کد خبر:275685
پ
مسکن
عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان:

مشکل اصلی بازار مسکن در ایران، عدم تولید متناسب با نیاز است/ اعمال مالیات بر واحدهای خالی، وسیله‌ای برای درآمدزایی دولت‎‌ها

عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان، مشکل اصلی بازار مسکن در ایران را عدم تولید متناسب با نیاز دانست.

عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان، مشکل اصلی بازار مسکن در ایران را عدم تولید متناسب با نیاز دانست.

 

*** اعمال مالیات بر واحدهای خالی، وسیله‌ای برای درآمدزایی دولت‎‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید مرتضوی در خصوص مالیات خانه‌های خالی، اظهار کرد:

با وجود آنکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی بیان می‌کنند هدفشان از شناسایی خانه‌های خالی، افزایش درآمدهای مالیاتی نیست، به نظر من قطعا نگاه مالیاتی در این مساله وجود دارد، البته در کشورهای توسعه‌ یافته نیز خانه‌های دوم و سوم افراد مشمول مقادیر قابل توجهی مالیات هستند.

این موضوع از این جهت است که مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای نباشد و برای نیاز افراد جامعه ساخته و در معرض فروش قرار داده شود، در واقع خریداران واقعی مسکن صرفا در بازار حضور داشته باشند.

 

وی، اعمال مالیات بر واحدهای خالی را یک ابزار کنترلی و وسیله‌ای برای درآمدزایی دولت‎‌ها دانست و افزود:

این را نیز نمی‌توان کتمان کرد که در درازمدت تاثیر قابل توجهی بر درآمدهای مالیاتی خواهد داشت.

اعداد و ارقامی هم که سال ۱۴۰۰ برای جرایم مالیاتی اعلام شده بدون تردید در سال‌های آینده افزایش می‎‌یابد.

 

*** مالیات خانه‌های خالی دردی دوا نمی‌کند

 

کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مالیات خانه‌های خالی تاثیر قابل توجهی در بهبود وضعیت بازار مسکن نمی‌گذارد، گفت:

یک اتفاق روشن و شفاف در بازار مسکن افتاده که آن هم افزایش قیمت تمام شده است.

حتی دولت پذیرفت که قیمت مسکن ملی را حدود ۸۰ درصد افزایش دهد و از متری ۲.۷ میلیون تومان به حدود ۵ میلیون تومان افزایش داد.

 

مرتضوی با بیان اینکه مالیات خانه‌های خالی دردی دوا نمی‌کند، تصریح کرد:

اخذ مالیات مالیات از خانه‌های خالی به اندازه‌ای که تبلیغات روی آن شده گشایشی در بازار مسکن نخواهد داشت و دردی را دوا نمی‌کند.

 

***  پیشنهاد راهکاری به دولت برای کاهش قیمت مسکن

 

وی با تاکید بر اینکه دولت باید دو اقدام برای کاهش قیمت مسکن انجام دهد، گفت:

اول اینکه برخی مصالح ساختمانی تعیین کننده مثل فولاد، سیمان، آجر و تاسیسات ساختمانی را با قیمت مناسب در اختیار سازندگان بگذارد.

دوم اینکه مسکن را به تولید انبوه برساند، موفقیتی که هیچگاه در سال‌های گذشته نداشته‌ایم، زیرا دولت دخالتی در بازار مسکن ندارد.

در بخش‌هایی مثل مسکن مهر اقداماتی انجام داد و با وجود همه نقدهایی که به آن وارد است به هر حال عده‌ای از مردم که توان خرید مسکن نداشتند خانه‌دار شدند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ضرورت افزایش خود اتکائی در صنعت سموم و کود شیمیایی

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

 

 

*** دولت پس از یک سال هدر دادن زمان، تورم نهاده‌های ساختمانی را پذیرفت

 

عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان درباره اینکه دولت پس از یک سال هدر دادن زمان، تورم نهاده‌های ساختمانی را پذیرفت، افزود:

دولت بیش از یک سال را با اصرار بیهوده بر قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان برای مسکن ملی گذراند تا سرانجام اعتراف کرد قیمت مسکن ملی باید متری ۵ میلیون تومان باشد که قطعا تا به دست مصرف‌کننده برسد با افزایش مواجه می‌شود، در چنین شرایطی باید به طرح‌های بزرگ مسکن در سطح ملی فکر کند.

 

وی با بیان اینکه وعده حذف سوداگری از طریق شناسایی املاک و وضعیت سکونتی به هیچ عنوان محقق نمی‌شود، عنوان کرد:

شاید این اقدام کمک مختصری به بازار اجاره کند و قیمت‌ها ۵ تا ۱۰ درصد شکسته شود، اما اینکه تصور کنیم به بهره‌مند شدن مردم از مسکن کمک می‌کند، اینگونه نخواهد شد.

در کشورهای توسعه یافته هم سیاست‌های مالیاتی در حوزه مسکن، کمکی به تولید مسکن نمی‌کند و بیشتر برای کنترل بازار اجاره اعمال می‌شود.

به هر حال برخی افراد در زمان تورم‌های خاص با توجه به امن بودن بازار مسکن وارد این بخش می‌شوند که این اقدام ممکن است به سوداگری ختم شود، اما مشکل اصلی بازار مسکن در ایران سوداگری نیست بلکه سوداگری به عنوان یک عارضه وجود دارد.

در واقع مشکل اصلی، عدم تولید متناسب با نیاز است که زمینه را برای سفته‌بازی و سوداگری فراهم می‌کند.

 

*** آیا مهلت به واحدهای نوساز برای ورود به بازار مصرف، مناسب است؟

 

کارشناس بازار مسکن در خصوص اینکه بسیاری از واحدهای خالی، لوکس است و حتی اگر فروخته یا اجاره داده شود هیچ گشایشی برای مسکن اقشار کم درآمد نخواهد داشت، گفت:

معتقدم ما در تولید مسکن ضعف داریم و از طرح‌هایی مثل مالیات خانه‌های خالی می‌خواهیم زمان بخریم تا در زمان مناسب به تولید مسکن هم بپردازیم.

بسیاری از واحدهای خالی، لوکس است، یک سری افراد چند واحد لوکس در اختیار دارند که اصلا مشکل امروز ما وجود این واحدها نیست.

حتی اگر فروخته یا اجاره داده شود هیچ گشایشی برای مسکن اقشار کم درآمد نخواهد داشت.

 

وی درباره اینکه آیا مهلت ۱۲ ماهه به واحدهای نوساز و ۱۸ ماهه در حالت انبوه‌سازی برای ورود به بازار مصرف که در قانون پیش‌بینی شده مناسب است، افزود:

دوره‌های رکود معمولا طولانی است و اگر در زمان رکود، واحدی ساخته شود شاید یک سال برای فروش آن کفایت نکند.

 

*** ضرورت معافیت انبوه‌سازان از مالیات خانه‌های خالی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت مدیره کانون انبوه‌سازان در پایان بر ضرورت معافیت انبوه‌سازان از مالیات خانه‌های خالی تاکید کرد و اظهار داشت:

در رابطه با پیش فروش هم قانون پیش فروش را به عنوان یک مانع نرم‌افزاری داریم که چند سالی بر حوزه ساخت و ساز حاکم است، بنابراین سازندگان از پیش فروش اجتناب و سعی می‌کنند واحد را تکمیل کنند و بعد به فروش برسانند.

این فرآیند زمانبر است و شاید بخش قابل توجهی از واحدها در ۱۲ یا ۱۸ ماه به فروش نرسد، بنابراین انبوه‌سازان باید از مالیات خانه‌های خالی معاف شوند.

اگر اینگونه نشود، مطمئنا سازندگان در انجام پروژه‌های بعدی تعلل می‌کنند و انگیزه‌های خود را برای ساخت و ساز از دست می‌دهند، زیرا با ریسکی در بازار مسکن مواجه می‌شوند که تا قبل از آن وجود نداشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول