اخبار برگزیده

کد خبر:276326
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک پاسخ داد

سهم همسایگان از تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ چقدر است؟

سخنگوی گمرک، به ارائه جزئیاتی پیرامون سهم همسایگان از تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ پرداخت.

سخنگوی گمرک، به ارائه جزئیاتی پیرامون سهم همسایگان از تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ پرداخت.

 

*** اهمیت تجارت خارجی کشور با همسایگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،‌ سید روح اله لطیفی ضمن قابل قبول دانستن حجم تجارت خارجی کشور با همسایگان، اظهار کرد:

کشورمان با ۱۵ کشور امارات متحده عربی، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان‌، بحرین، عراق،کویت، قزاقستان، عمان، پاکستان، قطر، روسیه، ترکیه، ترکمنستان و عربستان دارای مرزهای آبی و خاکی است و تجارت خارجی کشورمان در رویه‌های واردات و صادرات با این کشورها از هر حیث برای کشور و بخصوص تجار و تولیدکنندگان دارای اهمیت است و علیرغم برخی دشواری‌هایی که بر اثر شیوع ویروس کرونا و همچنین تحریم‌های ظالمانه در طی سال‌های اخیر داشته‌ایم، با تلاش وجدیت همکاران ما در گمرک جمهوری اسلامی ایران و بنگاه‌های اقتصادی، تجار و بازرگانان حجم تجارت خارجی کشور با همسایگان قابل قبول بوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

نرخ خرید تضمینی گندم به ۵ هزار تومان رسید

تخصیص ۱۷۸ میلیون دلار ارز برای واردات ۱۶٫۸ میلیون دوز واکسن کرونا

۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز بازنگشته است

 

 

*** تجارت خارجی ۳۶٫۵ میلیارد دلاری با همسایگان در سال ۹۹

 

سخنگوی گمرک در ادامه، درباره حجم تجارت خارجی کشورمان با همسایگان، افزود:

در طی ۱۲ ماه سال ۹۹ حجم تجارت خارجی کشورمان با همسایگان از حیث وزنی بالغ بر ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا برابر با ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است.

از این میزان سهم صادرات محصولات کشورمان به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۲۱۳ دلار است که ۶۰ درصد وزن و ۵۸ درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی کشورمان به جهان را شامل می‌شود.

بیشترین حجم صادرات کشورمان به کشور عراق بوده است با ۲۵ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۳۹۲ تن و به ارزش ۷ میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ دلار، ضمن آنکه کمترین حجم صادرات را هم به بحرین داشته‌ایم که برابر با هشت میلیون و ۴۷۳ هزارو ۷۰۴ دلار بوده است.

 

وی با بیان اینکه بیشترین حجم واردات کشورمان از همسایگان نیز از امارات متحده عربی بوده است، گفت:

در سال ۹۹ نزدیک به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا ارزش ۱۶ میلیارد و ۱۴۵ میلیون دلار از کشورهای پانزده گانه همسایه وارد کشور شده است که ۴۳٫۵ درصد وزن و ۳۶٫۵ درصد کل واردات کشور از کشورهای جهان، از همسایگان ما بوده است، که بیشترین حجم واردات کشورمان از همسایگان نیز از امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۱۳۶ هزار و ۵۳۴ تن کالا و به ارزش ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و کمترین میزان واردات را هم از کشور بحرین به ارزش ۹۴۶ هزار و ۸۰۸ دلار بوده است.

 

*** اصلی‌ترین مبادی واردات کشور از همسایگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به اینکه عراق، اصلی‌ترین مقاصد صادراتی محصولات است، اظهار کرد:

پس از عراق، اصلی‌ترین مقاصد صادراتی محصولات و کالاهای ایرانی به ترتیب امارات با ۱۵ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۵۶۶ تن به ارزش چهار میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۵۳۶ میلیون و۶۱۶ هزار و ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار هستند.

همچنین اصلی‌ترین مبادی واردات کشورمان از همسایگان نیز پس از امارات متحده عربی، کشورهای ترکیه با ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزارو ۸۲ دلار و روسیه با یک میلیارد و ۷۰ میلیون و ۲۵۶ هزارو ۲۶۲ دلار هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول