کد خبر:276649
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات ترخیص نمی‌شوند

سخنگوی گمرک از عدم ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات خبر داد.

سخنگوی گمرک از عدم ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرکات خبر داد.

 

*** ترخیص ۱۰ هزار خودرو از گمرکات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید روح‌اله لطیفی با بیان اینکه گمرک یک سازمان مجری است و هر کالایی را که دارای مجوزها و تأییدیه‌های لازم بوده و قانونی هم وارد شده باشد ترخیص می‌کند، اظهار کرد:

حدود ۱۲ هزار و چند صد دستگاه خودرو بعد از ممنوعیتی که در سال ۹۷ اعلام شده در گمرکات مانده بود که با پیگیری گمرک و تشکل‌های فعال در این بخش در چهار مهلت قانونی، حدود ۱۰ هزار خودرو ترخیص شد و در اختیار صاحبان کالا قرار گرفت.

حدود ۲ هزار و ۷۰۰ خودروی دیگر هم مانده بود که چند مشکل داشتند، بیش از ۱۱۰۰ خودرو ثبت سفارش نشده بودند یا اینکه ثبت سفارش آن‌ها به دلایلی ابطال شده بود.

 

*** عدم ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش از گمرک 

 

سخنگوی گمرک در پایان با اشاره با اینکه بخشی از این خودروها هم دارای شکایت قضائی از طریق اشخاص و نهادهای نظارتی بودند و یا تشریفات اداری را انجام نداده بودند، بیان کرد:

بخشی هم خودروهایی بودند که بالای ۲۵۰۰ سی سی بودند یا برای کشور آمریکا تولید شده بودند.

بر اساس مصوبه هیئت وزیران، خودروهایی که پرونده قضائی دارند به شرط گرفتن برائت و رأی قطعی می‌توانند ترخیص شوند اما خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند به دلیل اینکه از ابتدا تشریفات اداری را طی نکرده اند طبیعتاً امکان ترخیص هم ندارند مگر اینکه هیئت وزیران مصوبه دیگری را ابلاغ کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

افزایش ظرفیت تولید صنایع منتخب

 

 

*** دبیر انجمن واردکنندگان خودرو/ تلاش‌های گمرک برای ترخیص خودروها

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد ترخیص خودروها در گمرک با بیان اینکه طبق قانون، تجار و بازرگانان قبل از ورود کالا به گمرکات باید ثبت سفارش را اخذ کنند، تصریح کرد:

در سال‌هایی که واردات خودرو به کشور آزاد بود عرف این بود که همزمان با حمل کالا به سمت گمرکات، ثبت سفارش را اخذ می‌کردند اما اقدام ناگهانی دولت مبنی بر اجرای قانون و بستن سامانه تجار را دچار مشکل کرد.

این اقدام ناگهانی دولت، باعث شد که تعدادی از خودروها به دلیل عدم ثبت سفارش در گمرکات بمانند و ترخیص نشوند.

 

مهدی دادفر در ادامه با بیان اینکه اگر تلاش‌های گمرک نبود همین تعداد خودروها هم از گمرکات خارج نمی‌شد، افزود:

وزارت صنعت و به ویژه سازمان توسعه تجارت در این چهار سال هیچ نیت و برنامه‌ای برای گره‌گشایی از مردم حداقل در این موضوع نداشت و تمام مکاتبات تلاش‌ها و پیگیری‌ها از سمت گمرکات انجام شد.

 

*** وزارت صنعت برای خروج خودروها از گمرکات هیچ برنامه‌ای ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان با بیان اینکه تعدادی از خودروهای باقی مانده در گمرکات بدون ثبت سفارش هستند و تعدادی هم به خاطر مشکل در ثبت سفارش‌ها توقیف شده‌اند، اظهار داشت:

اینها اموال و دارایی‌های مردم هستند و اگر دولت سریع‌تر اقدام کند مشکل این خودروها هم حل خواهد شد، در غیر این صورت احتمالاً این خودروها بنا بر برنامه مهندسی شده اولیه، به سازمان اموال تملیکی برده خواهند شد.

وزارت صنعت برای خروج خودروها از گمرکات هیچ برنامه و قصدی ندارد و دلیلش هم این است که به خاطر تخلفات در یک دوره مورد مواخذه قرار گرفتند و هم تصمیم گرفتند انتقامش را از واردکنندگان بگیرند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول