کد خبر:275433
پ
پیازکاران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

چرا پیازکاران جنوب محصول خود را زیرخاک کردند؟

کشاورزی کشور اسیر عدم اجرای قوانین بر زمین مانده و زیرساخت‌های غلط مدیریتی است که هر از گاهی خود را به صورت دفن محصولات زیر زمین و رها کردن در مزارع بروز می‌کند.

کشاورزی کشور اسیر عدم اجرای قوانین بر زمین مانده و زیرساخت‌های غلط مدیریتی است که هر از گاهی خود را به صورت دفن محصولات زیر زمین و رها کردن در مزارع بروز می‌کند.

 

*** چرا پیازکاران جنوب محصول خود را زیرخاک کردند؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت جهاد کشاورزی باید مانع دفن صدها تن محصول سال ۱۴۰۰ پیازکاران جنوب کرمان می‌شد که دسترنج و سرمایه یکسال خود را زیر خاک کردند.

باقیمانده را هم به یک سوم هزینه تولید خریداری کرد تا بگوید قانون خرید تضمینی را اجرا کرده است.

وزیر جهاد سال ۱۴۰۰ ساماندهی کل تولیدات کشاورزی را با اجرای طرح الگوی کشت  وعده داده بود و در سفر بهمن ماه نیز به پیازکاران نیز قول ویژه داد که هیچکدام اجرایی نشد.

این نخستین باری نیست که محصول کشاورزان زیرخاک مدفون و یا اسیر دلالان و و اسطه‌هایی که جز رنگ پول چیز دیگری نمی ‌شناسند، می‌شود.

سال ۹۹ گوجه فرنگی، خیار و بادمجان در مزارع رها و یا به خیابان‌ها ریخته شد.

قبل‌تر نیز خبرهایی از دفن سیب زمینی و یا پوسیدگی آن در انبارها کم نبود، یا شبکه‌های دلالی و واسطه‌گری دسترنج کشاورز را به کمترین قیمت خریده و به بیشترین قیمت بعضا تا ۱۰ برابر می‌فروشند که نتیجه آن تضعیف بخش تولید است.

 

*** اعتراض کشاورزان به وضعیت موجود بازار

 

یک کشاورز  کرمانی در کنار تراکتوری که محصول پیازش را شخم میزند، بیان می‌کند، تمام دارایی‌ام را روی زمین شخم می‌زنم، زیرا نه بازاری هست و نه قیمتی و فقط عذاب می‌کشم، مسئولان بشنوید صدای تراکتوری که زمین را شخم می‌زند و من فقط سکوت می‌کنم.

کشاورز دیگری از منطقه جازموریان از جولان دلالان وواسطه گران به بازار پیاز می‌گوید، دارایی‌های ما به دلیل واسطه‌ها افت کرده و حتی پول کارگر نیز برای جمع کردن محصولمان نداریم.

 

*** کشاورزان گرفتار بی‌تدبیری و ضعف مسئولیتی مدیرانی شده‌اند

 

سال جاری ۱۴ هزار هکتار پیاز در دو نوبت در منطقه کرمان کشت شد که کشاورزان مجبور شدند زمین‌ها را شخم بزنند و یا در انبارها بپوسانند و حتی به استان‌ها اعلام کردند که محصول آنها را رایگان ببرند.

در واقع کشاورزان جنوب کرمان گرفتار بی‌تدبیری و ضعف مسئولیتی مدیرانی شده‌اند که قوانین ده ساله هنوز روی میزشان جا خوش کرده یا صحیح اجرا نمی‌شود، مدیریت‌های جزیره‌ای بر تولید حاکم است که در پرتو آن سیاست‌های صادراتی و بازاریابی به درستی اجرا نمی شود و دود همه اینها به چشم کشاورز و مردم می‌رود، افسار تولید رها شده و مدیریتی بر آن نیست.

یکسال تولید بیش از نیاز است و سر به فلک می‌کشد که کشاورز را بر خاکستر گرم می نشاند و سال دیگر تولید بسیار کم است که مصرف کننده را زیر فشار قرار می‌دهد.

 

*** قانون خرید تضمینی، درست اجرا نمی‌شود  

 

قانون خرید تضمینی در ساله‌ای ۸۶ و ۸۹ دوبار در قالب قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و  قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی در حقیقت برای سوپاپ اطمینان و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان ابلاغ شد و وزارت جهاد مکلف شد که هر سال نرخ خرید را  بر اساس شرایط تولید و وضعیت بازار و تورم جامعه تعیین و اعلام کند به طوری که نرخ مبادله به سمت تولیدکننده باشد.

سازمان تعاون روستایی سال ۱۴۰۰ پیاز کشاورزان را به قیمت  کیلویی ۵۹۶ تومان خریداری کرد که یک سوم هزینه تولید این محصول است و این در تناقض آشکار با فحوای قانون خرید تضمینی است.

حتی اگر لفظ خرید توافقی نیز برای اینگونه خریدها گفته شود کفه ترازو و تعادل باید به سمت تولیدکننده باشد تا زنجیره تولید قطع نشود.

 

*** تداوم تعدیل قیمت پیاز به نفع کشاورزان

 

نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی در این باره، اظهار داشت:

هزینه تولید پیاز هر کیلو ۲۰۷۰ تومان است، اما خرید تضمینی این محصول از کشاورز در هر کیلو ۵۹۶ تومان است که قیمت خرید حدود یک سوم هزینه تولید است.

علاوه بر نمایندگان مجلس که نماینده مردم هستند خود کشاورزان نیز از قیمت بسیار پایین خرید تضمینی پیاز ناراضی و دلیل رها کردن محصول خود می‌دانند که این نرخ پایین هزینه برداشت را هم کفاف نمی‌کند، اما سازمان تعاون روستایی اینگونه خرید را در  جهت حمایت از تولید می‌خواند.

 

معاونت ‌بازرگانی  سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان، افزود:

در حال ‌حاضر قیمت خرید تضمینی محصول پیاز حدود ۶۰۰ تومان است و تعاون روستایی با هدف حمایت از تولیدکننده اقدام به خرید تضمینی کرده و تنظیم بازار و تعدیل قیمت این محصول به نفع کشاورزان خرید تضمینی را ادامه خواهد داد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۶ سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷

صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند

 

 

*** قفل طرح الگوی کشت و گرفتاری کشاورزان

 

ریشه گرفتاری پیازکاران و دیگر تولیدکنندگان که گرفتار مدل اقتصادی منحنی تار عنکبوتی هستند در اجرایی نشدن قوانینی است که حداقل ۱۰ سال روی میز دولتی‌ها جا خوش کرده و می‌‌توانست گره از مشکلات تولید باز کند.

در مدل منحنی تار  عنکبوتی افسار مدیریت رها شده و  یکسال تولیدبالا و قیمت کم و سال دیگر تولید کم و قیمت بالا می شود.

وزیر جهاد کشاوزری از ابتدای تکیه بر سکانداری این وزارتخانه قول داده بود که طرح الگوی کشت از مهرماه ۹۹ آغاز سال زراعی جدید اجرا می‌شود اما نشد که اگر می‌شد شاهد دورریزی، دفن و رها کردن محصولات پیاز کشور نبودیم.

طرح الگوی کشت که ۱۰ سال مسکوت مانده قرار بود محصولات و میزان کشت و صنایع تبدیلی هر استان و شهرستانی بر اساس قابلیت‌ها و توانمندی‎‌ها و نیاز کشور تعیین و به کشاورزان ابلاغ و راهکار عملی کردن آن نیز ارائه شود که در این صورت میزان تولید مطابق مصرف خواهد شد و توازن  برقرار می شود و به جای کشت محصولات کم تاثیر به محصولات استراتژیک کشت می‎‌شود.

 

*** مدیریت جزیره‌ای و نبودن بازاریابی داخلی و خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وجود مدیریت جزیره‌ای در زنجیره تولید کشاورزی پس از تعلیق دوساله قانون انتزاع توسط رئیس جمهور آشفتگی بیشتری را به ویژه در بخش بازار ایجاد کرد، بخشی از زنجیره‌های تولید در وزارت صنعت و بخشی در وزارت جهاد مدیریت شد که هم‌افزایی نداشتند و تشتت و به هم ریختگی ایجاد کردند.

نابسامانی توزیع، نبودن بازار صادراتی و وجود دلالی و واسطه‌گری از جمله آنها بود که بازار مرغ، تخم مرغ، گوشت، میوه و سبزیجات را به هم ریخت.

کشورهای دیگر تولید را به صورت زنجیره می‌بینند و مدیریت تمام آن را به یک وزراتخانه واحد می‌دهند در حقیقت به سیستم یکپارچه تولید معتقدند و نتایج مثبتی هم تجربه کرده‌اند.

پرده آخر را می‌توان چنین به تصویر کشید بخش کشاورزی برای نجات از تکرار ضرر و زیان‌های نابسامانی تولید و بازار به یک نگاه  جامع و علمی نه تنها در خود بخش بلکه در سیاست‌های بالادستی نیاز دارد، پرهیز از مدیریت‌های جزیره‌ای، استفاده از تجربه کشورهای پیشرفته در زیرساخت‌های مدیریتی و نیز استفاده درست قوانین در داخل ضروری است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول