کد خبر:275692
پ
فیروزی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در آخرین جلسه خود پیرامون طرح ساماندهی بازار خودرو با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل جلسه داد و پس از بررسی پیشنهادهای دریافتی و تبادل نظر، مصوبه جدیدی را صادر کرد.

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در آخرین جلسه خود پیرامون طرح ساماندهی بازار خودرو با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل جلسه داد و پس از بررسی پیشنهادهای دریافتی و تبادل نظر، مصوبه جدیدی را صادر کرد.

 

*** بررسی ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ۲۹ فروردین ماه، جلسه‌ای پیرامون طرح ساماندهی بازار خودرو داشته که  حجت‌اله فیروزی در تشریح جلسه این کمیسیون، اظهار داشت:

جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع به منظور بررسی و تصمیم‌گیری درباره ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو ارجاعی از شورای نگهبان با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل و پس از تبادل نظر حاضران ایراد شورای نگهبان که در جلسه قبل مرتفع شده بود، به شرح پیشین مورد تاکید قرار گرفت و در ذیل این ماده، با عنایت به پیشنهادهای دریافتی از تعدادی از نمایندگان مجلس متنی بعنوان مصوبه کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت.

براساس پیشنهاد کمیسیون مقرر است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بنا به تشخیص شورای رقابت بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۶ سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷

صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند

 

 

*** تعیین قیمت پایه عرضه خودرو در بورس کالا 

 

وی با بیان اینکه قیمت پایه عرضه خودرو در بورس در این پیشنهاد توسط شورای رقابت تعیین می‌شود، افزود:

شورای رقابت مکلف است قیمت مبنا مورد استفاده در قیمت‌گذاری نهایی خودروهای مشمول این ماده را مستقیما بر مبنای محاسبه قیمت تمام شده در همان سال، با لحاظ هزینه های تحقیق و توسعه، هزینه های مالی موضوع تبصره ۲ ماده (۹ مکرر) و هزینه های مالی تولید با تایید حسابرس رسمی در قیمت تمام شده اعمال و تصویب کند.

مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودروها در بورس کالا، به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و در اختیار ستاد نهضت قطعه‌سازی متشکل از یک عضو نماینده وزارت صمت، یک عضو نماینده معاونت علمی ریاست جمهوری، یک عضو نماینده شورای رقابت، یک عضو نماینده شورای عالی عتف و یک عضو انجمن قطعه سازان قرار می‌گیرد.

 

*** کاهش وابستگی به واردات قطعات خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در پایان، خاطر نشان کرد:

۳۰ درصد از منابع مذکور برای توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت خرید داخل و جایگزینی خودروهای فرسوده و ۷۰ درصد باقی مانده بصورت تسهیلات قرض‌الحسنه با ترتیب اولویت طرح‌های افزایش شمارگان تولید خودروهای مشمول این ماده، اعطای مشوق‌های صادراتی، طرح‌های اعلامی خودروسازان به منظور کاهش وابستگی به واردات قطعات خودرو صرف می‌شود.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول