اخبار برگزیده

کد خبر:276751
پ
ارونقی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پیشنهاد معاون فنی گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی بدون ثبت سفارش

معاون فنی گمرک در نامه‌ای، پیشنهادی مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی رسوب شده فاقد ثبت سفارش ارائه کرد.

معاون فنی گمرک در نامه‌ای، پیشنهادی مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی رسوب شده فاقد ثبت سفارش ارائه کرد.

 

*** ترخیص خودروهای وارداتی بدون ثبت سفارش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در نامه‌ای به مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد پیشنهاد کرد با باز شدن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند یا سفارش آن‌ها باطل شده است خودروهای مانده پشت گمرک ترخیص شوند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف واسطه‌ها و دلالان با عرضه مواد اولیه صنایع فولادی در بورس

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

اشتباهات دولت در بازار سرمایه مشهود است

 

 

*** نامه معاون فنی گمرک

 

معاون فنی گمرک در این نامه پیرامون ترخیص خودروهای وارداتی بدون ثبت سفارش، آورده است:

بازگشت به نامه شماره ٧۵١٠ مورخ ٢٨ /١/ ١۴٠٠ رئیس دفتر محترم و سرپرست نهاد ریاست جمهوری درخصوص اعلام آمادگی برای تبدیل روش بازرسی فیزیکی با فرآیند تایید نوع خودرو در ارزیابی انطباق خودروهای دپو شده در گمرکات اجرایی کشور و سازمان اموال تملیکی باستحضار می‌رساند: پیگیری‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص کالاهای دپو شده و رسوبی در بنادر و گمرکات کشور از جمله خودرو ، منجر به صدور مصوبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨ هیئت محترم وزیران گردید که بدلیل شرایط کرونا و… مهلت ترخیص خودروهای مذکور تا تاریخ ٢۶ /۶ /٩٩ تمدید گردید.

در همان اثنا نیز اعلام گردید که اگر وزارت صمت نسبت به صدور ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش می‌باشند یا ثبت سفارش آنها بدلایل مختلف باطل شده است اقدام ننماید، عملاً تمدید مصوبه خالی از فایده خواهد بود.

وزارت صمت نیز بدلایل مختلف از جمله نداشتن تأییدیه استاندارد کالا یا نداشتن نمایندگی و… از صدور ثبت سفارش خودداری نمود.

علی ایحال چنانچه مراجع ذیصلاح از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به اخذ موافقت‌های لازم درخصوص تمدید مجدد مصوبه ترخیص خودروها و صدور ثبت سفارش مبادرت نموده و بانک مرکزی نیز اقدام به تأیید منشأ ارز این خودروها اقدام نماید، گمرک ایران نیز با رعایت مقررات مربوطه و اخذ مجوزهای قانونی لازم نسبت به ترخیص این خودروها اقدام خواهد نمود.

با عنایت به اینکه خودروهای دپو شده در بنادر و گمرکات کشور مدت مدیدی است که در این اماکن دپو شده اند به نظر می‌رسد بازرسی فیزیکی این خودروها جهت صدور مجوزهای قانونی اجتناب ناپذیر می‌باشد، لیکن ترخیص هرخودرو منوط به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی و مقرراتی مربوطه بوده و باید توجه داشت درخصوص خودروهای تحویلی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی رعایت کلیۀ مقررات مربوطه درخصوص اعاده اظهارنامه‌های مربوطه الزامی است.

 

*** ترخیص خودروهای دپو شده گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است، سخنگوی گمرک ایران نیز در بهمن‌ماه ۹۹، اظهار کرده بود:

پس از ترخیص ۲۳۲۵ خودرو از ۵۱۰۸ خودرو موجود در گمرک، تا اواخر ۲۶ شهریور سال ۹۹، دو هزار و ۷۸۳ خودرو در گمرک باقی ماند که از بین این‌ها ۸۴۰ خودرو به مرحله اظهارگمرکی رسیده‌اند.

بخشی از مابقی خودروها ثبت سفارش ندارند و وزارت صمت با اخذ یا عدم پیگیری مصوبه ثبت سفارش، می‌تواند در مسیر ورود یا متروکه و یا مرجوع شدن این خودروها که ارز آن نیز در گذشته پرداخت شده و چندین سال در مبادی ورودی کشور خاک می‌خورند، تصمیم گیری کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول