کد خبر:276500
پ
مرغ
بر اساس آمار گمرک:

صادرات حدود ۴۰۰۰ تن مرغ در زمان ممنوعیت‌های صادراتی سال ۹۹

آمار‌های گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال ۹۹ و از زمانی که صادرات مرغ ممنوع شده بود حدود ۴۰۰۰ تن صادرات صورت گرفته است.

آمار‌های گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال ۹۹ و از زمانی که صادرات مرغ ممنوع شده بود حدود ۴۰۰۰ تن صادرات صورت گرفته است.

 

*** نوسانات بازار مرغ و ممنوعیت صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ بازار مر‌غ دچار نوسان شده و با افزایش قیمت همراه بود که در این بین کمبود مر‌غ برای تامین نیاز بازار مورد توجه قرا داشت و دلایل متفاوتی برای آن اعلام شد.

در همین رابطه در اواخر سال موضوع صادرات مرغ در زمان ممنوعیت مطرح شد که برخی آن را موجب تنش در بازار دانستند و گرچه واکنش‌های متفاوتی به همراه داشت، مسئولان مربوطه رسما گزارشی از وضعیت صادرات این کالا در زمان ممنوعیت اعلام نکردند.

این در حالی است که از دهم آبان‌ماه طی مصوبه کارگروه ستاد تنظیم بازار، صادرات مرغ به دلیل تامین نیاز داخل ممنوع شده بود.

با این حال بررسی آمار گمرک ایران در رابطه با تجارت خارجی نشان می دهد که صادرات مرغ از آبان ماه که ممنوع شده بود تا پایان سال در مواردی ادامه داشته است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

اقتصاد دیجیتال و دولت الکترونیک از جمله مسائل مهم پساکرونا است

 

 

*** صادرات ۴۰۰۰ تن مرغ در زمان ممنوعیت

 

در سال ۱۳۹۹ در مجموع بیش از ۳۱ هزار تن م‍رغ به ارزشی بالغ بر ۴۶ میلیون دلار صادر شده که حدود ۴۰۰۰ تن آن در زمان ممنوعیت است.

بر این اساس در خردادماه ۴.۴ هزار تن به ارزش ۷.۶ میلیون دلار، تیرماه ۱۰ هزار تن به ارزش ۱۸.۱ میلیون دلار، مرداد ۱.۲ هزار تن به ارزش ۱.۷ میلیون دلار ، شهریور ۵.۹ هزار تن به ارزش ۶.۲ میلیون دلار و مهرماه ۶.۹ هزار تن به ارزش ۹.۴ میلیون دلار صادرات مرغ انجام شده است.

اما جریان صادرات مر‌غ از آبان‌ماه تا پایان اسفندماه یعنی در زمان ممنوعیت به این نحو است که در آبان ماه ۶۰۹.۷ تن به ارزش ۵۹۵.۷ دلار، صادرات انجام شده و در ادامه در دی‌ماه ۲.۲ هزار تن به ارزش ۲.۳ میلیون دلار، ۹۶۱ تن در بهمن‌ماه به ارزش بیش از یک میلیون دلار و ۱۵۳.۷ تن در اسفندماه به ارزش ۱۵۶.۸هزار دلار بوده است.

 

*** وزارت صنعت و گمرک شفاف‌سازی کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجم ۴۰۰۰ تنی صادرات مر‌غ در قبال مصرف داخلی آن چنان قابل توجه نیست اما این که در این فاصله زمانی چه اتفاقی افتاده که صادرات مرغ با وجود مصوبه در رابطه با ممنوعیت آن همچنان ادامه داشته مورد توجه بوده و لازم به شفاف‌سازی دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت صنعت و گمرک ایران است.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول