کد خبر:276006
پ
تختال
تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه

تختال عرض ۲ متر، محصولی ۱۰۰ درصد ایرانی با کیفیتی مشابه محصولات خارجی

شرکت فولاد مبارکه در راستای عمل به شعار سال و ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات تولیدی‌اش توانست با تکیه بر توانایی‌ها و دانش فنی متخصصان خود طی چند ماه، عریض‌ترین تختال خاورمیانه و شمال آفریقا را به عرض ۲ متر تولید کند.

شرکت فولاد مبارکه در راستای عمل به شعار سال و ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات تولیدی‌اش توانست با تکیه بر توانایی‌ها و دانش فنی متخصصان خود طی چند ماه، عریض‌ترین تختال خاورمیانه و شمال آفریقا را به عرض ۲ متر تولید کند.

 

*** تامین نیاز صنایع داخلی توسط فولاد مبارکه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بعد از تولید ضخیم‌ترین تختال با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور و منطقه انجام شد، این بار نوبت به تولید عریض ترین تختال در کشور با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر رسید.

تولید این نوع از تختال امروز در حالی توسط فولاد مردان شرکت فولاد مبارکه محقق شد که تا پیش از این صنایع بزرگی همچون نفت، گاز و کشتی‌سازی و… برای تامین این نوع از تختال، مجبور به انجام واردات از دیگر کشورها بودند، بنابراین باید گفت که تامین نیاز صنایع داخلی و از جمله مهم کشور توسط شرکت فولاد مبارکه در جهت تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها در حال انجام است تا گامی بزرگ در جهت رشد صنعت و اقتصاد کشور برداشته شده و باعث افزایش درآمد ارزی برای کشورمان در شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی گردد.

 

*** معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه/ پشتیبانی از صنایع داخلی؛ ارزآورزی از بازارهای جهانی

 

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در خصوص تولید عریض‌ترین تختال کشور توسط شرکت فولاد مبارکه، اظهار کرد:

تختال با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر عریض‌ترین تختالی است که تاکنون در کشور تولید شده و از گریدهای فوق کم کربن و میکرو آلیاژی است که هم به مصرف صنایع داخلی کشور می‌رسد و هم اینکه می‌توان برای صادرات آن برنامه‌ریزی انجام داد و جنبه ارزآوری دارد.

 

اکبری محمدی با بیان این مطلب در ادامه، افزود:

در واقع تولید این محصول نیاز صنایع داخلی کشور همچون لوله‌سازی، نفت و گاز و پتروشیمی را تامین کرده و آنها را از واردات برای تامین ورق‌های تولیدی از این نوع تختال بی نیاز می‌کند.

 

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه درباره اینکه تولید این محصول تا چه میزان در شرکت فولاد مبارکه انجام خواهد شد نیز اظهار کرد:

تولید این نوع از تختال بر اساس میزان سفارش هایی که دریافت می‌شود، صورت خواهد گرفت.

در واقع هر اندازه صنایع کشور از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و لوله‌سازی به این نوع از تختال نیاز داشته باشند، شرکت فولاد مبارکه توان تولید و ارائه آن را به مصرف‌کنندگان دارد، اما عمده تولید این محصول برای صادرات بوده و می‌تواند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد.

لذا با قرارگرفتن کشور در شرایط تحریم و اینکه در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم اینگونه محصولات در تامین ارز مورد نیاز کشور نقش راهگشایی خواهد داشت که البته این موضوع نیز با توجه به میزان سفارشی که می‌توان از بازارهای خارجی جذب کرد؛ محقق خواهد شد.

 

*** گامی دیگر در جهت توسعه صنعت کشور

 

وی در خصوص فعالیت‌های فواد مبارکه درباره توسعه صنعت کشور، اظهار داشت:

تا قبل از تولید تختال ویژه عریض با ضخامت ۲۰۰۰ میلی‌متر در کشور، موارد استفاده آن از دیگر کشورها تامین می‌شد و باعث خروج ارز از کشور می‌گشت، اما اکنون با تولید این محصول نیازی به واردات نداریم.

در واقع شرکت فولاد مبارکه با تولید عریض‌ترین تختال، کشور را از واردات این محصول بی نیاز کرده و با اضافه کردن محصولی جدید و کاربردی به سبد محصولات خود گام دیگری در جهت توسعه صنعت کشور برداشته است.

 

*** محصولی ۱۰۰ درصد ایرانی با کیفیتی مشابه محصولات خارجی

 

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در پایان در خصوص اینکه آیا تختال تولید شده توان رقابت با نمونه مشابه خارجی خود را دارد و بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید شده نیز، گفت:

این محصول تولید شده برای صادرات به بازارهای خارجی نیز بوده است، که این بازارها کیفیت در اولویت برای آنهاست و کیفیت تولید قابل رقابت با مشابه محصولات خارجی است.

تولید این محصول توسط نیروهای متخصص فولاد مبارکه، برنامه ریزی و انجام شده و کلیه مراحل تولید آن توسط کارشناسان و کارکنان متبحر شرکت فولاد مبارکه انجام شده و به صورت ۱۰۰ درصد داخلی بوده است.

 

*** مدیر ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه/ شکستن انحصار و امکان تولید تختال‌های عریض‌تر

 

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص تولید تختال با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر در این شرکت، گفت:

ماشین شماره ۵ ریخته‌گری ناحیه فولاد سازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه پیش‌تر تختالی با عرض ۱۹۸۰ میلی‌متر را تولید کرده بود اما تولید تختال ویژه با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر برای اولین بار رخ داده است.

 

سلیمی در ادامه، افزود:

افزایش ابعاد تختال بسیار پیچیده بوده و نیازمند بررسی دقیق در حوزه‌های مکانیک، خنک‌سازی، متالوژیکی و هیدرولیکی است، زیرا در صورتی که نتیجه این محاسبات اشتباه باشد، می‌تواند به از دست رفتن ماشین ریخته‌گری نیز منجر شود، بنابراین این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پس از آنکه درخواستی مبنی بر تولید تختال عریض ۲۰۰۰ میلی‌‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه دریافت شد، بررسی‌های لازم جهت امکان سنجی فرآیند تولید، انجام و تولید صفر تا صد این تختال عریض توسط کارشناسان داخلی شرکت فولاد مبارکه انجام شد و باید بگویم علاوه بر تولید تختال عریض ۲۰۰۰ میلی‌متر، امکان تولید تختال‌های عریض‌تر نیز وجود دارد.

 

*** توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض ۲ متری

 

وی درباره توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض ۲ متری، عنوان کرد:

این تختال پیش‌تر توسط شرکت‌های فولاد سازی بنام و معتبر اروپایی یا چینی تولید شده، اما اکنون دانش فنی تولید این نوع تختال ویژه در شرکت فولاد مبارکه نیز وجود دارد.

در صورتی که سفارشات متعددی وجود داشته باشد، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض ۲۰۰۰ میلی‌متر وجود دارد، البته در آینده با اضافه شدن یک پلنت گاز زدایی جدید در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض و ویژه ۲۰۰۰ ‌میلی‌متر نیز وجود خواهد داشت.

 

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه  در پایان درباره کاربرد این محصول جدید نیز، افزود:

تختال‌های عریض عمدتاً برای صنایع لوله‌سازی برای تولید پلیت‌های ضخیم و صنایع کشتی‌سازی استفاده می‌کنند.

 

*** مدیر واحد ریخته‌گری مداوم و تولید اسلب فولاد مبارکه/ تختال کاملا صادراتی؛ اولین مقصد اروپا

 

مدیر واحد ریخته‌گری مداوم و تولید اسلب فولاد مبارکه نیز با اشاره به دستاورد جدید شرکت فولاد مبارکه در تولید تختال عریض ۲۰۰۰ میلی‌متر، اظهار کرد:

این تختال ویژه برای اولین بار در منطقه MENA(خاورمیانه و شمال آفریقا) توسط شرکت فولاد مبارکه تولید شده است.

پس از تولید تختال ضخیم ۳۰۰ میلی متر در شرکت فولاد مبارکه توسط ماشین شماره پنج ریخته‌گری، درخواست‌های برای تولید تختال‌های عریض نیز به شرکت ارائه شد.

 

خوشدل‌پور با بیان اینکه پس از انجام بررسی‌های لازم برنامه‌ریزی لازم برای تولید تختال ۲۰۰۰ میلی‌متر انجام و در نهایت این تختال ویژه برای اولین بار در کشور تولید شد، گفت:

پیشتر تختال دو هزار میلی متر با دو ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ در شرکت فولاد هرمزگان تولید شده بود اما آنچه تختال تولیدی شرکت فولاد مبارکه را متمایز می‌کند، نوع گرید این تختال است.

به بیان دیگر این تختال از سیکل RH و هیدروژن زدایی عبور کرده و عریض ترین تختال ویژه کشور محسوب می‌شود.

نکته مهم در این میان این است که توانایی تولید ماشین ریخته‌گری شماره ۵، دو میلیون تن در سال و گاز زدایی RH 700 هزار تن در سال است که باعث می‌شود فولاد مبارکه بتواند این تختال ویژه را تا ۷۰۰ هزار تن در سال تولید و علاوه بر تامین کامل نیاز داخلی، بخشی از نیازهای دیگر کشورها را نیز تامین کند.

این تختال ویژه تولید شده کاملا صادراتی است و به عنوان اولین مقصد به اروپا صادر می‌شود.

 

مدیرریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه در پایان با بیان اینکه گرید داخلی این تختال ۵۱۴۹ و ۴۱۷۸ و ضخامت آن ۲۵۰ میلی‌متر است، اظهار کرد:

اگرچه برخی شرکت‌های فولاد سازی در سطح جهان قادر به تولید این نوع تختال هستند اما در منطقه MENA(خاورمیانه و شمال آفریقا) برای اولین بار تولید می‌شود.

 

*** رئیس آماده‌سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه/ پشتیبانی بر اساس نیاز مشتری

 

رئیس آماده‌سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه نیز در راستای تولید محصول جدید شرکت فولاد مبارکه، گفت:

در واحد آماده سازی و انبار تختال، بر اساس سفارش مشتری آزمایش‌های مخصوصی روی تختال انجام می‌شود و با انجام آزمایش باومن و نمونه برداری به درخواست مشتری پاسخ می‌دهیم.

 

احمدی ورزنه در ادامه، تصریح کرد:

در راستای ارتقای کیفی محصول تختال، آزمایش‌هایی انجام می شود و در صورت نیاز با اعمال فرایندهایی در واحد آماده‌سازی و انبار تختال بر روی اسلب مانند اسکارف و برش، این تختال برای حمل بار آماده می‌شود.

 

رئیس آماده‌سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه در پایان با بیان اینکه تختال‌های آماده شده پس از حمل به بخش انبار منتقل و پس از هماهنگی با مشتری تختال‌های آماده ارسال می‌شود، گفت:

تولید عریض‌ترین تختال در خاورمیانه توسط شرکت فولاد مبارکه توانست به نیاز صنایع کشتی‌سازی و ساخت لوله‌های انتقال سیالات به تختال با عرض بالا، پاسخ دهد.

 

*** رئیس تعمیرات ماشین ۵ ریخته‌گری مداوم / پایان وابستگی و تبدیل تحریم‌ها به فرصتی برای تولید بیشتر

 

رئیس تعمیرات ماشین ۵ ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز با اشاره به تولید تختال با عرض ۲۰۰۰ میلیمتر برای نخستین بار در کشور، عنوان کرد:

در تولید این محصول از تکنولوژی پیشرفته در ماشین‌های ریخته گری مانند DYNAMIC SOFT REDUCTION (D.S.R) بهره گرفته شده است.

این محصول پس از تولید خام در کوره‌های قوس الکتریکی وارد واحد متالورژی ثانویه می شود و پس از طی کردن مرحله گاز زدایی به تختالی تبدیل می شود که در مصارف خاص کاربرد دارد.

 

*** کارشناسان واحد ریخته‌گری/ دستبابی به عریض‌ترین تختال با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر

 

کارشناسان و متخصصان واحد ریخته‌گری با تکیه بر دانش و تخصص خود توانستند در تیم کارشناسی شده به دستاورد مهم عریض‌ترین تختال با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر دست یابند.

 

*** سخن آخر…

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تولید عریض ترین تختال در شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور انجام شده که در صنایعی همچون صنعت، نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی سازی کاربرد دارد، ضمن کمک به خودکفایی هرچه بیشتر ایران در این صنایع بزرگ و ارزشمند، گامی بزرگ در جهت صرفه جویی ارزی برای کشور و حتی ارزآوری برای صنعت و اقتصاد ایران خواهد بود.

در واقع افزایش تعداد محصولات موجود در سبد صادراتی شرکت فولاد مبارکه به مانند گنجینه‌ای ارزشمند برای صنعت و اقتصاد کشور بوده و در شرایطی که قیمت‌ها در بازارهای جهانی روند افزایشی در پیش گرفته، می‌تواند به عنوان چراغی روشن برای حرکت در مسیر اقتصاد غیرنفتی کشور باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول