اخبار برگزیده

کد خبر:275619
پ
زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت:

برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا، فرصتی برای تسهیل مذاکرات تجارت آزاد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت، برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا را فرصتی مغتنم برای تسهیل مذاکرات تجارت آزاد عنوان کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت، برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا را فرصتی مغتنم برای تسهیل مذاکرات تجارت آزاد عنوان کرد.

 

*** اهمیت برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا برای ایران

 

به گزارش صنایع، حمید زادبوم با بیان این که برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا در ایران فضایی برای شناخت بیشتر ظرفیت‌های صادراتی ایران و کشورهای عضو اتحادیه است، اظهار داشت:

این میزبانی فرصت مغتنمی برای تسهیل مذاکرات تجارت آزاد خواهد بود.

 

وی با اشاره به اهمیت ویژه نمایشگاه تخصصی اوراسیا برای ایران و ارسال دعوتنامه برای حضور مقام‌های این کشورها در این رویداد بزرگ، بیان کرد:

با اینکه حجم تبادل تجاری ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به میزان ظرفیت‌های موجود نیست، اما توسعه تجارت ما با روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس همواره در حال گسترش بوده و با همه این کشورها کمیسیون مشترک داریم.

 

زادبوم در ادامه افزود:

لازم است تجار ایرانی و اوراسیایی با ظرفیت‌ها و مزایای همکاری در بستر تجارت آزاد با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

 

وی درباره کاهش برگزاری نمایشگاه‌ها در یک سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، تاکید کرد:

در صورتی که وضع کشور در زمان برگزاری در حالت قرمز نباشد، نمایشگاه تخصصی اروسیا در پایان اردیبهشت‌ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران توسط بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

 

*** بهره‌برداری از کمیسیون‌های مشترک

 

رئیس‌ کل سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح شرایط کمیسیون‌های مشترک، گفت:

کمیسیون مشترک ایران – روسیه و ایران – ارمنستان با مسوولیت وزارت نیرو، کمیسیون مشترک ایران – قزاقستان با مسوولیت وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون مشترک ایران – قرقیزستان با مسوولیت وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیون مشترک ایران – بلاروس به مسوولیت وزارت صنعت در حال برگزاری و روابط تجاری ما با این کشورها برقرار است، اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های موجود فاصله دارد و باید برای آن تلاش کنیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۶ سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷

صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند

 

 

*** مزایای برگزاری رویدادهای بین‌المللی در ایران

 

وی با بیان این که برگزاری این گونه رویدادها به توسعه روابط، برگزاری بهتر کمیسیون‌های مشترک و تسریع توافقنامه تجارت آزاد کمک می‌کند، تاکید کرد:

در این راستا هرچه بخش خصوصی ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند، ظرفیت‌های نهفته بیشتری شناسایی می‌شود و می توانند بهتر از آن استفاده کنند.

 

زادبوم در ادامه افزود:

همه گروه‌های کالایی از پنج کشور یاد شده و ایران می توانند در این نمایشگاه حضور یابند، زیرا ظرفیت هر کشور با دیگری متفاوت است، به عنوان مثال ظرفیت‌های ایران در بخش صنایع غذایی و کشاورزی نسبت به صادرات این کشورها خیلی بیشتر است و این شرایط ممکن است در گروه کالایی دیگری برای یکی از کشورهای پنج‌گانه وجود داشته باشد.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که با توجه به شیوع ویروس کرونا، شرایط عادی نیست و این امکان وجود دارد که نمایشگاه در سطح برنامه‌ریزی شده اجرا نشود، گفت:

اما همه تلاش ما برای برگزاری مطلوب این رویداد سالیانه است تا هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.

 

*** اهمیت و نقش اتحادیه اوراسیا در تجارت جهانی

 

وی درباره اهمیت اتحادیه اوراسیا و نقش این اتحادیه در تجارت جهانی و عضویت در این اتحادیه، اظهار داشت:

این اتحادیه متشکل از پنج کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس است که با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مختلفی در کنار یکدیگر قرار گرفتند و محوریت اتحادیه کشور روسیه است.

از این پنج کشور سه کشور ارمنستان، قزاقستان و روسیه به دلیل همسایگی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

 

زادبوم در ادامه افزود:

تجارت جهانی این پنج کشور بیش از ۸۵۰ میلیارد دلار در سال است و ارتباط اقتصادی و تجاری با این اتحادیه که زیرساخت سیاسی مناسبی نیز دارد، می‌تواند برای توسعه روابط اقتصادی کشور در منطقه اهمیت بالایی داشته باشد.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که ایران جزو معدود کشورهایی با تعداد بالای همسایه است، گفت:

از ۱۵ کشور همسایه ایران سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا هستند و این موضوع اهمیت توافق‌نامه را از منظر همسایگی افزایش می‌دهد.

 

وی درباره تاریخچه تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توضیح داد:

تشکیل این اتحادیه حدود ۲۰ سال یعنی از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ به طول انجامید و در سال ۲۰۱۵ تشکیل شد.

پس از تشکیل اتحادیه اقتصادی مذکور ایران به این فکر بود که با این اتحادیه روابط تجاری برقرار کند. شاید ایران جزو نخستین کشورهایی است که متقاضای موافقت‌نامه تجاری با این اتحادیه است.

 

زادبوم در ادامه افزود:

در سال ۱۳۹۴ ایران مذاکره‌های خود با اتحادیه اوراسیا را آغاز کرد اما چون ایجاد موافقت‌نامه تجارت آزاد زیرساخت هایی برای دو طرف امضاکنندگان نیاز دارد، مقرر شد در یک مرحله توافق‌نامه موقت تجارت آزاد به امضا برسد، بنابراین در بهار ۱۳۹۷ موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا شامل ۸۶۲ قلم کالا به امضا رسید و از پنجم آبان ۱۳۹۸ این موافقت‌نامه اجرایی شد.

 

وی با اشاره به این که ارتباطات اقتصادی بهتری با کشورهای همسایه در شرایط کنونی برای توسعه روابط اقتصادی ایران مناسب است، گفت:

ایران با تبدیل موافقت‌نامه موقت به موافقت‌نامه تجارت آزاد میان ایران و پنج کشور اتحادیه اوراسیا می‌تواند با همین مدل موافقت‌نامه‌های بیشتری را به امضا برساند.

 

*** موافقت‌نامه تجارت آزاد با پنج کشور عضو اتحادیه ارواسیا

 

به گزارش صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت در پایان با اشاره به این که طی ۲ سال آینده تلاش می‌شود تا موافقت‌نامه موقت را تبدیل به موافقت‌نامه تجارت آزاد با پنج کشور عضو اتحادیه ارواسیا کنیم، اظهار داشت:

اکنون ایران فقط یک موافقت‌نامه تجارت آزاد با سوریه دارد پس به نتیجه رسیدن موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم برای ما و هم برای اتحادیه مهم است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول