کد خبر:275661
پ
نهاده‌های کشاورزی
از سوی وزارت جهاد صورت گرفت

درخواست ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تهیه نهاده‌های کشاورزی

وزارت جهاد به منظور تأمین منابع مالی لازم جهت تهیه و تدارک نهاده‌های کشاورزی، خواستار اختصاص مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به این وزارتخانه شد.

وزارت جهاد به منظور تأمین منابع مالی لازم جهت تهیه و تدارک نهاده‌های کشاورزی، خواستار اختصاص مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به این وزارتخانه شد.

 

*** اختصاص تسهیلات برای تهیه نهاده‌های کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به منظور تأمین منابع مالی لازم جهت تهیه و تدارک نهاده‌های کشاورزی به ویژه کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی در سال جاری، خواستار اختصاص مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به عنوان متولی این امر شده است.

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی که مسئولیت تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی به ویژه کودهای شیمیایی را برعهده دارد، بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده سازمان حسابرسی و طبق گزارش‌های حسابرسی ویژه تا پایان سال ۹۸، حدود ۲۳ هزار میلیارد ریال از دولت بستانکار می‌باشد.

همچنین این شرکت در سال ۹۹ نیز بابت توزیع و فروش ۲۱۸۶ تن انواع کودهای شیمیایی یارانه‌ای به کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی (که مبلغی بالغ بر ۸,۵۰۰ میلیارد ریال می‌باشد) صرفاً مبلغ ۲,۹۶۵ میلیارد ریال یارانه دریافت کرده است.

بر این اساس، شرکت یاد شده بابت عملکرد سال ۹۹ بیش از ۵,۵۳۵ میلیارد ریال و در مجموع بابت عملکرد تأمین و تدارک کودهای یارانه‌ای طی سال‌های اخیر، بیش از ۲۸ هزار میلیارد ریال مطالبات یارانه‌ای دارد.

این در حالی است که شرکت مذکور در سال جاری نیز مکلف به تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی، از جمله سه میلیون تن انواع کودهای شیمایی می‌باشد و تهیه و تدارک این نهاده استراتژیک، مستلزم تأمین منابع مالی لازم از محل یارانه بوده و جهت تأمین کودهای مورد نیاز و اجرای برنامه ابلاغی سال جاری در راستای حفظ کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی کشور، استفاده از تسهیلات بانکی ضروری است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ضرورت افزایش خود اتکائی در صنعت سموم و کود شیمیایی

واکنش وزیر راه به همدستی برخی مالکان و بنگاه‌های املاک برای فرار از پرداخت مالیات

بهبود نقدشوندگی بازار سرمایه با تزریق بی‌وقفه و سریع منابع مالی

 

 

*** بررسی پیشنهاد وزارت جهاد در کمیسیون اقتصاد دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به موارد فوق، وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد اختصاص تسهیلات بانکی به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارائه کرده است.

این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون اقتصاد دولت در دست بررسی و تصمیم‌گیری است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول