کد خبر:275481
پ
گندم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سرنوشت تعیین قیمت خرید تضمینی گندم چه شد؟

بعد از مدت‌ها کشمکش درباره اصلاح نرخ گندم، وزارت جهاد و تشکل‌های کشاورزی بر سر قیمت این محصول به توافق رسیده‌اند و قرار است، وزیر جهاد رضایت رئیس جمهور را روی نرخ جدید اخذ کند.

بعد از مدت‌ها کشمکش درباره اصلاح نرخ گندم، وزارت جهاد و تشکل‌های کشاورزی بر سر قیمت این محصول به توافق رسیده‌اند و قرار است، وزیر جهاد رضایت رئیس جمهور را روی نرخ جدید اخذ کند.

 

*** ارائه قیمت پیشنهادی به شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پس از ماه‌ها کشمکش بر سر قیمت خرید تضمینی گندم، سرانجام در جلسه هفته قبل شورای قیمت‎‌گذاری محصولات استراتژیک، مسئولان دولتی عضو شورا برای اصلاح قیمت متقاعد شدند و مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با کمک تشکل‌های کشاورزی آنالیز قیمت تمام شده گندم را بررسی و بر اساس آن قیمت پیشنهادی را به جلسه این هفته شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک ارائه کند.

 

*** سرنوشت خرید تضمینی گندم با تصمیم رئیس جمهور

 

پیگیری‌ها و شنیده‌های حاکی از آن است که وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های بخش کشاورزی درباره قیمت جدید خرید تضمینی گندم به توافق رسیده‌اند.

یک منبع آگاه با اعلام این خبر بیان کرد، قرار است وزیر جهاد کشاورزی، رئیس جمهور را برای پذیرش این قیمت متقاعد کند.

 

*** احتمال تصویب قیمت در ۳۰ فروردین

 

چنانچه وزیر جهاد کشاورزی، موافقت رئیس جمهور روی قیمت جدید را جلب کند، شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک احتمالاً در جلسه ۳۰ فروردین، نرخ مذکور را نهایی و اعلام خواهد کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی در آینده‌ای نزدیک

بازگشت شرکت‌های خارجی لوازم خانگی؛ بیکاری هزاران کارگر ایرانی

نرخ بالای سود بانکی، سمی برای بازار سرمایه و پول است

 

 

***  مهم‌ترین ناکامی‌ها وزیر جهاد کشاورزی در طول وزارت یکساله‌اش

 

عملکرد وزیر جهاد کشاورزی که ۲۰ فروردین ۹۹ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت، طی این مدت به شدت مورد نقد قرار گرفته و کارشناسان معتقدند که خاوازی تنها به دادن وعده‌های مکرر اتکا کرده و عملاً موفقی در حوزه اجرا نداشته است.

از جمله مهم‌ترین ناکامی‌ها وزیر جهاد کشاورزی در طول وزارت یکساله‌اش می‌توان به عدم اجرای طرح الگوی کشت اشاره کرد که بنا بر وعده وزارت جهاد کشاورزی قرار بود از اوایل پاییز ۹۹ اجرایی شود، اما همچنان خبری از آن نیست.

نابسامانی گسترده بازار نهاده‌های دامی و محصولات پروتئینی از جمله تخم مرغ، مرغ و گوشت از دیگر مباحثی بود که عملکرد وزیر جهاد را زیر تیغ منتقدان برده است، بنابراین در صورتی که خاوازی نتواند رئیس جمهور را برای پذیرش نرخ جدید گندم متقاعد کند، کفه ناکامی‌های خود را سنگین‌تر خواهد کرد.

 

*** بازنگری نرخ خرید تضمینی چغندرقند و دانه‌های روغنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به یادآوری است که قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری، پیش از تشکیل شورای مذکور توسط شورای اقتصاد ۴ هزار تومان تعیین شده بود، اما با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط مجلس که در آن تشکیل شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک پیش‌بینی شده بود، شورای قیمت‌گذاری رسماً مسئولیت تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات مهم کشاورزی را برعهده گرفت.

از آنجا که قیمت‌ها برای سال زراعی جاری، قبل از نهایی شدن و ابلاغ قانون مذکور، توسط شورای اقتصاد تعیین شده و مورد اعتراض کشاورزان بود، نمایندگان مجلس در قانون مذکور ذکر کردند که شورای قیمت‌گذاری می‌تواند به نرخ خرید محصولات برای سال زراعی جاری نیز ورود کرده و این نرخ‌ها را اصلاح کند.

به این ترتیب شورای مذکور طی ماه‌های گذشته نرخ خرید تضمینی چغندرقند و دانه‌های روغنی (که پیشتر از سوی شورای اقتصاد تعیین شده بود) را مورد بازنگری قرار داد و به نرخ عادلانه‌ای افزایش داد.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول