کد خبر:275229
پ
حمید زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت:

اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی در آینده‌ای نزدیک

رئیس کل سازمان توسعه تجارت از اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت از اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

*** فرآیند انتخاب و اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای هدف صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در خصوص برنامه اعزام رایزنان بازرگانی،  اظهار داشت:

برنامه اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای ترکیه، پاکستان و هند در دستور کار قرار دارد.

در حال حاضر امور مربوط به اعزام رایزنان بازرگانی کشورهای چین، ارمنستان، عمان، جمهوری آذربایجان و روسیه انجام شده و به زودی افراد منتخب به کشورهای مربوطه اعزام می‌شوند.

 

وی در مورد فرآیند انتخاب و اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای هدف صادراتی، تصریح کرد:

افراد منتخب مطابق دستورالعمل مربوطه مراحل گزینشی مختلفی را طی خواهند کرد و آزمون و مصاحبه زبان انگلیسی، آزمون تخصصی و مصاحبه اولیه در سازمان توسعه تجارت برگزار می‌شود.

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود:

بعد از دریافت استعلام‌های لازم، افراد در کمیته‌ای متشکل از رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون توسعه مدیریت و منابع، رییس مرکز نوسازی، رئیس اتاق بازرگانی و رئیس اتاق تعاون مورد مصاحبه و بررسی قرار می‌گیرند و همچنین اطلاعات عمومی و تخصصی و برنامه این افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا در صورت وجود قابلیت و توانمندی‌های لازم، برای فعالیت در کشورهای هدف به عنوان رایزن بازرگانی، اعزام صورت می‌گیرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت شرکت‌های خارجی لوازم خانگی؛ بیکاری هزاران کارگر ایرانی

نرخ بالای سود بانکی، سمی برای بازار سرمایه و پول است

۲۸ نماد بورسی مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شدند

 

 

*** کارورزی در معاونت توسعه بازارهای صادراتی و کار در میز مربوطه کشورهای هدف

 

وی با بیان این که افرادی که به عنوان رایزن بازرگانی به کشورهای هدف اعزام می‌شوند، علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با فعالیت بازرگانی، ملزم به گذراندن شش ماه تا یک سال دوره کارورزی در معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت و کار در میز مربوطه کشورهای هدف هستند، گفت:

اما افرادی که پیش از این در میز کشور هدف خدمت کرده‌اند، از گذراندن این دوره معاف هستند و باید با اتاق‌ها، بخش خصوصی، انجمن‌ها و صادرکنندگان عمده به کشورهای هدف در ارتباط باشند و مشکلات و موانع صادرات و تجارت با این کشورها را بررسی کنند تا تجربه و اطلاعات لازم در مورد کشور هدف را به دست آورند و در مراحل اعزام قرار گیرند.

 

زادبوم در ادامه افزود:

در حال حاضر درخواست حضور رایزن بازرگانی در کشورهای هدف صادراتی بیشتر از طرف وزارت امور خارجه و بخش خصوصی از جمله اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها و صادرکنندگان فعال صورت می‌گیرد.

 

*** اهمیت حضور و فعالیت رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت در پایان با اشاره به اهمیت حضور و فعالیت رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف برای این دو بخش، اظهار کرد:

اهمیت فعالیت رایزنان بازرگانی برای بخش خصوصی از این بابت است که فعالان اقتصادی بخش خصوصی رایزنان بازرگانی را به عنوان یاوران و همراهان خود در کشورهای هدف می‌دانند و معتقدند اگر این افراد در کشورهای هدف حضور داشته باشند، هزینه‌های صادراتی آن‌ها به مراتب کاهش می‌یابد و می‌توانند از مشاوره‌های این افراد برای افزایش صادرات‌ و رفع موانع و مشکلات موجود بهره ببرند.

بخش دولتی و وزارت امور خارجه نیز با آگاهی از اهمیت فعالیت رایزنان بازرگانی معتقد است این افراد به دلیل گذراندن آموزش‌های لازم و داشتن تجربه کافی می‌توانند یاور خوبی برای سفرای ایران در کشورهای هدف باشند.

در حال حاضر رایزنان قبلی نیز که از محل ماموریت خود برگشتند، کماکان می‌توانند مشاوران بخش خصوصی در سازمان توسعه تجارت ایران باشند.

اطلاعات این افراد در حال حاضر در سایت سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد و تجار برای صادرات به کشورهای هدف لازم است قبل از هر گونه اقدامی مشورت لازم با این افراد را داشته باشند تا تصمیم و اقدام ناسنجیده‌ای صورت نگیرد و هزینه‌های صادراتی آن‌ها کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول