کد خبر:275576
پ
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در سال ۹۸ چقدر بود؟

بررسی متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در سال ۹۸ نشان می‌دهد که میزان هزینه یک خانوار شهری در کشور برای پوشاک و کفش ۴.۷ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است.

بررسی متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در سال ۹۸ نشان می‌دهد که میزان هزینه یک خانوار شهری در کشور برای پوشاک و کفش ۴.۷ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است.

 

*** بررسی روند مصرف خانوار در گروه‌های مختلف کالایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شناخت ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی و الگوی مصرف خانوارها به عنوان مهمترین و بیشترین مصرف‌کننده نهایی کالا و خدمات در گروه‌های مختلف هزینه‌ای از جمله ابزارهای مهم برای ارزیابی سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی هر کشور به شمار می‌رود.

با توجه به تورم و تغییرات زیاد در شاخص‌های قیمتی طی سال‌های اخیر، مطالعه کالاهای اساسی سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروه‌های مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحران‎‌های اقتصادی امری ضروری است.

 

*** رشد ۴.۷ درصدی هزینه کفش و پوشاک

 

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بر اساس نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران طی سال‌های ۹۰ تا ۱۳۹۸ به بررسی متوسط هزینه پوشاک و کفش و سهم آن از هزینه کل خانوار در هر یک از دهک‌های درآمدی پرداخته است، همچنین سهم هزینه‌های پوشاک و کفش از هزینه کل خانوار در سطح کشور و استان‌ها بررسی شده و استان‌هایی که در سال‌های اخیر در هر یک از زیر بخش‌های پوشاک و کفش بیشترین سهم را داشته‌اند مشخص شده‌اند.

بر اساس این گزارش، متوسط هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری در کشور طی سال‌های ۹۰ تا ۹۸ از روندی افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۸۷ هزار میلیارد ریال در سال ۹۰ به ۲۸۴ هزار میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است، به نحوی که در سال ۹۸ هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری بیش از سه برابر مقدار آن در سال ۹۰ بوده است.

 

 

 

 

طی سال‌های ۹۰ تا ۹۸ متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری روندی افزایشی داشته و از حدود شش میلیون ریال در سال ۹۰ به حدود ۱۵ میلیون ریال در سال ۹۸ رسیده است، به نحوی که طی سال ۹۸ متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری ۲.۵ برابر مقدار آن در سال ۹۰ بوده است.

یک خانوار شهری در سال ۹۸ به طور متوسط ۱۴۵۳۵۰۰ تومان بابت کفش و پوشاک هزینه کرده که این مبلغ نسبت به سال ۹۷ رشد ۴.۷ درصدی داشته است.

سهم متوسط هزینه پوشاک و کفش یک خانوار شهری (از متوسط هزینه کل) از ۴.۲ درصد در سال ۹۰ به کمترین میزان آن با ۳.۱ درصد در سال ۹۸ رسیده و بالاترین میزان سهم مذکور به سال‌های ۹۲ و ۹۳ با ۴.۶ درصد تعلق داشته است.

بررسی متوسط هزینه سالانه پوشاک و کفش در خانوارهای شهری در هریک از دهک‎‌های درآمدی نیز نشان می‌دهد که در سال ۹۸ بیشترین سهم هزینه پوشاک و کفش در یک خانوار شهری به دهک درآمدی هفتم با ۳.۴ درصد و کمترین سهم به دهک درآمدی نهم با ۲.۵ درصد اختصاص داشته است.

 

*** هزینه پوشاک و کفش خانوارهای شهری سال ۹۸ چقدر بود؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نتایج این گزارش از بررسی سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل یک خانوار شهری در استان‌های مختلف حاکی از آن است که در سال ۹۸ استان‌های خراسان شمالی با ۶.۴ درصد، کردستان با ۶.۳ درصد، کهگیلویه و بویر احمد با ۵.۹ درصد بالاترین سهم و استان‌های تهران با ۱.۵ درصد، بوشهر ۲.۱ درصد و خوزستان ۲.۴ درصد کمترین میزان سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال ۹۸ همچنین سهم هزینه پوشاک و کفش از هزینه کل در تمام استان‎‌های کشور به جز تهران، خوزستان و بوشهر بیش از سهم کشوری و معادل ۳.۱ درصد بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول