کد خبر:275896
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

تجارت ۲.۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر در سال ۹۹

سخنگوی گمرک ایران از تجارت ۲.۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه دریاچه خزر در سال ۹۹ خبر داد.

سخنگوی گمرک ایران از تجارت ۲.۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه دریاچه خزر در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** تجارت ۲.۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید روح اله لطیفی با بیان اینکه ایران در سال ۹۹ بیش از ۶ میلیون و ۲۴۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۵۲۵ هزار دلار با چهار کشور حاشیه دریای خزر تجارت غیر نفتی داشته است، اظهار داشت:

سهم صادرات ایران به چهار کشور روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان، سه میلیون و ۱۲۵ هزار و ۷۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۴۶ دلار است.

جمهوری آذربایجان با یک میلیون و سه هزار و ۸۷ تن به ارزش ۵۱۰ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۴۲ دلار اولین مقصد کالاهای ایرانی در حاشیه دریای خزر در سال ۹۹ بود.

روسیه با یک میلیون و ۵۱ هزار و ۷۱ تن به ارزش ۵۰۴ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۲۴ دلار، با کمی اختلاف نسبت به جمهوری آذربایجان دومین مقصد و قزاقستان با ۳۳۷ هزار و ۸۳۷ تن به ارزش ۱۶۷ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۷۳۰ دلار، در جایگاه سوم و ترکمنستان با ۷۳۳هزار و ۷۵تن کالا به ارزش ۱۳۷میلیون و ۴۱۵ هزار و ۴۵۰ دلار در جایگاه چهارم مقاصد صادراتی ایران در بین چهار کشور همسایه ایران در خزر قرار دارد.

 

**** واردات از چهار کشور حاشیه خزر به ایران

 

سخنگوی گمرک ایران در خصوص واردات از چهار کشور حاشیه خزر به ایران، گفت:

در سال ۹۹ سه میلیون و ۱۱۷ هزار و ۲۶۶ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۰۳ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۰۴ دلار از این چهار کشور واردات انجام شده که ۹۴ درصد وزن و ۸۹ درصد ارزش کل واردات به کشور روسیه با دو میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴۵۸ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۲۶۲ دلار تعلق دارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

نامه انتقادی رئیس سازمان بورس به رئیس کل بانک مرکزی

 

 

*** واردات کالا به ایران

 

وی در خصوص واردات از سه کشور دیگر، گفت:

جمهوری آذربایجان با ۲۸ هزار و ۳۸۶ تن به ارزش ۷۶ میلیون و ۱۷۲هزار و ۸۳۱ دلار، قزاقستان با ۸۹ هزار و ۹۶۶ تن به ارزش ۳۷ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۳۲۷ دلار و ترکمنستان با ۶۵هزار و ۴۵۶ تن به ارزش ۲۰ میلیون و ۵۳ هزار و ۶۸۴ دلار به ترتیب مبدا واردات کالا به ایران در حاشیه دریای مازندران بودند.

 

*** تراز تجاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک ایران در پایان با بیان اینکه تراز تجاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۹۹ مثبت ۱۱۷ میلیون دلار بوده است، اظهار کرد:

تراز تجاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۹۹ مثبت ۱۱۷ میلیون دلار بوده است که می‎‌تواند با توسعه حمل و نقل دریایی، ریلی و جاده‌ای، دیپلماسی فعال سیاسی و اقتصادی، بازگشایی مرزهای مسدود شده و صادرات علمی کالاهای ایرانی باارزش افزوده بیشتر و کالاهای دارای مزیت مطلق یا نسبی سهم بیشتری از این بازار بزرگ را به دست آورد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول