کد خبر:276170
پ
گندم
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

انتقاد از قیمت تعیین شده برای گندم/ شورای قیمت‌گذاری اقدام کند

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور از قیمت تعیین شده برای گندم انتقاد کرد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور از قیمت تعیین شده برای گندم انتقاد کرد.

 

*** افزایش هزار تومانی قیمت خرید تضمینی گندم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدشفیع ملک‌زاده در واکنش به تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مبنی در افزایش هزار تومانی قیمت خرید تضمینی گندم آن ‌هم به عنوان جایزه سرعت در تحویل، ضمن تقدیر از پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی، اظهار داشت:

این نرخ منطقی نیست و قیمت گن‍دم نباید کمتر از ۵۵٠٠ تومان باشد هرچند که باتوجه به کاهش عملکرد گندم به دلیل خشکسالی و افزایش سرسام‌آور هزینه‌های مستقیم و جانبی تولید، قیمت تمام شده هر کیلوگرم گن‍دم در سالجاری بیشتر از ۸,۰۰۰ تومان برآورد شده است.

 

وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اعلام کرده یک هزار تومان به عنوان جایزه برای گ‍ندمکاران در نظر گرفته است، افزود:

با این حساب قیمت پایه گندم به زعم آقایان، همان ۴ هزار تومان است که در قیمت‌گذاری سال زراعی آینده نیز مؤثر خواهد بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

نامه انتقادی رئیس سازمان بورس به رئیس کل بانک مرکزی

 

 

*** شورای قیمت‌گذاری اقدام کند

 

ملک‌زاده با بیان اینکه اولین نکته قابل طرح در این زمینه، مسئله رعایت اصول و موازین قانونی در مورد تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی از جمله گندم است، ادامه داد:

قانونگذار با تصویب اصلاحیه قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در سال ۹۹، شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی را به عنوان تنها مرجع قانونی تعیین نموده، بنابراین تعیین و اعلام نهایی قیمت اینگونه محصولات برعهده هیچ مرجع دیگری به لحاظ قانونی قرار ندارد.

همانطور که در جلسه قبلی شورا به صراحت اعلام کردیم، هزینه تمام شده واقعی هر کیلوگرم گن‍دم به مراتب بالاتر از ۶ هزار تومان است ضمن اینکه اعلام قیمت تضمینی با معیارهای واقعی و کارشناسی علاوه بر اینکه حق کشاورزان زحمتکش ماست، مبنایی برای تعیین قیمت در سال زراعی به حساب می‌آید.

ناگفته نماند در تعیین قیمت سایر محصولات کشاورزی از جمله جو، ذرت، کلزا، چغندر و…. تناسبی با قیمت گندم وجود دارد که این تناسب قیمت باید حفظ شود.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

در حقیقت، اینکه ما قیمت تمام شده گندم را همان ۴ هزار تومان فرض کنیم و هزار تومان با منت بر سر کشاورز به عنوان جایزه و پاداش تعیین کنیم، هم خلاف موازین قانونی و هم ظلم به تولیدکنندگان و گندمکاران است.

 

*** لزوم حمایت بیمه از کشاورزان خسارت‌دیده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در پایان با اشاره به اینکه کشاورزان ما بر اثر خشکسالی و یا دیگر حوادث دچار مشکلات و خسارت‌هایی شده‌اند بنابراین بایستی به وسیله بیمه محصولات کشاورزی مورد حمایت قرار گیرند، اظهار کرد:

با چنین قیمتی مسلماً معضل عدم تحویل گ‍ندم به دولت توسط کشاورزان به قوت خود باقی خواهد ماند و احتمالاً بیش از چهار میلیون تن گندم از سوی کشاورزان به دولت فروخته نخواهد شد؛ در صورتی که دولت می‌تواند شرط لازم برای تحویل گندم به دولت را ارائه خدمات از جمله تأمین نهادهای کشاورزی و تسهیلات عنوان کند.

در هر صورت شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک باید بر اساس وظایف و اختیارات قانونی طی روزهای آتی تشکیل جلسه داده و طبق قانون، نسبت به تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی محصول گندم و سایر محصولات اقدام مقتضی انجام دهد.

مهر

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول