اخبار برگزیده

کد خبر:276565
پ
کاظم خاوازی
وزیر جهاد کشاورزی:

بهره‌برداری از ۴۳۵ طرح کشاورزی و دامی به ارزش ۸ هزار میلیارد تومان/ خودکفایی در تولید شیر و کره و سیستم‌های آبیاری نوین

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی و دامداری از خودکفایی در تولید شیر و کره و سیستم‌های آبیاری نوین خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی و دامداری از خودکفایی در تولید شیر و کره و سیستم‌های آبیاری نوین خبر داد.

 

*** بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی و دامداری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کاظم خاوازی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی و دامداری که با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور دوم اردیبهشت به بهره‌برداری رسید، با تشکر از حمایت رئیس جمهور در افزایش قیمت خرید تضمینی گندم طی هفته جاری و حمایت وی از قشر کشاورز، اظهار کرد:

در این روز ۴۳۵ طرح کشاورزی و دامی با ارزش سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸ هزار و ۲۱۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال در پی دارد.

 

وی طرح‌ها را شامل چهار طرح مهم آبرسانی تحت فشار به دشت سیستان، طرح‌های آبیاری مدرن، طرح‌های شیلاتی و طرح‌های دام و طیور عنوان و تصریح کرد:

در خصوص طرح آبرسانی به دشت سیستان با سفر رهبر معظم انقلاب به این استان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به این استان اختصاص داده شد که سال گذشته ۳۲ هزار هکتار آن افتتاح و امروز با تکمیل آبرسانی به ۱۴ هزار هکتار باقی مانده، کل این طرح نهایی شد و ۴۶ هزار هکتار آبرسانی به مزارع سیستان نهایی شده است.

 

خاوازی در خصوص طرح‌های آبرسانی تحت فشار، گفت:

طرح‌های آبرسانی با سیستم‌های نوین درون مزارع ادامه یافته و اشتغال، امنیت آبی و تثبیت جمعیت در روستاها را در پی خواهد داشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

اقتصاد دیجیتال و دولت الکترونیک از جمله مسائل مهم پساکرونا است

 

 

*** خودکفایی در سیستم‌های آبیاری نوین

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تا سال ۹۲ مجموع اراضی دارای سیستم‌های آبیاری نوین، ۱ میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود اما در ۸ سال اخیر مجموعاً به ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار اراضی دارای این سیستم افزایش یافته است، اظهار داشت:

در طرح‌های آبیاری نوین شامل اجرای طرح، تولید دستگاه‌ها و تجهیزات آبرسانی به خودکفایی رسیده‌ایم، همچنین راندمان بخش کشاورزی با این طرح‌ها از هر متر مکعب آب مصرفی به ۴۹.۸ درصد رسیده است.

 

وی درباره طرح‌های شیلات، بیان کرد:

ما در قزل آلا رتبه اول دنیا با تولید ۱۸۵ هزار تن ماهی قزل آلا قرار داریم، مجموع محصولات آبزیان تولید شده در سال ۹۲، ۱۲.۷ میلیون تن بود اما در حال حاضر به ۴۹ میلیون تن رسیده است.

 

خاوازی با تاکید بر این که ظرفیت نامحدود برای تولید میگو داریم، گفت:

۱۶ هزار هکتار مزارع پرورش میگو در کشور ایجاد شده که تا پایان دولت دوازدهم ۷ هزار هکتار مزرعه پرورش میگوی جدید راه اندازی خواهد شد.

در حال حاضر ۱۲۴ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی با درآمد ۴۵۰ هزار دلاری داریم.

 

*** خودکفایی در تولید شیر و کره

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر جهاد کشاورزی در پایان پیرامون فعالیت‌های بخش دامی، اظهار کرد:

در تولید شیر به خودکفایی رسیده‌ایم و در تولید گوشت قرمز به خودکفایی نزدیک هستیم، همچنین در تولید مرغ امکان تأمین نیاز داخل را داریم.

تولید عسل ما از ۷۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۱۵۰ هزار تن در پایان سال دوازدهم رسیده است.

در سال‌های گذشته واردکننده کره بودیم اما در حال حاضر در تولید کره خودکفا شده‌ایم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول