کد خبر:277532
پ
دام
مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران:

دامداران به منظور پوشش هزینه‌های خود اقدام به فروش دام مولد می‌کنند

مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران از فروش دام مولد توسط دامداران به منظور پوشش هزینه‌ها خبر داد.

مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران از فروش دام مولد توسط دامداران به منظور پوشش هزینه‌ها خبر داد.

 

*** دو عامل با تاثیر منفی بر صنعت دامپروری کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جواد آزاد با بیان این که دو عامل بر صنعت دا‌مپروری کشور اثرات سوئی گذاشته است که اگر به درستی مدیریت و تدبیر نشوند می‌توانند در آینده‌ای نزدیک به معظلی بزرگ در تامین گوشت قرمز کشور تبدیل شوند، اظهار کرد:

از سال ۹۹ قیمت نهاده‌های دا‌می در دنیا به طور فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده است و این موضوع صنعت پروتئین حیوانی در بسیاری از نقاط دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

بسیاری از کشورها از سال ۹۹ اقدام به خرید به موقع نهاده‌ها نموده‌اند که چین در این امر پیشرو است و اقدام به خرید ذرت، سویا به مقادیر عمده نمود.

 

وی در ادامه افزود:

بدلیل تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه سیستم بانکی کشور، امکان خرید به موقع و استفاده از سیستم حمل اقتصادی برای واردکنندگان در کشور محیا نیست و این شرکتها با مشقت زیادی این نهاده‌ها را به کشور وارد می‌کنند که برخی از این محموله‌ها، در سایه کاغذبازی‌های اداری وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی ماه‌ها در گمرک در صف ترخیص می‌مانند که از کیفیت آن‌ها کاسته می‌شود.

مساله دیگری که بسیار صنعت دامپروری کشور را تحت تاثیر قرار داده خشکسالی بوده که خسارت‌های جبران ناپذیری را به صنعت وارد نموده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت ۷۲ درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصادی در سال ۹۹

رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین ۱۴۰۰

جزئیات پیشنهادات ارائه شده به رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص کالاهای اساسی

 

 

*** قیمت دام زنده و گوشت قرمز کاهش می‌یابد

 

آزاد با بیان این که بالارفتن قیمت جهانی نهاده‌ها و خشکسالی از یک سو و افزایش دستمزد و هزینه‌های تمام شده تولید از سوی دیگر، باعث افزایش هزینه تولید گوشت در کشور شده است، گفت:

از طرفی با توجه به اینکه هم اکنون در فصل عرضه دا‌م هستیم و طبیعتا قیمت د‌ام کاهش می‌یابد، این موضوع باعث شده دا‌مدار علیرغم افزایش هزینه‌های تولید نتواند دام خود را به قیمت مناسب به فروش برساند و پرورش دا‌م برای وی مقرون به صرفه نباشد.

 

وی در اد‌امه افزود:

د‌امدار برای تامین هزینه‌های جاری خود مجبو به فروش د‌ام مولد خود می‌شود که این موضوع تولید گوشت برای فصل بعدی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

برای حل این مشکل شرکت پشتیبانی امور دا‌م با خرید تضمینی می‌تواند از دا‌مدار حمایت نموده و با تعیین قیمت به همراه سود متعارف برای دا‌م‍دار، از فروش دام مولد آنان به نوعی جلوگیری خواهد نمود.

ورود دولت به این موضوع باعث تکمیل چرخه تولید و عرضه شده و د‌امدار هم با دلگرمی بیشتری می‌تواند روی قضیه تولید تمرکز بیشتری داشته باشد و فضای تولید هم سالم خواهد ماند.

 

وی با اشاره به جایگاه تشکل‌های دامداری و دا‌مپروری در کشور، تصریح کرد:

هم اکنون تشکل‌های دا‌مداری و دا‌مپروری در کشور با ارتباط تنگانگی که با دامدار دارند به راحتی می‌توانند در زنجیره تولید و تامین گوشت قرمز در کشور نقش فعالی داشته باشند و به عنوان حلقه مفقوده بین دولت و دا‌مدار نقش کلیدی را ایفا کنند.

دولت به پتانسیل موجود در این تشکل‌ها اعتماد نکرده و سعی دارد همه چیز را به تنهایی به پیش ببرد، در حالی که می‌تواند با ضریب نفوذ این تشکل‌ها به راحتی مشکلات تامین گوشت قرمز را در زمانی محدود مرتفع نماید.

 

*** بحران عرضه گوشت قرمز در فصل آینده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران در پایان عدم توجه دولت به این مساله را مخاطره آفرین برشمرد و اظهار داشت:

اگر دولت به این مساله توجه ویژه‌ای نکند و تدبیر لازم صورت نپذیرد، در فصل آینده عرضه گوشت قرمز هم به بحران امروزی مرغ تبدیل خواهد شد و علیرغم پتانسیل‌های بالای تولید در کشور مجبور به واردات حجم بیشتری از گوشت قرمز خواهیم شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول