اخبار برگزیده

کد خبر:276605
پ
rajabi-mashhadi-1000-way2pay-99-10-13
سخنگوی صنعت برق:

با کمبود ۳۰۰۰ مگاواتی برق مواجه خواهیم بود/ راهکارهای گذر از خاموشی ۱۴۰۰ مشخص شد

سخنگوی صنعت برق کشور معتقد است، در سال ۱۴۰۰ با کمبود ۳۰۰۰ مگاواتی برق مواجه خواهیم بود.

سخنگوی صنعت برق کشور معتقد است، در سال ۱۴۰۰ با کمبود ۳۰۰۰ مگاواتی برق مواجه خواهیم بود.

 

*** احتمال خاموشی در تابستان ۱۴۰۰ وجود دارد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی رجبی مشهدی در حاشیه مراسم نخستین اقدام فراگیر ۱۴۰۰ توزیع برق کشور در خصوص احتمال خاموشی در تابستان ۱۴۰۰، اظهار کرد:

سال ۱۴۰۰ به لحاظ بارندگی‎‌ها سال کم بارشی را پشت سر گذاشتیم و وضعیت ذخایر برق آبی‌ها مناسب نیست و تا حدود ۳۴ درصد میزان مخازن برق آبی‌ها نسبت به سال ۹۹ کمتر است.

 

وی با بیان اینکه این مساله منجر به این خواهد شد که حدود ۳۰۰۰ مگاوات نسبت به سال ۹۹ کمبود برق داشته باشیم، گفت:

برنامه‌های مدیریت مصرف را در نظر گرفته‌ایم و از این طریق سال ۹۹ توانستیم ۵۶۰۰ مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم و سال ۱۴۰۰ نیز با توجه به کمبود منابع آبی و کاهش تولید نیروگاه‌های برق آبی می بایست ۳۰۰۰ مگاوات دیگر به این عدد اضافه کنیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واردات حدود ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

در کشور ما، هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد

اقتصاد دیجیتال و دولت الکترونیک از جمله مسائل مهم پساکرونا است

 

 

*** اقدامات پیش‌بینی شده صنعت برق کشور

 

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اقدامات پیش‌بینی شده برای گذر از این شرایط، گفت:

دیروز مصوبه‌ای به تمام شرکت‌های آب و برق ابلاغ شد که بر اساس آن برای تابستان سال ۱۴۰۰ می‌بایست مصرف خود را نسبت به سال پیش ۵۰ درصد کاهش دهند و برای اینکه این امر محقق شود در نظر گرفته شده که دستورات سخت گیرانه‌تری ر برای ادارات خودمان نسبت به سایر ادارات در نظر بگیریم تا الگویی برای سایر بخش‌ها شود.

 

*** افزایش ۲۰ درصدی رشد مصرف برق در فروردین ماه

 

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه وسایل سرمایشی را روی ۲۶ درجه تنظیم خواهیم کرد و از مردم تقاضا داریم که اگر از کولرهای گازی استفاده می‌کنند دما را روی ۲۶ درجه تنظیم کنند و در مکان‌هایی که حضور ندارند حتما کولرها را خاموش کنند، گفت:

در حال حاضر رشد مصرف ۲۰ درصدی در فروردین ماه را شاهد هستیم و این میزان را نمی‌توانیم پاسخگو باشیم و می‌بایست این میزان کاهش یابد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای تمام سال امری مفید است اما برای سال ۱۴۰۰ هر اقدام کاهش و یا اصلاح مصرف را اگرم شترکان در هر یک از بخش‎‌‌های کشاورزی، صنعت، تجاری و خانگی داشته باشند می‌تواند به ماندگاری ذخایر منابع آبی و استفاده از این ذخایر در تابستان به ما کمک کند، لذا توصیه ما این است که از هم اکنون مشترکان به مساله مدیریت مصرف توجه داشته باشند.

 

*** هفت میلیون مشترک خانگی کم مصرف هستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی صنعت برق کشور در پایان با اشاره به تعداد مشترکان پر مصرف و کم مصرف در کشور، گفت:

در راستای اجرای طرح برق امید که از آبان ماه سال ۹۹ اجرایی شد تا این لحظه حدود هفت میلیون مشترک خانگی کم مصرف هستند، حدود ۶ درصد کاهش تعداد مشترکان پرمصرف را داشتیم و حدود چهار درصد مشترکان کم مصرف اضافه شده است.

از ابتدای خرداد ماه الگو کم مصرفی از ۸۰ کیلووات ساعتی که این روزها رقم می خورد در مناطق عادی به ۱۰۰ کیلووات ساعت خواهد رسید و این در شرایی است که عده‌ای می‌توانند با انجام برخی اقدامات ساده جز مشترکان کم مصرف شوند و طبیعتا در این شرایط صورتحساب صفر برای آن‌ها صادر خواهد شد.

برای مشترکان خوش مصرف نیز تعرفه ها پلکانی است و به ازای هر ۱۰ درصد کاهش مصرف ۲۰ درصد کاهش صورت حساب لحاظ می‌شود و اگر نسبت به سال ۹۹ نیز مصرف کاهش یابد پاداش مدیریت مصرف دریافت می‎‌کنند و برای مشترکان پر مصرف نیز راهکارهایی در نظر گرفته شده است.

به مشترکانی که خیلی پر مصرف هستند از هم اکنون توصیه می‌کنیم که حداقل از نیروگاه پشت بامی کوچک استفاده کنند و از وسایل برقی استفاده صحیح داشته باشند در غیر این صورت از ابتدای خرداد ماه مشمول ۱۶ درصد افزایش تعرفه برق می‌شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول