اخبار برگزیده

کد خبر:276658
پ
پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

اشتباهات دولت در بازار سرمایه مشهود است/ بررسی پیشنهاد متقارن شدن دامنه نوسانات بورس در شورای عالی اقتصادی سران قوا

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی پیشنهاد متقارن شدن دامنه نوسانات بورس در شورای عالی اقتصادی سران قوا خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی پیشنهاد متقارن شدن دامنه نوسانات بورس در شورای عالی اقتصادی سران قوا خبر داد.

 

*** تشکیل شورای مشورتی در خصوص بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در کلاب هاوس با عنوان چه انتظاری از جلسه سران قوا برای رونق بازار سرمایه دارید، اظهار داشت:

مجلس تلاش می‌کند نگاه و رویکردی کارشناسی و تخصصی نسبت به بازار سرمایه داشته باشد و در همین راستا موضوعات را در کمیسیون‌های تخصصی و صحن علنی بررسی می‌کند.

 

وی درباره تشکیل شورای مشورتی در خصوص بازار سرمایه، افزود:

تشکیل این شورا در ذیل سازمان بورس یا وزارت اقتصاد می‌تواند مفید باشد، باید شرایطی فراهم شود که پس از تشکیل این شورا مصوبات آن قانونمند شود.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره برخی سخت‌گیری‌ها برای عرضه اولیه در بازار سرمایه، گفت:

یکی از انتقادات ما به سازمان بورس این بود که در شرایطی که نیازمند تسهیل امور و صدور مجوزها هستیم، نباید در این امر تأخیر کرد بنابراین این موضوع نیازمند اصلاح است.

 

*** نقش سهام عدالت در وضعیت بازار سرمایه

 

پورابراهیمی درباره افزایش سرمایه در بورس، بیان کرد:

فرآیند تأخیر در افزایش سرمایه به دلیل قانون بازار سرمایه و قانون تجارت نیست بلکه بخش عمده تأخیر در افزایش سرمایه مربوط به سخت‌گیری‌ها یا روندهای ناصواب در قالب دستورالعمل‌ها است که ما در حال اصلاح قانون بازار سرمایه هستیم و باب ارائه پیشنهادات در این حوزه باز است.

 

وی درباره تأثیر و نقش سهام عدالت در وضعیت بازار سرمایه و بورس، توضیح داد:

در این باره نگرانی‌هایی برای ماه‌های آینده داریم زیرا حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد سهام عدالت به صورت غیرمستقیم و ۳۵ تا ۴۰ درصد به صورت مستقیم اداره می‌شود که پس از برگزاری مجامع استانی بخش عمده سهام عدالت در اداره این مجامع قرار می‌گیرد که در صورت عرضه بخش محدودی از این درصد نیز نگرانی‌ها تشدید می‌شود.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری خودرو و فولاد در بورس

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین درباره قیمت‌گذاری دستوری خودرو و فولاد در بورس، تصریح کرد:

حدود ۳ تا ۴ صنعت مانند صنعت خودرو با موضوع قیمت‌گذاری دستوری دست و پنجه نرم می‌کنند، به طور مثال ۵ تا ۶ درصد ارزش بازار مربوط به صنعت خودرو است این در حالی است که با روشی غیرمعقول و به صورت بلیط بخت آزمایی مردم ثبت نام کرده و خودرو با قیمت دستوری دریافت می‌کنند و مابه‌التفاوت قیمت دستوری و بازار به صورت زیان به این واحدها و پس از آن به بازار سرمایه منتقل می‌شود.

 

پورابراهیمی با اشاره به اقدامات عجیب و غریب وزارت صنعت، درباره قیمت‌گذاری صنعت فولاد، افزود:

حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد ارزش بازار مربوط به صنعت فولاد و ۵ تا ۶ درصد صنعت سیمان است، در واقع حداقل ۳۰ درصد ارزش بازار مشمول قیمت‌گذاری دستوری است که با روح بازار سرمایه در تضاد است.

در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی کمیته‌ای تخصصی با عنوان بازار سرمایه تشکیل شده و آقای علیزاده مسئول این کمیته و ناظر مجلس در شورای عالی بورس است.

همچنین فراکسیون بازار سرمایه نیز در مجلس تشکیل شده که باید فعال‌تر شود.

دولت در سال ۹۸ حدود ۲ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر بازار سرمایه به دست آورد که این عدد در سال ۹۹ به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

دولت باید بخشی از این مالیات را به صندوق تثبیت بازار تزریق کند.

 

*** صدور مجوزهای جدید برای نهادهای مالی

 

وی با بیان اینکه بحث اصلاح قانون نیز در حال پیگیری است درباره تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، توضیح داد:

بر اساس برآوردها دولت باید تا کنون حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت تزریق می‌کرد در حالی که این عدد حدود یک هزار میلیارد تومان است که این موضوع را در جلسه سران قوا پیگیری می‌کنیم.

 

پورابراهیمی درباره نرخ تسعیر بانک‌ها و مؤسسات مالی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، گفت:

نرخ اعلام شده در حوزه ارز خارجی تناسبی با نرخ بازار، نیما و سنا ندارد و به نوعی موجب نرخ گذاری دستوری شده است که این موضوع را نیز در جلسه سران قوا پیگیری می‌کنیم.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره صدور مجوزهای جدید برای نهادهای مالی، تصریح کرد:

این امر باید تسریع شود، وزیر اقتصاد در جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی مطرح کرد که دستورالعمل‌های مربوطه آماده شده است.

 

*** دامنه نوسان بازار سرمایه نامتقارن است

 

وی همچنین دامنه نوسان بازار سرمایه را نامتقارن ارزیابی کرد و ادامه داد:

در حال حاضر بازار قفل شده است که در واقع در این امر افزون بر این که پیش از این با مشکل کاهش شاخص روبه رو بودیم با کاهش نقدشوندگی صدمه بیشتری به بازار می‌زند که پیشنهاد متقارن شدن دامنه نوسان را در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بررسی می‌کنیم.

حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تعهدات دولت در سنوات گذشته سررسید شده و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نیز کسری بودجه خواهد داشت که این امر اثرات منفی بر سهام دارد.

 

*** ضرورت اعتمادسازی نسبت به بازار سرمای

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت اعتمادسازی نسبت به بازار سرمایه، گفت:

دولت می‌توانست از حجم نقدینگی وارد شده برای اجرای پروژه‌ها و غیره استفاده کند که از این ظرفیت بهره نبرد.

 

وی استفاده از ظرفیت فعالان شبکه مجازی در حوزه بازار سرمایه را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد:

از آنجا که جنس بازار تغییر کرده در قانون جدید بندهایی در این باره اضافه کردیم که بر اساس آن هر فردی که در فضای مجازی اطلاعاتی درباره بازار سرمایه ارائه دهد به گونه‌ای که منجر به تغییر قیمت شود باید مجوزهای عرضه اطلاعات را از مجموعه‌های قانونی اخذ کند.

 

*** قانون انتزاع

 

پورابراهیمی با بیان اینکه از زمان تشکیل جلسه سران قوا تاکنون این شورا قیمت‌گذاری دستوری نداشته، عنوان کرد:

ناترازی نظام بانکی یکی از مواردی بود که به دلیل قوانین بانک مرکزی به اختیارات بیشتری برای ساماندهی این حوزه نیاز داشت که این اختیارات در شورای سران قوا داده شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی درباره قانون انتزاع نیز توضیح داد:

وزیر اسبق وزارت صنعت ادعا می‌کرد در صورتی که اختیارات بخش کشاورزی در حوزه تولید و توزیع در اختیار وزارتخانه متبوعش قرار گیرد امکان ساماندهی بازار وجود دارد، علی رغم اینکه بدون این اختیارات نیز امکان ساماندهی بازار وجود داشت اما فعالیت‌های مرتبط با بخشی از محصولات کشاورزی به وزارت صنعت داده شد.

مدت زمان مصوبه سران قوا به اتمام رسیده است و وزرای جهاد کشاورزی و صنعت نیز معتقدند نیازی به تمدید این موضوع نیست.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری در کمیسیون صنایع

 

وی همچنین درباره قیمت‌گذاری دستوری در کمیسیون صنایع، گفت:

در مجلس نقطه نظرات مختلفی وجود دارد.

ما درصدد داشتن رویکرد و نگاهی علمی در قانونگذاری هستیم.

عدم اجرای برخی مصوبات شورای عالی بورس یکی از موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد

 

پورابراهیمی با بیان اینکه برای ساماندهی بازار سرمایه نیاز به همکاری دولت داریم، ادامه داد:

هرچند به دنبال گلایه از وزیر اقتصاد نیستم اما عدم اجرای برخی مصوبات شورای عالی بورس یکی از موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

گمان نمی‌کنم که در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم بتوانیم مصوبات چندانی را اجرایی کنیم اما از تمام ظرفیت‌های این دولت استفاده می‌کنیم.

 

*** لزوم توجه به بازار سرمایه در دولت آینده

 

رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه یکی از محورهای مهم تصمیمات دولت آینده باید توجه به بازار سرمایه به منظور جلب اعتماد مردم باشد، تصریح کرد:

در حال حاضر جمعیت زیادی از مردم با این بازار سروکار دارند و رئیس جمهور آینده باید با برنامه جامع پاسخگوی بازار سرمایه باشد ما نیز در رأی اعتماد به وزرا به برنامه‌های آنها در دوره ساماندهی بازار سرمایه توجه ویژه‌ای می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه دو موضوع را به سران قوا پیشنهاد می‌کنند، توضیح داد:

ابتدا افزایش اعتبار برای مشتریان کارگزاری‌ها است که از ظرفیت اعتباری شأن استفاده کنند و بخش دوم افزایش اعتبار برای کارگزاری‌ها نزد بانک‌ها است.

در شرایطی که بازار رکود دارد معمولاً سقف‌ها باید افزایش پیدا کنند.

اکنون در حال اصلاح جایگاه سازمان بورس در دولت بر اساس قانون جدید هستیم و نقش رئیس سازمان بورس را به عنوان یکی از اعضای دولت پیش بینی کرده، همچنین ساختار عزل و نصب آن را تدوین می‌کنیم و پیش نویس این مهم در کمیسیون اقتصادی تنظیم می‌شود و در ادامه پیش نویس فوق را در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار خواهیم داد و نظرات آنها را اخذ می‌کنیم.

در واقع با اصلاح قانون بازار سرمایه، جایگاه و اقتدار سازمان بورس و پاسخگویی آن در کشور بهتر خواهد شد.

 

*** شکایت‌ها از سازمان بورس

 

پورابراهیمی با بیان اینکه در نظر گرفتن منابع نقدینگی برای بازار سرمایه ۱۰۰ درصد کار درستی است و ان شاءالله پیشنهاد آن را تنظیم و در جلسه سران قوا ارائه خواهیم کرد، گفت:

در حوزه سود شرکت‌ها ۲ اقدام را پیشنهاد می‌کنیم، یکی کاهش مدت زمان ۸ ماهه است که بتوانیم در سال ۱۴۰۰ به حداقل ممکن برسانیم البته نباید به بنگاه‌های اقتصادی آسیب بزند و از طرفی دیگر برای افزایش سود نیز باید الزامی در سال ۱۴۰۰ بگذاریم.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با شکایت‌ها از سازمان بورس، اظهار کرد:

در قانون جدید تغییراتی در دبیرخانه بورس ایجاد کرده و مسئولیت‌های مستقیم سازمان بورس را کاهش دادیم و با این اصلاحیه می‌توان بهتر به شکایات رسیدگی کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** سرمایه‌گذاری بلند مدت در بورس

 

وی به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بلند مدت توصیه کرد و ادامه داد:

در تلاش هستیم رابطه‌ای میان نرخ ارز و سود بانکی ایجاد کنیم.

همچنین در مورد چند نرخی بودن ارز نیز باید گفت مجلس اساساً با نرخ چند ارزی مخالف است چرا که جز رانت و فساد چیز دیگری برای اقتصاد نداشته است، حتی به دولت پیشنهاد حذف نرخ ارز ترجیحی را دادیم چرا که سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توزیع رانت در اقتصاد کشور وجود دارد و این مسئله نه تنها برای مصرف کننده هیچ اثر مثبتی نداشته بلکه شرایط را بدتر کرده است.

به طور مثال اگر تمام نهاده‌های دامی موردنیاز برای تولید گوشت مرغ با نرخ آزاد محاسبه شود، طبق گزارش وزارت صنعت حداکثر قیمت گوشت مرغ ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان است اما اکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم اما قیمت‌ها بالاتر هم می‌رود و این یعنی فاجعه، بنابراین مجلس اساساً با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف است اما دولت اصرار دارد.

 

*** تضادهای میان بازار پول و بازار سرمایه

 

پورابراهیمی با اشاره به تضادهای میان بازار پول و بازار سرمایه و اینکه رویکرد بانک مرکزی بخشی است، گفت:

چنانچه اختیاراتی به رئیس کل داده شده یا داده شود که بتواند محدودیت‌هایی برای بازار سرمایه ایجاد کند، به یقین ما با چنین اختیاراتی موافق نخواهیم بود و حتماً نسبت به آن موضع می‌گیریم.

ما قصد نداریم بازار را به حال خود رها کنیم یا مسائل را به دولت بعد موکول کنیم در واقع تا روزی که دولت مستقر است تکالیف قانونی خود را دنبال خواهیم کرد و منتظر دولت آینده نخواهیم ماند بنابراین با همین دولت و وزیر وقت و ظرفیت موجود کار را ادامه خواهیم داد البته در کنار آن برنامه راهبردی میان مدت و بلندمدت برای آینده نیز خواهیم داشت چرا که هرکسی بخواهد وزیر اقتصاد شود باید رأی اعتماد برنامه‌های خود را از کمیسیون اقتصادی و صحن علنی مجلس بگیرد لذا بحث‌های امشب را به عنوان یکی از محورهای اصلی و راهبردی در رأی اعتماد به وزیر آینده مدنظر قرار خواهیم داد.

 

وی در ادامه، بیان کرد:

شاید بسیاری از موارد مطرح شده نیاز به مصوبه سران قوا نداشته باشد و در حوزه دستورالعمل و اختیارات شورای عالی بورس بگنجد مثلاً شورا خود بتواند تصویب و ابلاغ کند لذا جلسه سران قوا برای موارد خاص و احکامی است که مغایرت‌های صریح با قانون دارد.

اگرچه جنس بازار سرمایه تخصصی است اما بر اساس یک سری تصمیمات صحیح یا ناصحیح شاهد حضور افرادی در بازار سرمایه هستیم که باید ابتدا به صورت غیرمستقیم سرمایه گذاری خود را انجام می‌دادند اما به هر دلیل به سرمایه گذار مستقیم تبدیل شده و این مسئله ریسک‌های بسیاری ایجاد و مردم را درگیر کرده و این گلایه ما از دولت است هرچند اکنون حرفه‌ای ها هم متضرر شده اند البته به فضل الهی این دوران را پشت سر خواهیم گذاشت چرا که برای بازار سرمایه برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت داریم.

 

*** اشتباهات فاحش دولت در حوزه بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان درخصوص اشتباهات دولت در بازار سرمایه، اظهار کرد:

اگرچه شکی در اشتباهات دولت ندارم و اشتباهات فاحش دولت در حوزه بازار سرمایه مشهود است اما ما روزهای سختی در این بازار دیده‌ایم و شخصاً از نزدیک با فراز و نشیب‌های آن آشنا هستم لذا باید با ایجاد فضای تخصصی این مسیر را پشت سر بگذاریم و برای ارتقا آن تصمیم بگیریم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول