اخبار برگزیده

کد خبر:275864
پ
کشاورزی
یادداشت:

واردات محصولات کشاورزی ۲۵ درصد بودجه را می‌بلعد

در سال جاری، تقریباً معادل کل فروش نفت، صرف واردات محصولات کشاورزی به کشور خواهد شد، این در حالی است که اختصاص این رقم کلان برای تأمین امنیت غذایی و کنترل تورم اقلام خوراکی نتوانسته است مؤثر واقع شود.

در سال جاری، تقریباً معادل کل فروش نفت، صرف واردات محصولات کشاورزی به کشور خواهد شد، این در حالی است که اختصاص این رقم کلان برای تأمین امنیت غذایی و کنترل تورم اقلام خوراکی نتوانسته است مؤثر واقع شود.

 

*** مؤثر نبودن اختصاص ارقام بودجه برای تامین امنیت غذایی

 

به گزارش صنایع، علی میلانی در یادداشت درباره واردات محصولات کشاورزی، نوشت:

سالانه بیش از ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز، برابر با یک چهارم رقم کل بودجه، صرف واردات محصولات کشاورزی به کشور می‌شود که با در نظر گرفتن رقم ۴۰ دلار به ازای هر بشکه نفت، بر اساس پیش‌بینی بودجه ۱۴۰۰، در سال معادل ۲۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت محصول کشاورزی به کشور وارد می‌شود.

به عبارتی چنانچه بر اساس پیش‌بینی‌های بودجه ۱۴۰۰، روزانه امکان صادرات ۶۵۰ هزار بشکه نفت برای کشور وجود داشته باشد، تقریباً معادل کل فروش نفت در سال جاری صرف واردات محصولات کشاورزی به کشور خواهد شد. 

این در حالی است که اختصاص این رقم کلان برای تأمین امنیت غذایی و کنترل تورم اقلام خوراکی نتوانسته است مؤثر واقع شود و در حال حاضر تورم این بخش به بالاترین رقم خود در ۲۰ سال گذشته رسیده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

نامه انتقادی رئیس سازمان بورس به رئیس کل بانک مرکزی

 

 

*** باز ماندن بخش کشاورزی از تأمین امنیت غذایی

 

وابستگی شدید به واردات محصولات کشاورزی ضمن آنکه آسیب‌پذیری در برابر تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی را افزایش می‌دهد و ناامنی غذایی در کشور را عمیق‌تر می‌کند، تهدید جدی برای امنیت ملی است، زیرا این حجم از وابستگی می‌تواند به عنوان اهرم فشار تحریمی بر کشور باشد.

به رغم این اهمیت، به نظر می‌رسد هنوز توجه درخور و متناسب با درجه اهمیت بخش غذا و کشاورزی و توسعه آن، برای کاهش وابستگی به واردات، معطوف نشده است.

تخصیص این رقم بودجه به واردات محصولات کشاورزی در حالی انجام می‌شود که بخش کشاورزی با دارا بودن ظرفیت‌های قابل ملاحظه در تأمین امنیت غذایی و تحقق خودکفایی، به دلیل کمبود سرمایه‌گذرای، توسعه نیافتن زیرساخت‌ها، بهره‌وری پایین، سیاست‌گذاری‌های ناکارآمد غذا و کشاورزی و اقتصادی و دیگر معظلات ساختاری، از توسعه پایدار باز مانده است.

 

*** گستردگی دامنه اثرات سیاست‌های ناکارآمد بخش غذا و کشاورزی

 

به گزارش صنایع، نویسنده در پایان در مورد اینکه دامنه اثرات سیاست‌های ناکارآمد بخش غذا و کشاورزی بسیار گسترده بوده و پرداختن به آن به مراتب فراتر از حیطه وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، نوشت:

به نظر می‌رسد نگرش به این مشکل از منظر امنیت ملی و پدافند غیرعامل می‌تواند در شرایط جنگ اقتصادی کنونی به طور شایسته‌تری سیاست‌های بخش غذا و کشاورزی را در دستور کار نهادهای ذی‌ربط قرار دهد.

 

نویسنده: علی میلانی- عضو هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول