کد خبر:276701
پ
بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه:

تداوم روند فعلی معاملات بازار سرمایه تا زمان ایجاد ثبات نسبی در بازار

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، روند فعلی معاملات بازار سرمایه تا زمان ایجاد ثبات نسبی در بازار ادامه پیدا خواهد داشت.

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، روند فعلی معاملات بازار سرمایه تا زمان ایجاد ثبات نسبی در بازار ادامه پیدا خواهد داشت.

 

*** تاثیرپذیری بورس از رکود بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرعلی امیرباقری با اشاره به روند معاملات بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، اظهار کرد:

فشار عرضه در معاملات هفته منتهی به ۳ اردیبهشت‌ماه در بازار سرمایه مشهود بود، این رویه در ادامه روند نزولی شاخص بورس صورت گرفت که از چند ماه گذشته در بازار شکل گرفته است.

 

وی در ادامه افزود:

نکته‌ای که باید به آن دقت کرد، این است که این فشار فروش به دلیل روشن شدن چشم‌انداز سیاسی، از بین رفتن تورم سنگین انتظاری و وجود چشم اندازها برای نرخ بالای ارز بود.

بازار به این نتیجه رسید که به احتمال زیاد برای کوتاه‌ مدت فضای رکودی در بدنه بازار فیزیکی حاکم می‌شود و به تبع بازار سرمایه نیز از این موضوع تاثیر خواهد پذیرفت.

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان این که مطالعات تاریخی نشان دهنده آن است که در دوره دوم هشت ساله ریاست جمهوری فنر تورم آزاد می‌شود و با جهش ارز همراه می‌شویم، گفت:

این موضوع نشات گرفته از کنترل دستوری نرخ ارز در اقتصاد ایران است و با ادامه این روند به فاصله چند سال شاهد جهش سنگین‌تری خواهیم بود.

 

وی با اشاره به این که به نظر می‌رسد، سکانداران پولی و مالی کشور به این نتیجه رسیده‌اند که رویه قیمت‌گذاری دستوری، رویه‌ای بوده است که نتیحه‌ای جز تورم سمی، ایجاد رانت و سرریز شدن سرمایه مردم به جیب عده‌ای محدود نداشته است، خاطرنشان کرد:

سیاست دستوری قیمت‌ها در مورد نرخ ارز و هر کالای دیگری و مقابله با بازار آزاد نتیجه‌ای جز پرتاب تورم به آینده، توزیع رانت و فشار بر دهک‌های پایین جامعه نداشته است و به طور حتم باید اقدامی برای اصلاح این رویه صورت گیرد.

 

*** روند معاملات بازار سرمایه در فروردین‌ماه

 

امیرباقری با اشاره به روند معاملات بازار سهام در فروردین‌ماه سال جاری، تصریح کرد:

بازار در نیمه نخست سال ۹۹ قله‌ای در نزدیکی دو میلیون و ١٠٠ هزار واحد را به ثبت رساند، ورود شاخص بورس به چنین قله‌ای با توجه به نرخ بسیار بالای ارز و نرخ تورم تا حدودی توجیه‌پذیر بود.

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان این که از آنجایی که روندهای سیاسی به مرور دستخوش تغییر و چرخش شدند به تبع انتظارات اقتصادی هم با تعدیل همراه شدند، گفت:

به دنبال چنین اتفاقاتی نه تنها دیگر آن چشم اندازهای مثبت محقق نشدند بلکه روند معاملات بازار به سمت ثبات نسبی چرخش پیدا کرد و کلیت اقتصاد هم به سمت رکود به حرکت در آمد.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به این اتفاقات، بازار اضافه پرش خود را در بسیاری از سهامی که دچار حباب شده بودند پس گرفت و با نزدیک شدن به قیمت‌هایی که با واقعیات حاضر و آتی اقتصاد همخوانی نسبی داشت سعی در تعدیل قیمت‌ها کرد.

به طور طبیعی با توجه به وجود چنین وضعیتی در بازار، عده بسیار زیادی از افراد که با ناآگاهی و بدون تحقیقات اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرده بودند، بدون اطلاع از ریسک‌های این بازار متضرر شدند و این حرکت جمعی متاسفانه برای چندین بار سبب ضرر و زیان‌های سنگین مردم شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف واسطه‌ها و دلالان با عرضه مواد اولیه صنایع فولادی در بورس

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

اشتباهات دولت در بازار سرمایه مشهود است

 

 

*** خوش‌بینی بازار سهام به اتمسفر آینده سیاسی کشور

 

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که روند فعلی معاملات بازار سهام تا زمان ایجاد ثبات نسبی در بازار ادامه پیدا می‌کند، گفت:

از آنجایی که اکنون چشم انداز روشنی برای بازار سرمایه و سایر پارامترهای اقتصادی میسر نیست، بنابراین طرف تقاضا هم مبادرت به خرید نخواهد کرد، این افراد شرایط کشور را رصد می‌کنند تا در زمان تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و متناسب با آن وارد عمل شوند.

 

وی با اشاره به این که بازار سهام در فروردین‌ماه سال جاری از این امر جدا نبود و در این ماه شاهد رخ دادن امیدهای سیاسی و گره‌گشایی‌های برجامی در بازار بودیم، تصریح کرد:

ایجاد چنین وضعیتی باعث شد که تا حدودی بازار نسبت به اتمسفر آینده سیاسی کشور خوشبین شود و همین امر تورم انتظاری را در بستر بازار سرمایه کمرنگ کرد.

 

امیرباقری در ادامه افزود:

طرف تقاضا اکنون منتظر روشن و شفاف شدن شرایط حاکم در کشور است و سرمایه‌گذاران به محض روش شدن افق‌ها دوباره اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند کرد.

 

*** تفکیک مسیر حرکت صنایع و سهام از یکدیگر

 

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که بعید به نظر می‌رسد طرف تقاضا مانند گذشته به سمت هر سهمی پیش رود، بیان کرد:

در آینده کوتاه‌ مدت و میان‌ مدت رشد صنایع و سهام از یک دیگر تفکیک می‌شوند و سمت و سوی خود را بر اساس واقعیات اقتصادی و با توجه به اتفاقات عملیاتی مشخص می‌کند.

 

وی با اشاره به این که نباید در کوتاه مدت و میان مدت انتظار رشد جمعی همه سهام را با یک دیگر داشته باشیم، خاطرنشان کرد:

رشد جمعی سهام به دلیل تضعیف رشد پول ملی اتفاق می‌افتد، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که در کوتاه مدت و میان مدت شاهد چنین اتفاقی در بازار باشیم.

 

*** ریسک، جزو مسائل لاینفک معاملات بازار سرمایه است

 

امیرباقری خطاب به سهامداران در خصوص ریسک موجود در این بازار، بیان کرد:

بازار سرمایه از جمله‌هایی بازاری است که مزد ریسک را با کسب بازدهی جبران می‌کند، بنابراین بازار سهام از جمله بازارهایی است که امکان ندارد بدون در نظر گرفتن ریسک به بازدهی معقول دست پیدا کند.

 

کارشناس حوزه بازار سرمایه ریسک را جزو مسائل لاینفک سرمایه‌گذاری در این بازار عنوان کرد و اظهار داشت:

سرمایه‌گذاران باید با توجه به نرخ بازده مورد انتظار خود و ریسک‌های حساب شده که در افراد متفاوت است، اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار کنند و به طور حتم در سرمایه‌گذاری‌های خود از ابزارهای بدون ریسک مانند اسناد خزانه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و ابزارهای ترکیبی استفاده کنند تا بتوانند نرخ بازده معقول را در میان مدت و بلند مدت کسب کنند.

 

*** معاملات قمارگونه رمز ارزها

 

وی به استقبال سرمایه‌گذاران به بازار رمز ارزها اشاره کرد و گفت:

این موضوع باید مدنظر باشد، بازار رمز ارزها که این روزها مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است در ادامه حرکات جمعی سرمایه گذاران که برای مدتی در بازار ارز، سکه و بورس بوده است و اکنون این حرکت جمعی به بازار رمز ارزها سرایت کرده است.

 

امیرباقری در ادامه افزود:

به هر حال سرمایه‌گذاران باید آشنایی کافی نسبت به نوسان سنگین این بازارها داشته باشند و بدانند که در این بازارها مدل‌های ارزش‌گذاری پاسخگو نیست و نمی‌توان ارزش ذاتی آن‌ها را به دلیل نبود سابقه معاملاتی و تحلیل تکنیکال مورد بررسی قرار داد.

 

کارشناس حوزه بازار سرمایه با اشاره به عدم توجه به روش‌های تحلیلی و سرمایه‌گذاری بر مبنای شانس، اظهار کرد:

نبود روش تحلیلی و سرمایه‌گذاری بر مبنای شانس، احتمال معاملات قمار گونه را تقویت می‌کند که علاوه بر مشکلات شرعی، نوسانات شدید می‌تواند مشکلات و ریسک‌های سنگین را در سبد سهام تحمیل کند.

 

*** روند معاملات بورس در هفته جاری چگونه خواهد بود؟

 

وی با ارائه پیش‌بینی‌ای در خصوص روند معاملات بورس در هفته جاری، خاطرنشان کرد:

انتظار می‌رود همچنان طرف تقاضا در معاملات بورس به دلیل کاهش نرخ ارز، روشن شدن چشم اندازهای سیاسی ناشی از گره‌گشایی‌های برجامی که در حال وقوع است و نیز ابهامات موجود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چندان قوی ظاهر نشود و روند گذشته در بازار تداوم پیدا کند.

 

امیرباقری با تاکید بر این که سرمایه‌گذاران باید نسبت به این موضوع واقف باشند که امکان وقوع اتفاقی که در چند وقت اخیر در بازار سرمایه رخ داد نه در کوتاه مدت بلکه در میان مدت هم بسیار کم است، بیان کرد:

سهامداران بهتر است که از طریق تخصص کسب شده اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کنند و در صورتی که از چنین تخصصی برخوردار نیستند از افراد دارای تخصص و مجوز قانونی استفاده کنند.

 

کارشناس حوزه بازار سرمایه در پایان با اشاره به اهمیت برخورداری از دانش و اطلاعات کافی پیش از سرمایه‌گذاری، اظهار داشت:

به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود که وارد هر بازاری برای سرمایه‌گذاری می‌شوند از همه جهات دارای دانش و اطلاعات سرمایه‌گذاری باشند.

 

*** وضع بازار سرمایه در هفته منتهی به ۳ اردیبهشت‌ماه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، یکم اردیبهشت ‌ماه) با ۳۶ هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل آن حدود سه درصد افت داشت.

همچنین شاخص کل در پایان روز چهارشنبه، ۲۵ فروردین ماه در حالی با رقم یک میلیون و ۲۴۳ هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه یکم اردیبهشت ماه سال جاری به یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، گروه دارویی برکت (برکت)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و بانک ملت (وبملت) در گروه نمادهای پرتراکنش قرار داشتند.

در این هفته‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، استخراج نفت و گاز جز اکتشافات جزو صنایع مثبت بازار بودند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول