کد خبر:275398
پ
زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران:

توسعه همکاری با صربستان در زمینه صنعت، معدن، سرمایه‌گذاری و افزایش تجارت خارجی

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از توسعه همکاری با صربستان در زمینه صنعت، معدن، سرمایه‌گذاری و افزایش تجارت خارجی خبر داد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از توسعه همکاری با صربستان در زمینه صنعت، معدن، سرمایه‌گذاری و افزایش تجارت خارجی خبر داد.

 

*** توسعه همکاری‌ بین ایران و صربستان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور، از توسعه همکاری با صربستان در زمینه صنعت، معدن، سرمایه‌گذاری و افزایش تجارت خارجی خبر داد و اظهار داشت:

زمینه‌های همکاری در حوزه‌های صنعتی، انرژی، کشاورزی و تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

 

وی موفقیت‌های صربستان در حوزه‌های اقتصادی را قابل ملاحظه دانست و افزود:

صربستان از معدود کشورهایی است که توانست اقتصاد خود را به شکل مطلوبی احیا کرده و توسعه دهد.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به علاقمندی تجار ایرانی برای گسترش تعاملات تجاری با صربستان، خواستار نهایی کردن مفاد برنامه اقدامی در حوزه توسعه اقتصاد و تجارت شد.

 

زادبوم همچنین با تاکید بر ضرورت تسهیل تجارت بین دو کشور به موافقت‌نامه تجارت آزاد منعقد شده ایران با کشورهای حوزه اوراسیا و ظرفیت‌های مثبت ایجادشده اشاره کرد و بیان داشت:

طرفین با پیگیری و نهایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی می‌توانند زمینه را برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد در آینده فراهم کنند.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران منطقه بالکان در سیاست خارجی ایران را با اهمیت توصیف کرد، گفت:

صربستان و منطقه بالکان دروازه ورود به بازار اروپا برای ایران محسوب می‌شود و بازار ۸۰ میلیونی ایران و کشورهای همسایه نیز فرصت مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی دو کشور ایجاد کرده است.

 

وی با بیان این که پاندمی کرونا در سال ۹۹ باعث کاهش تجارت بین‌الملل و همچنین تجارت ایران با صربستان شد، ابراز امیدواری کرد:

با تلاش و پیگیری دو طرف شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور در سال ۲۰۲۱ در تهران به بهترین نحو برگزار خواهد شود و به اهداف تعریف شده خواهیم رسید.

 

زادبوم با اشاره به حجم تجارت خارجی ایران، تصریح کرد:

به رغم شرایط کرونا و تحریم‌های ظالمانه حجم تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۷۳ میلیارد دلار بوده است که از این میزان حدود ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار حجم صادرات و ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار واردات ایران بوده است.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با اشاره به مزیت و ظرفیت همسایگی ایران با ۱۵ کشور، گفت:

کشورهایی مانند روسیه، افغانستان پاکستان عراق در همسایگی ایران بازار مهمی محسوب می‌شوند و فرصت‌های تجاری زیادی در این منطقه وجود دارد.

 

*** زمینه‌سازی برای افزایش حجم تجارت دو کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر امور خارجه صربستان با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و صنایع این دیدار را زمینه‌ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست.

 

نیکولا سلاکوویچ با تشریح دستاوردهای صربستان در زمینه پاندمی کرونا، تحولات اقتصادی این کشور و بسته‌های حمایتی اقتصادی کشورش برای بخش‌های مختلف، اظهار کرد:

فضای مناسب کسب و کار و حضور گسترده شرکت‌های خارجی از جمله اروپایی و چینی در حوزه‌های صنعتی مانند خودروسازی، صنایع لبنیات و صنایع معدنی صربستان ایجاد و روابط تجاری گسترده با کشورهای حوزه اوراسیا برقرار شده است.

 

وزیر امور خارجه صربستان در پایان توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی ایران با چین را مثبت ارزیابی کرد و آن را زمینه‌ساز تحولات گسترده اقتصادی آتی دانست.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۶ سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷

صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند

 

 

*** نشست شانزدهم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و صربستان 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این دیدار طرفین با تشریح وضع تبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور و جایگاه منطقه‌ای بر وجود روابط دوجانبه بین دو کشور تاکید کردند و در خصوص زمینه‌های همکاری مورد علاقه از جمله در صنعت ساختمان، قطعات خودرو، تایر، ماشین‌آلات کشاورزی، اتوبوس‌سازی، صنایع غذایی، مبلمان، پوشاک، سلامت و پتروشیمی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

حوزه فناوری اطلاعات و انرژی نیز از دیگر حوزه‌های مطرح شده در این نشست بود که طرفین بر توافق برای همکاری روی حوزه‌های منتخب تاکید کردند و مقرر شد نقطه نظرات در این خصوص از طریق مجاری دیپلماتیک مبادله شود.

وزیر امور خارجه صربستان همچنین در سفر به تهران، با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد و یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه صربستان توسط محمدجواد ظریف و نیکلا ساکوویچ وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید.

اهمیت برگزاری نشست شانزدهم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به منظور توسعه و گسترش همکاری‌ها به خصوص در حوزه اقتصادی، مسائل مربوط به تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا، مسائل منطقه‌ای اعم از حوزه بالکان و مناطق پیرامونی کشورمان و همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی، اقدامات دو کشور در حوزه واکسن و مبارزه با کرونا از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و صربستان در این دیدار بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول