی، معدنی و صنعتی از ایران رو به رو شده است که این امر نشان می‌دهد که کالاهای ایرانی از نظر کیفیت و قیمت در مقایسه با کالاهای مشابه سایر کشورها، توانسته در بازار عمان جایگاه خود را پیدا کند.

اتاق مشترک ایران و عمان رسالت اصلی و برنامه عملیاتی خود را در سال ۱۴۰۰ بر افزایش صادرات، صادرات مجدد و واردات از طریق عمان و ۶ محور کلیدی گردشگری، شیلات، معدن، حمل و نقل، صنعت و آموزش متمرکز کرده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** تسهیل همکاری‌های اقتصادی دو جانبه بین ایران و عمان

 

ضرابی با بیان اینکه از ابتدای سال ۲۰۲۱، جلسات مستمر مشترکی میان اتاق بازرگانی ایران و عم‍ان، مدیران عامل مناطق آزاد و مقامات ارشد دولت این کشور در راستای تسهیل همکاری‌های اقتصادی دو جانبه برگزار شده است، خاطرنشان کرد:

عم‍ان معادن بکر و با پتانسیل بالایی را در اختیار دارد که با توجه به تخصص شرکت‌های بخش خصوصی ایران، همکاری مشترک می تواند ارزش افزوده بالایی را برای دو کشور به ارمغان بیاورد.

در زمینه گردشگری نیز در سال ۹۸ به دستاوردهای خوبی دست یافتیم اما اهداف گردشگری به دلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر مواجه شد.

اگر تحریم‌ها به این شکل اعمال نمی شد و بخشنامه‌های مکرر، ممنوعیت‌های صادراتی و مشکلات برگشت ارز حاصل از صادرات به وجود نمی‌آمد، روند رو به رشد صادرات به عم‍ان ادامه داشت و با جهش در حجم روابط اقتصادی مواجه می‌شدیم.

 

وی در خصوص افزایش صادرات به عم‍ان، تصریح کرد:

در این بازه زمانی به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان حضور در نمایشگاه‌های تخصصی عم‍ان و تبادل هیات‌های تجاری وجود ندارند، به همین دلیل این اتاق مشترک با همکاری اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی عمان، سفارت ایران در عمان وسازمان توسعه تجارت در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی اختصاصی ایران در عمان هستند.

 

*** صادرات کالاهای ایرانی از طریق مناطق آزاد به عمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در پایان با اشاره به زیرساخت‌های بندری عمان و پتانسیل بالا جهت صادرات مجدد کالاهای ایرانی از طریق مناطق آزاد این کشور، بیان کرد:

افزایش خطوط حمل و نقل و ایجاد زیرساخت‌های مناسب از دیگر الزامات ارتقا حجم صادرات به عم‍ان است که اتاق مشترک، برنامه‌های جدی را در دست اقدام دارد.

در صادرات مجدد کالاهای ایرانی از خاک عم‍ان روندی رو به افزایش را داریم، عم‍ان تنها کشور عربی در حوزه خلیج فارس است که شرکت‌های ایرانی را می‌پذیرد که می‌توانیم از این طریق به بازار کشورهای دیگر دست پیدا کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول