اخبار برگزیده

کد خبر:276081
پ
دولت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

۲ روز مانده تا پایان اولتیماتوم مجلس به دولت

تنها ۲ روز به پایان مهلت قانونی مجلس به دولت برای تصویب قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها باقی مانده است و هنوز خبری در این زمینه نیست.

تنها ۲ روز به پایان مهلت قانونی مجلس به دولت برای تصویب قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها باقی مانده است و هنوز خبری در این زمینه نیست.

 

*** اولتیماتوم ۱۰ روزه مجلس به دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ۲۳ فروردین ماه سال جاری سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از اولتیماتوم ۱۰ روزه بهارستان به دولت برای تصویب تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی در هیئت امنای صندوق توسعه خبر داد و اظهار کرد:

اشکالی که مطرح شد این بود که چرا نشست هیئت امنای صندوق توسعه ملی، تنفس خوراک الزامی مندرج در این قانون را تصویب نمی‌کند تا تکلیف طرح‌های منتخب برای اجرای قانون و تأسیس پتروپالایشگاه‌ها تعیین شود.

در این نشست نمایندگان دولت از سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و هیئت امنای صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند و تأکید کردند که قبول داریم قانون باید کامل اجرا شود و تلاش خود را نیز در این مسیر انجام می‌دهیم تا سریع‌تر قانون اجرایی شود.

 

*** هنوز خبری از تصمیم‌گیری اجرایی نهایی نیست

 

اکنون در حالی که تنها ۲ روز به اتمام این تاریخ باقی مانده است، هنوز خبری از تصمیم‌گیری اجرایی نهایی صندوق توسعه ملی برای این قانون به گوش نمی‌رسد.

از سویی دیگر خبرها حاکی از بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های ایران، همزمان با چنین خبری انتظار می‌رود، ریل‌گذاری‌های صنعت نفت که قانون حمایت از صنایع نفت خام و میعانات گازی یکی از مهم‌ترین‌های آن است، با سرعت بیشتری جامه عمل بپوشد.

این قانون در حقیقت یک تیر و چند نشان است که اهم ثمرات آن پرهیز از خام فروشی و استفاده از سرمایه‌ها و نقدینگی مردمی و هدایت آن به بخش تولید است.

 

*** از نقطه آغاز تا سوت پایان

 

تیرماه ۹۸ در اوج تحریم‌های نفتی ایران، مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی ارائه و تصویب کرد که در آن به وزارت نفت اجازه می‌داد به روش‌های خاصی مقداری از نفت تحریم شده را به عنوان اهرمی برای تأمین مالی احداث پروژه‌های پتروپالایشگاهی استفاده کند.

در این طرح از تنفس خوراک برای سهامدارانی که در احداث پتروپالایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند نام برده شده است و در واقع به دولت برای این کار اجازه قانونی داده شده است.

آئین‌نامه اجرایی این قانون نیز پس از تصویب هیئت وزیران، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۹۸ توسط رئیس جمهوری ابلاغ شد و وزارت نفت نسبت به اعلان فراخوانِ جذب سرمایه‌گذار احداث پتروپالایشگاه‌ها طی یک ماه مکلف شد.

تا پایان اسفندماه ۹۸ بیش از ۸۰۰ شرکت فعال در حوزه نفت و گاز درخواست اولیه خود برای ساخت انواع پالایشگاه، پتروپالایشگاه و مینی پالایشگاه‌ها را به وزارت نفت ارسال کردند.

پس از بررسی درخواست‌ها، ۷۴ متقاضی توسط این وزارتخانه واجد شرایط شناخته شدند و در نهایت وزارت نفت از این تعداد، اطلاعات حدود ۲۴ شرکت را تا تیرماه ۹۹ از لحاظ توانمندی مالی و مطالعات فنی و اقتصادی مورد تأیید قرار داد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اجرای استراتژی ملی صادرات از ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴

دستور نظارت بر ترخیص ۵۱۶ اظهارنامه مشکوک در گمرک

تذکر سازمان حمایت به شرکت‌های هواپیمایی گرانفروش

 

 

*** وزیر نفت/ اعلام زمان‌بندی تعهدات صندوق 

 

وزیر نفت با حضور در رسانه ملی در این باره، بیان کرد:

وزارت نفت می‌تواند همین فردا مجوز تأمین مالی این طرح‌ها از بازار بورس را صادر کند ولی در حال حاضر منتظر هستیم هیئت امنای صندوق توسعه ملی جلسه‌ای تشکیل دهند و زمان‌بندی تعهدات صندوق را در آن جلسه برای اعطای تنفس خوراک به پالایشگاه‌ها اعلام کنند.

 

*** علل آغاز نشدن فرآیند تأمین مالی پتروپالایشگاه‌ها

 

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دلیل آغاز نشدن فرآیند تأمین مالی پتروپالایشگاه‌ها از بورس را تشکیل نشدن جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی به ریاست رئیس جمهور دانست.

 

***  تأخیر ادامه دارد؟

 

از جمله مزایای مهم این قانون تنفس خوراک است، تنفس خوراک موجب می‌شود پروژه تأسیس شده بلافاصله پس از بهره‌برداری، خوراک رایگان دریافت کند تا آنجایی که مجموع هزینه سرمایه پروژه بازگشت داده شود.

سپس هزینه خوراک به صورت یک وام ۸ ساله به صندوق توسعه ملی برگردانده می‌شود. به گفته کارشناسان، تنفس خوراک نقش مهمی در بالا بردن حاشیه سود و جذابیت پروژه دارد.

از دیگر مزایای مهم قانون اجازه صادرات فراورده‌های پتروپالایشی به شرکت‌هایی است که طبق این قانون تصویب می‌شوند.

همچنین وزارت نفت موظف است مجوز تأمین پایدار خوراک را حداقل ۲۰ سال صادر کند.

 

*** در انتظار امضای نهایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد کلید خوردن و اجرایی شدن این طرح‌ها همچنان در انتظار برگزاری جلسه صندوق توسعه ملی با حضور رئیس جمهوری است، وزارت نفت همواره سعی داشت تا وزیر نفت را حامی صنعت پالایشی معرفی کند، اما در عمل موفق نبود.

تا جایی که وزیر نفت در آئین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی استان کرمانشاه با اشاره به انتقاداتی که به عملکرد وی مبنی بر عدم ساخت پالایشگاه در دوره وزارتش مطرح شده است، بیان کرد، با توسعه فازهای پارس جنوبی، ما میزان تولید گاز در کشور را از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۷۰۰ میلیون مترمکعب رساندیم. این میزان تولید و گازرسانی به روستاها باعث صرفه‌جویی در مصرف فرآورده شد.

با این اقدام انگار ما توانسته‌ایم ۲.۶ میلیون بشکه نفت را در ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه‌ای پالایش کنیم و این اقدام خوبی بود که انجام شد، زیرا لازم نبود با احداث ۱۰ پالایشگاه با این ظرفیت تمام کشور را به کثافت و آلودگی بکشیم.

بدیهی است با چنین رویکردی نمی‌توان به توسعه صنعت پالایشی و زنجیره ارزش افزوده آن امید چندانی داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول