کد خبر:275981
پ
نوآوری
سلسه گزارش‌های نواحی نوآوری/9:

ناحیه نوآوری؛ تجربه ایران

طی چند سال گذشته در ایران و خصوصاً در تهران شاهد شکل‌گیری و توسعه ناحیه و فضاهای نوآوری بودیم.

طی چند سال گذشته در ایران و خصوصاً در تهران شاهد شکل‌گیری و توسعه ناحیه و فضاهای نوآوری بودیم.

 

*** پتانسیل‌های اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایران بیش از ۴۴ میلیون جمعیت بین ۲۲ تا ۳۵ سال دارد و این هرم جمعیتی، پتانسیل بالای نیروی انسانی و ظرفیت بزرگ کاربران فناوری به کسب و کارهای جدید، در خصوص آن استارتاپ‌هایی بر پایه اینترنت را نشان می‌دهد.

همچنین تعداد مشتریان اینترنت ایران در سال‌های اخیر به بیش از ۷۳ میلیون کاربر رسیده است، از نظر تعداد کاربران اینترنت در جهان، ایران رتبه پانزدهم را داراست و به بیش از ۶۰ میلیون نفر از این افراد کاربران اینترنت پر سرعت تلفن همراه هستند.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت در ایران به کمک توسعه موبایل و پهنای بانک ۸۹ درصد رسیده است.

ایران برای دومین سال متوالی در گزارش شاخص جهانی نوآوری حضور داشته و در سال ۲۰۲۰ برخلاف روند همواره افزایشی خود در ۶ سال گذشته، با ۶ پله تغزل در رتبه ۶۷ جهان قرار گرفته است.

با این وجود ایران پس از هند در بین کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی در رتبه دوم ایستاده و از سوی GII به عنوان رهبر منطقه نوآوری شناخته شده است.

برای بهبود جایگاه جهانی کشور در نوآوری باید اکوسیستم نوآوری به صورت همتراز توسعه یابد نمی‌توان انتظار داشت که بدون فراهم بودن شرایط مناسب راه‌اندازی کسب و کار، تامین مالی، نوآوری، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خارجی، مساعدت بودن بازار داخلی و ارتباطات موثر بین‌المللی کشور بتواند به خوبی در نوآوری رشد نمایند.

جمعیت بین ۸ تا ۱۳ میلیون نفری تهران پایتخت ایران را به یک منطقه پر تراکم از نظر جمعیتی تبدیل کرده است که از پتانسیل گل برای پیاده‌سازی ایده‌های نوآوری و برخوردار است و می‌تواند نقطه شروع خوبی برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌‌ها باشد.

این نواحی نوآوری از ارکان مهم زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی محسوب می‌شوند راه‌اندازی این نواحی به معنای ایجاد فضایی برای هم‌فضایی جوانان تحصیل کرده و خلاق در کنار کارآفرینان، مربیان کسب و کار و سرمایه‌گذاران است.

جایگاه فعلی ایران در زمینه نواحی نوآوری جهان مشخص است به نظر می‌رسد تاکنون وضعیت کشورمان را بررسی نکرده بنابراین باید فعالیت خود را در این عرصه را افزایش دهیم تا ایران به رتبه‌بندی و ارزیابی بین‌المللی وارد شود.

 

 

 

 

*** ناحیه نوآوری پردیس

 

شهر پردیس واقع در شرق استان تهران با چهار هزار و ۱۵۰ هکتار مساحت، ۱۷۰ هزار نفر جمعیت ساکن یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی برای تاسیس ناحیه نوآوری در ایران است.

ناحیه نوآوری در حال تکمیل در این شهر به دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، دانشگاه پیام نور، پردیس دانشگاه آزاد اسلامی، ناحیه نوآوری پردیس مرکز ارتباطات ماهواره‌ای و پژوهشگاه علوم سه نقطه قابل اتصال است.

همچنین مراکز صنعتی که می‌تواند به این ناحیه متصل شوند، شامل شهرک صنعتی فیروزکوه، منطقه صنعتی خرمدشت، منطقه صنعتی کمرد، منطقه صنعتی سیاه سنگ و شهرک صنعتی دماوند می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۱۴۰۳ در این ناحیه ۵ هزار دانشجو، ۲۰ هزار فعال، یک هزار شرکت متخصص ایرانی، بازگشت به کشور ۱۲۰ میلیون دلار صادرات و ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش مجموعه خدمات رقم بخورد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

بررسی پرونده بانک‌های خصوصی در هیئت تحقیق و تفحص مجلس

ضرورت افزایش خود اتکائی در صنعت سموم و کود شیمیایی

 

 

*** کارخانه نوآوری آزادی

 

این کارخانه به عنوان اولین شعبه پارک فناوری پردیس در مساحت ۱۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع در غرب تهران ایجاد شده است.

تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان زیست بوم کارآفرین ایران در قالب ۴۰ تیم در محل کار را کارخانه نوآوری مشغول فعالیت هستند.

کارخانه مذکور در محل سابق کارخانه الکترودسازی آما واقع شده است.

سوره‌های ده‌گانه این کارخانه نوآوری توسط شرکت‌های بخش خصوصی تبدیل به یک شتاب‌دهنده یا مرکز نوآوری شده که این امر فرصت مناسبی برای تیم‌های استارتاپی است که بتوانند از این امکانات این شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری استفاده کنند.

 

*** ناحیه نوآوری مدرس

 

ناحیه نوآوری مدرس ورود ۳۷۰ هکتار وسعت دارد و محدوده به اتوبان چمران، خیابان کارگر، خیابان انقلاب و بزرگراه شهید گمنام است.

شرکت های متعدد فناوری خصوصی و پژوهشگاه‌ها در این محدوده حضور دارند و در واقع این ناحیه همه المان‌های یک ناحیه نوآوری را در خود دارد.

در خرداد ۹۹ با محوریت مراکز دانشگاهی و علمی فتوا شده و سعی کرده است اماکن و فضاهای اطراف پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس به محل استقرار مناسبی برای فعالیت‌های نوآوری تکنولوژی با نگاه ویژه به مباحث اجتماعی و فرهنگی تبدیل و در نهایت بتواند در این اشتغال پایدار و اقتصاد دانش محور بر بر اساس اصول توسعه پایدار تاثیرگذار باشد.

 

*** ناحیه نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی

 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری و ناحیه نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی را به تازگی با محوریت رونق زیست‌بوم نوآوری حوزه علوم انسانی و به منظور توسعه کار فناورانه و نوآورانه در حوزه علوم انسانی، آغاز کرده است.

 

*** پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در اسفند ماه سال ۸۴ در منطقه امیرآباد تهران افتتاح شد.

اختصاص یافتن ۵۴۱ هزار متر مربع فضا به پارک در سال ۹۵ امکان استقرار و حدود ۸۰۰ شرکت فناور فناور و اشتغال بیش از ۲۰۰ هزار نیرو به دانش آموخته در این کار فراهم شد.

از اهداف اصلی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می‌توان به تلاش برای افزایش ثروت جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت‌های حاضر در پارک و تاسیسات دانش بنیان اشاره کرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول