کد خبر:275495
پ
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق:

جزییات توافق آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران در عراق

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، جزییات توافق آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران در عراق را تشریح کرد.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، جزییات توافق آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران در عراق را تشریح کرد.

 

*** استفاده از پول‌های بلوکه شده در عراق 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید حسینی با بیان اینکه در اسفندماه سال ۹۹ مسئولان دو کشور در مصاحبه‌هایی به طور رسمی از پرداخت بدهی‌ها عراق به ایران خبر دادند، اظهار داشت:

این کشور معافیت‌هایی در زمینه بازگشت پول‌های بلوکه شده ایران دریافت کرده است و می‌تواند فارغ از تحریم‌ها بدهی‌های خود را به ایران پرداخت کند.

 

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه نماینده‌‍ای از سوی ایران با بانک تجارت عراق مذاکره داشته است، خاطرنشان کرد:

این بانک اعلام کرد که در حال حاضر تجار ایرانی می‌توانند با استفاده از پول‌های بلوکه شده، تجارت خود را انجام دهند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۶ سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷

صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند

 

 

*** جزییات توافق آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران در عراق

 

حسینی با بیان اینکه دستورالعمل ۱۰ گانه‌ای تبیین شده تا شرکت‌های ایرانی و عراقی بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، تصریح کرد:

در این بخشنامه آمده که می توانند از پول‌های بلوکه شده به صورت یورو، دلار و دینار استفاده کنند و بانک هزینه ای بابت کارمزد آن دریافت نخواهد کرد.

 

وی با اشاره به سایر شرایط این توافق، افزود:

از سوی دیگر شرکت‌های توانیر و گاز ایران باید شرکت‌های ایرانی را در نامه‌ای معرفی و تایید کنند و همچنین شرکت عراقی طرف معامله در زمینه دارو و غذا باید تخصص و سابقه کار داشته باشد.

بر اساس این دستورالعمل شرکت ایرانی کالاهای مورد نظر خود را از عراق خریداری کرده و زمانی که کالا وارد آب‌های ایران شود ۹۰ درصد و در زمان تخلیه بار ۱۰ درصد باقی مانده از پول‌های ایران در بانک عراق آزاد خواهد شد.

طبق بخش دیگری از این توافق، در صورت خرید اقلام کشاورزی و دارویی، تایید وزارت کشاورزی و دارویی عراق الزامی است و بعد از استعلام مالیاتی کالا قابل تبادل می‌شود.

 

حسینی با بیان اینکه این روند نیاز به مذاکره با شرکت‌های عراقی دارد، خاطرنشان کرد:

تشویق آنها برای تجارت با ایران با رعایت این دستورالعمل‌ها سخت شده است و نیاز به زمان دارد اما در حال حاضر به لحاظ پرداخت بانکی و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران، مشکلی وجود ندارد.

 

*** این روند به حدود یک ماه زمان نیاز دارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در پایان با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا شرکت‌های عراقی را وارد این روند کنیم، اظهار داشت:

در صورتی که بخواهیم پول‌های ایران را در تجارت با شرکت‌هایی غیر از شرکت‌های عراقی آزاد کنیم، نیاز است که شرکت مورد نظر در بانک تجارت عراق حساب باز کند تا بتوان هزینه کالای خریداری شده را به حساب شرکت خارجی پرداخت کنیم.

به سرانجام رساندن این روند به حدود یک ماه زمان نیاز دارد تا وضعیت معاملات در شرایط عادی قرار بگیرد و به زودی در این زمینه خبرهای خوبی خواهیم داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول